Интернет продавницата на OnePlus е хакирана, се зборува за околу 40.000 погодени корисници

Не е сè што е кревет со рози во OnePlus и е дека самиот бренд официјално потврдува дека претрпеле хакер на нивната веб-страница што веројатно влијае на околу 40.000 корисници и нивните соодветни сметки. Се чини дека проблемот е злонамерна скрипта што можеше да успее да зачува броеви на кредитни картички, со целосни кориснички податоци.

Ова е несомнено важен неуспех за OnePlus, кој досега не бил виден во ниту еден од овие порано. Најзагрижувачко е што некои корисниците се жалеа на трошоците издадени од OnePlus за набавки што не ги извршиле, односно штетата е веќе направена кога тие го реализираа хакирањето и сега проблемот е официјално потврден на мрежата.

До денес се преземени мерки и самата фирма официјално го признава безбедносниот пропуст, но тие не можат да го најдат начинот на кој овој малициозен софтвер влезе на страницата за да ги добие овие податоци од своите клиенти. Погодените сервери се запрени и сè уште се истражува начинот на кој тие влегоа на мрежата во средината на ноември, само со официјалното претставување на новиот модел OnePlus 5T.

Како да видам дали сум на засегнатата листа

Самиот OnePlus испраќа е-пошта до луѓе кои можат да бидат директно погодени и разговара со оние кои го сфатиле безбедносниот проблем за извршените плаќања. Сега се чини дека една од мерките што ќе се преземат е да им се дозволи на клиентите да плаќаат со PayPal, но ова сè уште се проценува и се гледаат добрите и лошите страни.

Во принцип, нарушувањето на безбедноста директно влијае на оние корисници кои немаат регистрирана картичка или сметка на PayPal на веб-страницата на фирмата за да можат да купуваат. Значи, оние кои рачно ги внеле податоците за своите картички, би биле главните погодени од овој проблем. Во случај да имате чудни движења на вашата сметка поврзани со OnePlus, најдобро е да зборувате директно на support@oneplus.net тие ќе ве советуваат и ќе го проучат вашиот случај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)