Фудбалски дуел: ФИФА 14 наспроти ПЕС 2014 година

фифа 14 наспроти пес 2014 година

 

Како и секоја година, Electronic Arts y Konami тие се соочуваат во конзолната лига со нивните соодветни ФИФА y ПЕС и оваа година оваа конфронтација е многу поинтересна отколку во претходните прилики, каде испораките на ФИФА тие секогаш имале јасна доминација во последните години.

Во овие последни изданија, двете компании воведоа доста важни промени во нивните саги и затоа оваа конфронтација е близу оваа година. Значи, без понатамошно разочарување, да се соочиме лице в лице ФИФА 14 y ПЕС 2014.

Графички дел

Без сомнение, еве Konami можеше да погоди целосен удар со неговиот Фокс мотор, истиот мотор што му дава живот на многу очекуваниот Metal Gear Solid V. Сепак, се чини дека се премногу избрзани ПЕС 2014 ќе пристигнат во продавниците на време, а со тоа, наидуваме на многу играчи чиј изглед не е работен или кои се многу далеку од тоа да личат на истоимените меса и крв. Што се однесува до ФИФА 14, нема квалитативен скок помеѓу графичкиот аспект на претходната рата и оваа, иако се додадени посигурни рекреации на лицето и со поголем број играчи. Да се ​​сврти јамката, има лиценцирани стадиони и тие се подобро претставени од оние на ПЕС 2014. Во врска со анимациите, некои од ФИФА 14 тие не завршуваат убедливо, додека ПЕС 2014 Конечно ги остави зад себе тие многу вештачки движења за да им отстапи место на нежните и пореални анимации. Накратко, ФИФА 14 вкупно е по графички робустен отколку ПЕС 2014, што изгледа премногу набрзина во многу аспекти, иако се предвидува дека во иднина и Фокс мотор може да даде многу игра.

 

Звук дел

Подесувањето на звукот на игрите е пресоздадено за вообичаено во просечниот преглед во претходните години. можеби ПЕС 2014 покажуваат подобри аспекти со понагласени реакции од јавноста во зависност од тоа дали сме посетители или локални жители, настаните што се случуваат… Додека ФИФА 14 тој останува во вообичаената линија со скандирања и реакции. Коментаторите за двете игри се составени од добро познати фигури: Карлос Мартинез y Малдини став ПЕС 2014 y Маноло лама y Пако Гонзалес en ФИФА 14. Иако, во играта на Konami, се чини дека коментаторите имаат хорчата во вените и ненавремените или бесмислени коментари се почести отколку во ФИФА 14. Што се однесува до саундтракот, без никаков сомнеж, EA избра поголема разновидност на песни и поквалитетни од оние што можеме да ги слушаме ПЕС 2014. Повторно, јас би одел повеќе за ФИФА 14 како победник во овој дел.

 

Дел за репродукција

Можеби ова е најтенкиот дел за споредба на двете игри. Ако зборуваме за третманот што се дава на топката, без сомнение, најуспешна рекреација е онаа што ја гледаме во играта на Konami: совршено ракување, без чудни чувства на тежина и веродостојни удари. Во ФИФА 14 Третманот даден на топката не е недостоен, но остава чувство дека, во некои ситуации, се однесува поинаку и пренесува малку неприродни сензации. Двете игри го забавија кастингот, обидувајќи се да се приближат што е можно поблиску до реалноста. Во ПЕС 2014 Тој се определи да ги остави настрана „автоматизмите“ на одредени дејства и му дава сета важност на рачната контрола во системот на одбрана / напад, како и во ударите, имајќи поголема контрола врз дејството, што нуди поголема длабочина за играње, но потребно е пракса да го совладате. ФИФА Ни дава нови функции кога станува збор за покривање на топката, задржување на топката и додадени се варијабли кои влијаат на ударите - како што е позицијата, ако шутираме со добра нога ... - Вистина е дека играчите сега имаат повеќе движења , но не се толку прецизни, што им дава одредена случајност на претставите. Ако требаше да изберам помеѓу двете, можеби, тесно, играта на EA ми се чини покомпактен како целина, иако тоа од Konami Тоа е многу интересно за вестите што може да се репродуцираат, иако треба да се полираат.

 

Режими на игра и лиценци

Во делот за лиценци, EA Тој постигна гол за целиот состав Konami: ПЕС 2014 не поседува лиценцирани стадиони на Лига на ББВА, и стана поблизу до јужноамериканската јавност со лиценците на аргентинската и чилеанската лига, иако имаме бројни тимови во светот на наши дострели и лиги како шпански, француски и италијански. За да ги пополниме празнините, имаме издавач со повеќе слотови од кога и да е за да ги покрие лиценците на овој начин. ФИФА 14 Има официјални стадиони (повеќе од 50) и 33 официјални лиги од повеќе од дваесет земји, вклучително и аргентинската, чилеанската и колумбиската лига.

Во однос на режимите на игра, обете игри се многу изедначени. Додека ФИФА 14 има жартиери и чаши за досадување, ПЕС 2014 го обнови режимот во лигата, со цели сезони и меѓународни натпреварувања. Кон ова мора да се додадат и јужноамериканските натпреварувања, режимот на обука, јас сум легенда и Мастер лигата. ФИФА 14 се мери, па дури оди и понатаму, со поцелосен и подлабок режим на менаџер отколку Мастер лигата ПЕС 2014. Но, тоа е во мрежните модалитети каде што игра EA е обележан од Konami: ПЕС 2014 нуди пријателски класици, натпревари и онлајн мајстори, покрај 11 наспроти 11 што треба да се подобрат, додека ФИФА 14 Се одликува со сезони, пријателски натпревари, 11v11 натпревари, натпревари за лоби, натпревари на арената „Кеш-на-сред“, сезони за соработка и реномираниот тим на FIFA Ultimate. Без сомнение, играта на EA има поразновидна понуда.

 

Заклучоци

Иако на прв поглед може да изгледа дека ФИФА 14 е многу повисока отколку ПЕС 2014, вистината е дека го немам тоа чувство како вибрира во мене како силна и непобитна изјава. Секако, би рекол да, тоа уште еднаш, EA тој повторно ја добива играта, но тоа нема да биде со огромно мнозинство. Може да се играат многу интересни додатоци, особено во ПЕС 2014 со својата слобода на движење - комплексен, како и задоволително да доминира - и се чини дека двете саги имаат тенденција да конвергираат кон пореална игра.

На техничко ниво, се чини дека во Konami тие сè уште се мешаат со него Фокс мотор и тоа време беше на нив, додека ФИФА 14 сè уште изгледа добро со неговиот солиден мотор: сигурно следниот состанок, со PS4 y Xbox One на улица е поинтересно да се види соочувањето на моторите Запалам y Фокс мотор. Во принцип, ФИФА 14 Тој е покомплетен и полиран, но не занемарувајте ги вестите за ова што може да се репродуцираат ПЕС 2014, кој и покрај тоа што означува дека треба повеќе да се полира, посочува многу добри начини за тоа што може да биде следната фудбалска рата од Konami.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.