Како да го форматирате iPad

Избришете ја содржината од iPad

Сигурно кога треба да продадеме iPad, имаме некои сомнежи за тоа што опремата чува внатре и што ќе се случи ако не го избришеме уредот добро. Форматирањето на iPad е навистина едноставна задача Но, потребно е да се направи добро, така што и ние и продавачите, како и самиот купувач, немаат никакви проблеми во употреба.

Кога сакаме да продадеме iPad, важно е да спроведеме низа чекори за да не се чува ништо во него, со што ќе спречиме да ги види сите други информации што ги содржи друго лице. Очигледно, не е потребно да се продаде iPad за да се направи формат, може да му го дадеме на роднина или можеби ќе треба да го оставиме на потекло за да започне одново со неговата конфигурација. Па да видиме чекорите за извршување на ова чистење на нашиот Apple iPad.

iPad Air е подготвен за бришење содржина

Прво на сите, резервна копија

Можеби мислите дека земањето резервна копија кога одите да го продадете iPad е нешто што не работи бидејќи можеби не сакате да купите друг iPad на краток рок. Во секој случај секогаш се препорачува и практично е задолжително да направите резервна копија на нашиот уред, бидејќи на овој начин ќе избегнеме губење на информации при бришење и секогаш можеме да ја користиме оваа резервна копија за уредот во иднина.

За да направиме резервна копија, можеме да го користиме iTunes или директно iCloud услугата на Apple. Она што не се препорачува е рачно да ја избришете целата содржина, фотографии, е-пошта, контакти и други, бидејќи би ги изгубиле сите податоци засекогаш. За да направите резервна копија на компјутер или Mac користејќи iTunes, едноставно мора да го поврземе iPad преку кабел и да ги следиме упатствата за да направите копија. Во случај на iCloud, тоа може да се направи од самиот iPad.

Избришете ја целата содржина на iPad Pro

Како рачно да фотографирате и други податоци

Можеме да ја направиме копијата рачно за да бидеме посигурни дека нашите податоци нема да се изгубат зачувајте само она што го сакаме, како што се фотографии или некои податоци од белешки или слично. Не е комплицирано дејство за извршување, но за тоа е потребен компјутер, бидејќи мора да го откриеме iPad како единица за складирање и потоа да започнеме да ги зачувуваме фотографиите и другите документи во папка што самите ја создаваме.

Оваа акција може да се прескокне кога имаме резервна копија направена во iTunes или преку облакот iCloud или која било друга слична услуга, што веруваме дека е најдобриот начин да не изгубите ништо.

Приказ на ICloud на Mac

Како да го избришеме iPad кога сè уште го имаме дома

И тоа е дека би можеле да ги избришеме податоците и од далечина, но ова ќе го видиме подоцна. Сега ќе се фокусираме на тоа дека физички го имаме iPad со нас и сакаме да ја отстраниме целата содржина за да можеме да ја подариме, да ја продадеме или што и да е. За ова мораме следете ги овие едноставни чекори:

 1. Излезете од iCloud, iTunes Store и iPad App Store
 2. Затворете ја сесијата за пошта и апликациите што сме регистрирани
 3. Ако користите iOS 10.3 или понова верзија, допрете Поставки> [вашето име]. Скролувајте надолу и допрете Одјавување. Внесете ја лозинката за вашиот Apple ID и притиснете Деактивирај
 4. Ако користите iOS 10.2 или порано, допрете Поставки> iCloud> Одјавете се. Допрете Одјавете се повторно, потоа допрете Отстрани од [вашиот уред] и внесете ја вашата лозинка за Apple ID. Потоа одете во Поставки> iTunes Store и App Store> Apple ID> Одјавете се
 5. Вратете се во Поставки и допрете Општо> Ресетирај> Избриши ја содржината и поставките. Ако сте го активирале Find My iPad, можеби ќе треба да ги внесете Apple ID и лозинката
 6. Ако ве прашаат за кодот на уредот или кодот за ограничувања, внесете го. Потоа притиснете Избриши [уред]

Со овие чекори, како што правиме со нашиот iPhone, ќе ја отстраниме целата содржина од нашиот iPad и сега можеме да го подариме, да го продадеме или што и да е со целосен мир на умот дека нашите податоци и документи ќе бидат отстранети од уред Сето ова значи дека заклучувањето за активирање што го имаат iOS уредите е елиминирано (познаникот најде мојот iPhone) и затоа, лицето што ќе го зграби нашиот iPad ќе може активирајте го со ваш сопствен Apple iD и нема да имате проблем.

Исчистете ги сите податоци за iPad

Но, што ако немаме iPad физички со нас?

За да ја избришете и избришете содржината на нашиот iPad, не е потребно физички да го имаме iPad, може да се изврши реставрација од далечина, иако секогаш советувам бришењето да се направи пред да се одделите од уредот за да се потврди дали сè е правилно сопственикот нема проблеми со негово користење. Во секој случај можеме избришете ги сите податоци дури и ако физички немаме iPad следејќи ги овие едноставни чекори:

 1. Ако користите iCloud и Најдете го мојот iPhone на iPad, најавете се на iCloud.com или во апликацијата Пронајди го мојот iPhone на друг уред, изберете го уредот и кликнете Избриши. Кога ќе го избришете уредот, кликнете Отстрани од сметка
 2. Ако не можете да направите кој било од чекорите погоре, променете ја лозинката за Apple ID. Ова нема да ги избрише личните информации што се зачувани на стариот уред, но ќе го спречи новиот сопственик да ги брише информациите од iCloud
 3. Ако користите Apple Pay, може да отстраните кредитни или дебитни картички на iCloud.com. За да го направите ова, изберете Поставки за да видите кои уреди користат Apple Pay, а потоа кликнете на саканиот уред. Кликнете на Избриши веднаш до Apple Pay

Можеме да го замолиме новиот сопственик на iPad да ги следи чекорите во претходниот дел, т.е. тој сам ја брише содржината следејќи ги чекорите за тоа кога го имаме iPad дома. Постојано велиме дека е најдобро да го сториме тоа сами и да избегнуваме проблеми од секаков вид, затоа не мора да брзаме при вршење на ваков вид операции за бришење. Нашите информации се важни и не можеме да не се заштитиме без оглед на причината за продажбата или без оглед колку брзање може да има новиот сопственик на iPad.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.