Fisker E-motion, висок ривал на Tesla

Fisker Е-движење

Ако сте lубител на технологијата без сомнение во текот на овие денови ќе бидете свесни за сè што се случува во CES дека славите во Лас Вегас. Настан на светско признание каде има простор за презентација на кој било вид на новина во светот на технологијата и, оваа област е многу широка. Поради ова, денес сакам да разговарам со вас не само за новостите поврзани со автомобилскиот свет и неговиот напредок е прашање на автономно возење, туку и за нешто многу поопипливо денес како на пр. електрични автомобили.

Веќе неколку месеци со сигурност знаеме дека момчињата од Fisker Тие ги финализираат деталите за да добијат возило во идејната фаза како што е Е-движење, нешто за што има уште долг пат да се направи. Додека работат неговите инженери и дизајнери, ништо подобро од тоа да се појават на ваков настан со прототип способен буквално да ги остави сите присутни со отворена уста.


врата на фискар

Откако ќе се појави на пазарот, најосновната верзија на Fisker E-motion ќе има цена од 129.000 XNUMX американски долари.

Зборувањето за Fisker E-motion зборува за автомобил што во последниве месеци беа објавени стотици гласини за тоа што, еднаш на пазарот, може или не може да понуди. Имајќи го ова на ум, сигурно ќе разберете дека е повеќе од нормално дека има многу медиуми кои сакаа да одекнат во ова продолжи на возило кое се обидува да го понуди оној ореол на луксуз што Тесла не го цени додека одржува одредени карактеристики што ги сакаат потенцијалните клиенти на овој вид возила во нивниот нов автомобил.

Навлегувајќи во малку повеќе детали на механичко ниво, под името Е-движење наоѓаме автомобил електричен автомобил кој, според официјалните претставници присутни на CES 2018, пристигнувајќи од главните канцеларии на самиот Фискер, е способен да хомологира доста респектабилна и се приближува 650 километри, сето ова, добивање на максимална брзина од 250 км / ч или забрзување од 0 до 100 км / ч за помалку од три секунди. Што се однесува до цената, според соопштението на самата компанија, таа ќе започне во САД долар 129.000.

И покрај фактот дека многу купувачи, како што споменавме и претходно, ќе се одлучат за возило како ова благодарение на деталите како што е големиот внатрешен луксуз што може да го понуди, неговите врати со толку curубопитен начин на отворање или неговите придобивки, вистината е дека на ниво технологијата е исто така пионер. Јасен пример за сето ова имаме во нешто едноставно како неговите батерии, според компанијата, Fisker E-motion ќе биде првото возило што ќе стигне до пазарот со користење цврсти батерии.

ентериер Фискер

9 минути полнење со Fisker E-motion би било доволно за да поминете уште 200 километри

Најинтересно во врска со употребата на овие батерии е тоа што, иако не е откриено како, „Фискер“ или некој од неговите добавувачи ќе успееше да најде решение како да им го намали времето на полнење што е можно повеќе. Според соопштението за јавноста, очигледно со само 9 Minutos, сопственик на Fisker E-motion би имал доволно полнење за да си плати 200 километри.

Врз основа на изјавите дадени на оваа точка од Хенрик Фискер, актуелен извршен директор на компанијата:

Ние сме неверојатно возбудени да ја прикажеме нашата солидна состојба на батеријата и работата на возилото, лично, на толку масивна и глобална сцена. Fisker Inc. се обидува да ги сруши бариерите, водејќи во автомобилската технологија и на крајот создавајќи ги најатрактивните, функционални и футуристички електрични возила.

Ако сте заинтересирани за возило како ова што го гледате на екранот, кажете ви дека Фискер има намера да го произведе истиот почеток во одреден момент во 2019 година, година во која првите единици ќе им бидат испорачани на нивните сопственици, дури и така, тоа ќе биде до 2020 или 2021 година кога започнува производството од големи размери.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.