Philips 3000i, репер прочистувач на воздухот [Преглед]

На прочистувачи на воздухот тие станаа необично популарен производ во последните месеци. Тие станаа многу интересен сојузник за страдалниците од алергија, па дури и за лошите мириси. Како и секогаш, во Actualidad Gadget остануваме информирани за најновите технолошки достигнувања за вашиот дом и дојде време за прочистувачи на воздухот.

Ви ја прикажуваме новата Philips Series 3000i, прочистувач на воздухот со најголем опсег и капацитет за најсложените корисници. Останете со нас и откријте ги придобивките и слабостите на еден од најпознатите прочистувачи на воздухот на пазарот.

Како што често се случува, ние решивме да ја придружуваме оваа последна анализа со видео запис нашиот канал на YouTube. Во ова видео, меѓу другото, ќе можете да го набудувате и целосното обезбојување на Прочистувач на Philips Series 3000i, како и детално упатство за да може да го конфигурирате и правилно да работи. Подоцна ќе зборуваме за општиот резултат и ќе ги разгледаме неговите технички карактеристики. Може да го погледнете видеото и да ја искористите можноста да се претплатите на нашиот YouTube канал, на тој начин ќе ни помогнете да продолжиме да растеме и секако ќе одговориме на какви било прашања во полето за коментари.

Материјали и дизајн

Како би можело да биде поинаку, Филипс ни остави интересно чувство во однос на материјалите и производството на таков производ премија како ова. Имаме цилиндричен уред кој е составен во горната половина на зашиена текстилна обвивка и логото на компанијата. На дното имаме сива или бела пластика, во зависност од избраниот модел, како и магнетниот капак со лесен пристап за филтерот вклучен во прочистувачот. На ниво на тежина и допир, прочистувачот ни остава добри сензации.

 • Димензии: 645 x 290 x 290
 • тежина: 10,5 кг
 • Бои: Црно-бело во зависност од изборот

На горниот дел е местото каде што ќе го најдеме ЛЕД-панелот за кој ќе зборуваме подоцна, прстенот за осветлување RGB LED кој ќе не информира за состојбата на квалитетот на воздухот и перфорациите низ кои ќе излезе целосно прочистениот воздух. Прегледаниот уред е голем, не можеме да го негираме, но тоа оди рака под рака со неговите колосални можности за прочистување. Од своја страна, имаме релативно минималистички дизајн кој ќе изгледа добро во скоро секоја просторија, како што можете да видите на фотографиите што ја придружуваат оваа анализа. Сепак, од очигледни причини, тој е посоодветен за големи дневни соби или кујни.

Технички карактеристики

Овој прочистувач 3000i Тој е дизајниран за простории до 104 квадратни метри, главно простории со отворен план, но благодарение на неговиот систем за протерување прочистен воздух 360º ќе можеме да одиме во нешто посложени простории на ниво на распоред на мебел и wallsидови. Стапката на честички CADR, односно капацитетот за прочистување на овој уред е до 400 кубни метри на час при максимална моќност што ја нуди брендот. Ова се можностите за филтрирање:

 • PM2,5 - 99,97% честички
 • Вирус H1N1 - 99,9
 • Бактерии - 99,9
 • Допир контролен панел

Со тоа добиваме капацитет за филтрирање на ултра-ситни честички до 3 нанометри, тоа ќе се каже наскоро. За да го направите ова, тој ги користи двете технологии за прочистување и филтрирање на воздухот на брендот Филипс, како што се VitaShield и AeraSense, патентирани и научно докажани резултати. На ниво на сензор, ќе имаме сензор за гас и сензор за честички PM2,5.

Брзо и ефикасно прочистување со новиот 3Д систем за циркулација на воздухот со спирален излез го чисти воздухот во просторија од 20 m² за помалку од 8 минути.

На ист начин, тој ќе има систем за предупредување и блокирање на квалитетот на воздухот HealtyAirProtect што ќе се синхронизира со моторот DC и апликацијата за мобилен уред.

Одржување и примена

Во однос на одржувањето, ќе имаме филтер со препорачан рок на траење од 36 месеци. Имаме систем за предупредување и на ЛЕД-екранот и во мобилната апликација што ќе не информира за статусот на квалитетот на воздухот и перформансите на филтерот. Овој филтер е тестиран со NaCI аеросол од iUTA во согласност со DIN71460-1, тој исто така ќе има упатства за чистење во домаќинството за да го продолжи својот корисен век.

Важно е да се напомене дека овие филтри може да се купат одделно на вообичаени продажни места како што е Амазон за само 79 евра, плус со оглед на цената на другите слични филтри во конкурентни производи.

Од своја страна, мобилната апликација е достапна за Андроид и секако за iPhone (iOS). Во него ќе можеме лесно да се справиме со уредот, како и со сите следни работи:

 • Добивајте известувања за квалитетот на воздухот
 • Пристапете до извештајот за квалитетот на воздухот во реално време
 • Вклучете го и исклучете го уредот
 • Префрлување помеѓу трите режими: турбо, автоматско и ноќно
 • Вклучете и исклучете светло на панелот за допир
 • Додадете го на Siri за да се интегрира со поврзаниот дом

Несомнено, апликацијата е повеќе од интересен додаток и ни помага да управуваме со уредот со сите информации што може да се очекуваат. Целосно е бесплатно и не бара никаков вид на претплата. Неговото управување и дизајн се добро интегрирани, но жалиме што не сте избрале да ги интегрирате со Alexa или HomeKit на Apple. како да се случува во другите уреди на Филипс во стилот на нијанса.

Мислење на уредникот

Пронаоѓач на воздух од најдобрите на пазарот наоѓаме во овој Philips 3000i, целосно интегриран уред со сè што очекувате и можности што малку брендови се во можност да ги понудат. Очигледно сето ова има своја цена, виновни се околу 499 евра во зависност од избраната продажна точка. Јасно е дека не е опција за влез на пазарот, но е најдобрата алтернатива ако она што го бараме е ефективност, ефикасност и перформанси. Ако сакате да го прочистите воздухот во простории поголеми од 100 м2, ова треба да биде вашата прва опција. Можете да го купите во вашиот вообичаени продажни места како што се El Corte Inglés, MediaMarkt или официјалната веб-страница на Philips.

Серија 3000i
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
499
 • 100%

 • Серија 3000i
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
 • Екран
 • Перформанси
 • Камера
 • Автономија
 • Преносливост (големина / тежина)
 • Квалитет на цената

Добрите

 • Минималистички дизајн и премиум конструкција
 • Целосна интеграција со апликацијата и автоматизација
 • Филтер со долг век на траење
 • Огромен капацитет за прочистување и изведба

Contras

 • Без интеграција со Alexa или Apple HomeKit
 • Прекумерна бучава при максимални моќности
 • Кабелот за напојување може да биде малку подолг

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.