Хард диск полн? Како да го зголемам просторот на мојот хард диск.

HЗдраво, денес ќе видиме основен компјутерски трик за да го зголемиме расположивиот простор на нашиот хард диск, без да мора да деинсталираме ништо. Не знам дали знаете дека додека навигираме и работиме со компјутер, хард дискот се полни со многу непотребни датотеки кои бескорисно зафаќаат простор.

Икона за тврд диск

Uод најчестите причини за акумулација на ѓубре на вашиот компјутер е нецелосно преземање датотека. На пример, ако започнете да преземате програма и да го затворите прелистувачот на средина од преземањето, најверојатно е дека нецелосната датотека ќе биде зачувана на вашиот хард диск зафаќајќи простор и не ви користи. Beе бидете изненадени кога ќе знаете колку простор може да се изгуби поради ова, помислете дека можеме да најдеме дури и свирки на потрошен простор.

PЗа да го намалиме ова трошење на складиштето малку, можеме да користиме алатка за оперативен систем Виндоус XP, наречена Чистење на дискот« Со оваа алатка можеме да избришеме привремени датотеки, да ја исчистиме корпата за отпадоци и многу повеќе, вклучувајќи бришење на сите точки за враќање на системот, освен најновата.

SАко ви недостасува простор на вашиот хард диск и сакате да го зголемите неговиот капацитет, ќе ве интересира да го прочитате следниов прирачник.

1-ви) За да ја отворите алатката "Чистење на дискот", мора да ја следите следната патека.

«Почеток / Сите програми / Додатоци / Системски алатки / Чистење на дискот»
Чистење на патот до дискот

2-ви) Windowе се отвори прозорецот за избор на хард диск во кој ќе треба да изберете кој хард диск сакате да го исчистите. Изберете еден од нив и кликнете на копчето "Прифати".

Изберете хард диск

Windowе се отвори прозорец наречен "Чистење на дискот" што го анализира тврдиот диск за да може да се избрише и колку простор може да се ослободи на избраниот тврд диск. Истиот прозорец ве предупредува дека операцијата може да трае неколку минути, сè ќе зависи од големината на хард дискот и брзината на процесорот на вашиот компјутер.

Анализирање простор за ослободување на тврдиот диск

3-ви) Кога ќе заврши анализата, автоматски ќе се отвори прозорецот "Чистење на дискот за (тука ќе се појави буквата на избраниот диск)". Во овој прозорец ќе најдете две јазичиња наречени "Чистење на дискот" и "Повеќе опции". Во овој прирачник ќе се фокусираме на првиот таб и ќе видиме дека можеме да го конфигурираме вториот таб во друго упатство што ќе го направам наскоро.

Избран прозорец за чистење на HDD

Ако ја погледнете горната слика, има вертикална лента со која можете да дојдете низ список во кој ќе треба да изберете кои датотеки ќе ги избришете. Оваа листа ги има следниве делови:

 • Преземени датотеки на програмата: Еве неколку програми што ги преземате кога користите Интернет, како што се контролите ActiveX што мора да се преземат за да се користи антивирус на Интернет.
 • Привремени Интернет-датотеки: Неговото име кажува сè, сликите и датотеките се зачувуваат тука додека пребарувате на Интернет, така што следните пристапи ќе го забрзаат вчитувањето на страниците.
 • Офлајн веб-страници: Ако изберете опција за прелистување офлајн, датотеките на веб-страниците што ги посетувате ќе бидат зачувани тука за да можете да ги прегледувате подоцна без да бидете поврзани на Интернет. Ако ја активирате оваа опција, можете да зафатите голема големина.
 • Корпа за отпадоци
 • Корпа за отпадоци: Со означување на ова поле ќе се испразни корпата за отпадоци. Не заборавајте секогаш да го испразните пред да го исклучите компјутерот, на овој начин ќе ја заштитите вашата приватност и ќе помогнете да се оптимизира просторот на тврдиот диск.
 • Привремени датотеки: Некои програми привремено зачувуваат информации во датотеките во папката TEMP. Кога ја затворате програмата, нормално е оваа информација да се избрише, но деинсталираните или слабо програмираните програми можат да остават натрупани датотеки во оваа папка.
 • Веб-клиент за издавачи / привремени датотеки: Овие датотеки заземаат многу малку простор и се поврзани со протоколот WebDAV што се користи за далечинско менување на одредени Интернет-датотеки преку него.
 • Компресирајте ги старите датотеки: Оперативниот систем проверува дали има датотеки што не се користат подолго време и облоги за да ја зачувате големината на дискот. Нема да ги избрише, тие ќе останат на вашиот хард диск и ќе имате пристап до нив.
 • Каталошки датотеки за Индекс на содржина: Ова се преостанати датотеки од претходната операција за индексирање. Тоа е, тие се датотеки што повеќе не се користат и беа користени за забрзување на пребарувањето датотеки од страна на Услугата за индексирање.

Aвреме што веќе знаете за што служи секој дел, ако сте а неискусен корисник Во компјутерот, проверете ги првите две полиња (преземени датотеки од програмата и привремени Интернет-датотеки). Ако сте искусен корисник Прочитајте ги информациите погоре и користете ги за да ги изберете полињата што ќе ги проверите да ги избришете. Кога ќе бидат обележани избраните полиња, кликнете на копчето "Прифати". Getе добиете прозорец за предупредување за да го потврдите дејството. Кликнете на "OK" повторно и избраните датотеки ќе бидат избришани. До следното упатство чекор-по-чекор, со оцет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

69 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јули dijo

  Што се случува со компресираните датотеки што не можам повторно да ги видам? Како можам да ги избришам од мојот компјутер.

 2.   фарандулеро леланеро dijo

  Поздрав, ова е многу добро, овој пост го прошири знаењето што го имав за оваа акција, пред да го сторам тоа, но не знаев за што служеше, сега читајќи ја оваа статија, разбирам подобро и тоа ме направи корисно затоа што имам проблеми со моето тврдо доско бидејќи е веќе полно И не знам што да правам но со оваа акција успеав да си го вратам просторот благодарам и без да знаете за друг трик да имате повеќе простор известете ме

 3.   Изабела dijo

  Здраво… .Не знам дали имате нешто на вашата страница во врска со тоа како да го зголемите просторот помеѓу единиците, бидејќи тие ме оставија многу малку во c, но во други имам повеќе простор. Или е тешко за самохрана личност да го стори тоа?

  благодарам поздрав

 4.   Оцет dijo

  Изабел, она што сакате да го направите е можно, но ризикувате да изгубите податоци и информации. Не е премногу тешко, но мора да имате повеќе од основно знаење за да ракувате со програма за управување со партиции, што е она што ви треба.

 5.   iaанџија dijo

  мммм ...
  но направив се што инсталирав gunz имаше 400mb, но се врати на 170mb и кога го елиминирав ми дадоа само 80mb повеќе
  Сега имам само 233mb помош pls тука ја оставам својата msn

 6.   Lucia dijo

  Кога ги следам чекорите кога допирам алатки, не се појавува опцијата за СЛОБОДАТЕЛЕН ДИСК простор, дали можете да ми помогнете. Ви благодарам.

 7.   Кристијан dijo

  Истото ми се случува како луција, имам XP но тоа не ми излегува ...
  благодарение

 8.   Мартин dijo

  Извинете, како продолжувате со проширување на хард дискот?
  оваа страница многу ми помогна, многу ви благодарам

 9.   престанува dijo

  Не сакам да бришам само да ги компресирам датотеките и да имам повеќе простор

 10.   mari dijo

  Здраво, треба да го сменам просторот во c, да го проширам и да го намалам просторот во дисколокална d, благодарам

 11.   Хуго dijo

  Сакам да снимам видео со неро програмата и не можам да го сторам тоа затоа што ми бара 4.000 мб привремени датотеки и имам 3.000 мб. Јас веќе го компресирав, исчистив дискот, но не можам да го зголемам капацитетот на привремените датотеки. Како можам да го зголемам просторот за датотеките со темпорали? Благодарам

 12.   Џеферсон dijo

  Го имам овој проблем, погледнете го мојот компјутер имаше многу компјутерски грешки, но тешко ми одговараше, но имаше 512 мб, но сега ми се чини дека имам 448 мб, што можам да направам?

  те молам помогни ми.

 13.   Џеферсон dijo

  Секако дека го зедов, но наместо windows xp professional во домашно издание

 14.   Џеферсон dijo

  Кога го форматирам, веќе не можам да играм игри на кои им е потребна помош од 512 mb !!!!

 15.   Стивен dijo

  Веќе го испробав и ме ослободи 8 GB !!!, но, освен ова, ќе имаше друг начин да liverar и / или прошири простор на дискот. Ве молам, ако имате некаков одговор, одговорете ми: esteban700@hotmail.com.

  Ви благодарам однапред.

 16.   до.0н dijo

  puxa на мојот компјутер дека сакам да го зголемам капацитетот на видео картичката, не знам дали може? е тоа што сакам да се симнам во емулаторот play2 station, бидејќи го имам, но излегува многу бавно

  tbn Сакам да ја зголемам RAM меморијата на 2 GB Не знам дали може ... ..

 17.   Волтер dijo

  Ви благодарам многу, тоа многу ми помогна сега имам повеќе простор на дискот

 18.   Марко Веладо (Салвадор) dijo

  Ви благодарам многу… .. ми заштедивте многу време со ова објаснување.

 19.   emmanuel dijo

  Преземете tuneUp Utilities 2009, тој го ослободува вашиот хард диск за неколку секунди со еден клик, тоа е многу добра алатка, го препорачувам ... salu2

 20.   Patricia dijo

  Hi
  Се случува скоро секој ден да ја правам постапката што ја објасни погоре, но јас сум со 62 mb, самото ништо и го дефрагментирам компјутерот скоро секој ден. Вчера тој дури и не ми дозволи да зачувам датотека на ексел поради недостаток на простор и мислам дека е вирус или нешто друго бидејќи колку што бришам датотеки и повеќе датотеки, успевам да направам простор и ми треба малку време секој пат Јас го пополнувам.
  Исто така, кога за да го вклучите, треба килограм, се чини дека се отвораат многу датотеки, имам антивирус јазол 32 и шпионски софтвер.
  Ми кажува да избришам програми, но како да знам кои програми можат да се избришат без да се бришат програмите од компјутерот? благодарам

 21.   Гус dijo

  Најдобра опција за зголемување на просторот на дискот, сè додека имаат дополнителни партиции е партицијата Нортон Magic 8, тоа ви овозможува да додадете дополнителен простор на вашиот диск C од другите единици на вашиот диск, без да изгубите податоци во која било партиција.

  Се надевам дека малку помогнав

  честитки

 22.   Јосефа dijo

  Здраво, но знаете дека би сакал да знам повеќе за оние програми што излегуваат да го декомпресираат kiierO, што ќе ми објасните подобро за тоа, станува збор за секоја од нив, а тоа влијае на бришење без оглед дали е изразено или не,

  Јас би сакал да знам

  ок ху

 23.   Но dijo

  Здраво faозефа, погледнете, можам да ви помогнам, но нема да се посветам на давање целосен џиновски коментар ако сакате да ви помогнеме чекор по чекор или ако се сомневате, си нудам момци, имам големо знаење

  мојот msn е LOOKOMAAN@HOTMAIL.COM

 24.   Но dijo

  ВАORTНО: КОГА МЕ ДОДАВТЕ, ПЛАТЕТЕ КОГА ОДИТЕ ДА МИ ИСПРАТЕТЕ ПОКАНАТА КА S ГО ОВА КАКО „НЕ РАЗБИРАМ КАКО ДА ГО ЗГОЛЕМАМ БРЗИНАТА НА МОЈОТ ХАРД ДИВ“ КАAYИ ТАА САМО ЗА ДА ЗНАМ КОЈ ЛИЦЕ Е ОНЕ МЕ И ГИ СТЕГАВ ВО ДЕЛ

  ПОВТОРНО ГИ ОСТАВУВАМ МОЈАТА МСН СИТЕ НА КОИ ПОТРЕБА АЛУДА

  LOOKOMAAN@HOTMAIL.COM LOOKOMAAN@HOTMAIL.COM LOOKOMAAN@HOTMAIL.COM LOOKOMAAN@HOTMAIL.COM LOOKOMAAN@HOTMAIL.COM LOOKOMAAN@HOTMAIL.COM LOOKOMAAN@HOTMAIL.COM LOOKOMAAN@HOTMAIL.COM LOOKOMAAN@HOTMAIL.COM LOOKOMAAN@HOTMAIL.COM LOOKOMAAN@HOTMAIL.COM LOOKOMAAN@HOTMAIL.COM LOOKOMAAN@HOTMAIL.COM LOOKOMAAN@HOTMAIL.COM

 25.   Jorge dijo

  Здраво стара, се надевам дека ја прочитавте оваа порака, затоа што многу ви се заблагодарувам за исплатата, ако можам да создадам друга и да ми поминете, не се лутам стара жена, и продолжив така што идејата што ја дадовте е добра за да научи некој добро и не се сеќава како што вели ајајаја добро те оставам учител ,,,,,,,,,,,, а некои џакери исто така би ме интересирале ако знаеш некои трикови можеш да ми кажеш од каде си и да правиш луд со триковите што ги имаш ,,,,,, ,, добро само хорхе ,,,,,,,,,

 26.   Карадосо dijo

  Благодарам човеку, се обидувам да откријам работи, одеднаш дисковите ми се поделија, така што тоа беше проблем, и јас секогаш го користам Local Disk C, а не „D“, затоа се грижеше за сите мене !!

 27.   ерик Дејвид dijo

  Извинете за непријатностите, како да му дадам повеќе простор на мојот компјутер? Вистината е дека немам ништо друго освен msn, јас веќе го исчистив со ехо-ослободителот, дури и со средства за чистење, но најмногу ми дава простор од 201 MB кога е тешко дискот е 9.2 GB помогни ми, те молам сум очаен

 28.   Мек ДЕЛТА dijo

  Здраво
  ПОМОГНУВАМ ПОМОГ ПОРАКА КЕ ВО МОЈОТ КОМПУТУ ЛОКАЛНИОТ ДИСК Ц САМО ИМА КАПАЦИТЕТ ОД 7.35 ГБ И МЕ ИСПОЛНУВА ОД СЕКОГА ПАТА И ТРЕБА ДА БИДАМ НЕШТА И НЕ МОАМ ДА ЈА БИДАМ ДА ЈА БИДАМ ДА ЈА БАРАМ КАПАЦИТНОСТ НА ЛОКАЛНИОТ ДИСК В В БЕЗ ДА НЕ БИДАТ БРЗИ НИШТО ОД ФАС ЧИДО ОЧЕКАМ ОДГОВОР

 29.   chester028 dijo

  Еј, дали мислиш дека можеш да ми помогнеш, она што го сакам е едноставно да го зголемам kpacity за папката со привремени датотеки, се надевам дека одговорот ти благодарам

 30.   лукита dijo

  Здраво пријатели, некој, дали може да ви кажам како имате простор на дискот c xq me disk c има 20 GB и САМО НА ДИСКО ИМАМ МЕНСЕГЕР И АТОМИКС НИШТО ДРУГО И НЕМАМ НИШЕ МЕМОРИЈА 0 МЕМОРИЈА НЕМАМ БРИШ XQ АКО БРИШ НЕШТО И НЕКОЈ ИСПРАТИ. ЕНСИМА СЕ СЛЕДИВ ВО АЛАТИ НА СИСТЕМОТ И НЕ СЕ ОБЈАВУВА НА БЕСПЛАТЕН БЕСПЛАТЕН ПРОСТОР НА ДИСКОТ АКО НЕКОЈ САКА ДА МО КАELLИ НЕШТО ИЛИ МИ ПОКАИ ОВДЕ ЈА ОСТАВАМ МСН

  iacono_lukita@hotmail.com

 31.   зајакот dijo

  тој ме ослободи како 950 кб јупи

 32.   AMANDA dijo

  Здраво, погледнете, ја пробав оваа постапка 0 пати, но не би сакал ништо што тој знае дека треба да го натерам да ми го напише тука (дајте ми го одговорот) штом го прочита, благодарам за сè for

 33.   вирџинија сафотн dijo

  еј ова многу фино ми служеше .гракс

 34.   Паме dijo

  Здраво, сакам да знам што можам да направам, затоа што „ослободителот на дискет“ не ми се појавува ... и ако имам уште едно решение: С

 35.   абелардо dijo

  Она што се случи е дека немам простор на мојот диск за обновување (F) и не знам како да го вратам просторот, јас веќе ги следев упатствата погоре, но нема да добијам простор, дали може да ми помогнете да го вратам мојот простор те молам ...

 36.   Но dijo

  Навистина ми сервираше ова многу благодарам !!!!!!! ништо повеќе од благодарност ... Јас ги знам само основите за компјутер и ова ми дојде како ракавица !!

 37.   Вилијам dijo

  Имам хард диск од 500 GB, и тие се дистрибуираат на следниов начин: во C 166 Gb, D 156 Gb и E 145.
  Сакам да знам каде е разликата од 33 GB

 38.   Бернардо dijo

  Имам компјутер со диск од 160 GB и постер ми се појавува малку простор на дискот кога одам кај мојот компјутер, се чини дека графичката во форма на круг е завршена, зафаќајќи ја целата и во бројот 75 gb I ми недостасуваат 75 GB Не знам каде се наоѓаат? Ви благодарам

 39.   пепиолоко dijo

  Ви благодариме за овој придонес, многу добар пријател, ви благодарам, ми одеше многу добро

 40.   пепиолоко dijo

  на моето libero 55gb yupiiii yupii веќе ми беше лошо што не можев да преземам поради немање простор благодарам пријателе клекнам пред тебе хахахахаха. Чао

 41.   жуан карлос dijo

  Друг начин да се ослободи простор на дискот со треска (во зависност од тоа како го имаат партициониран) е со одење кај мојот компјутер за да кликнам со десното копче на глувчето, таму во долниот дел ќе видите ПРОВЕРТИ, кликнете таму и ќе се појави дијалог прозорец каде што е и чистач на просторот на дискот, откако ова ќе се направи, тие исто така можат да исправат грешки на дискот каде што пишува АЛАТКИ таму можат да го проверат статусот на дискот и ако има некакво дефект можат да го поправат, ова ќе се направи во 5 делови и ако ги изберат полињата што ќе ги видат Таму ќе видат известување дека операцијата не може да се изврши, но ако опремата ќе ја изврши откако ќе ја рестартираат или повторно ќе ја вклучат, го научив ова како што велат во мојата плаќање, само непослушен, поздрав

 42.   Сабина dijo

  Здраво,
  Направив она што според мене ќе ми ослободеше простор на дискот c, но кога го исклучив компјутерот и го вклучив следниот ден, екранот за стартување не се појави, се појави BOOTMGR. CTRL + ALT + DEL според и поз Не можам да го внесам мојот компјутер сега мора да ги рестартирам Windows Vista хахаха тие знаат да не се обидуваат да ослободат простори без претходно да знаат кои папки може да ги компресираат честитки

 43.   Карлос dijo

  Здраво! привремените датотеки и исто така прилозите испратени по е-пошта одат во различни папки, бидејќи ги бришам, одговорете на c.cas60@yahoo.com.mx благодарение

 44.   несреќа dijo

  Користам комунални услуги за прилагодување 2010 година и го ослободувам окупираниот простор

 45.   ПЕРЛА ЛИЗЕТ НУЧЕЗ ХЕРНАНДЕЗ dijo

  no pz, оваа информација за мене, исто така, ми послужи како мушо благодарам

  шаоо !!!! ..

 46.   Перла Лизет Нуез Хернандез dijo

  Ми помогна да не успеам во конфигурациското прашање. Ви благодарам, добро е да најдете страници со информации толку јасни и прецизни без да мора да се борите

  ееее

 47.   Астарот dijo

  На мојот компјутер му треба долго време да ослободи простор, зошто е тоа така: S: S? извини моето незнаење илјада благодарам за овој трик (^^) atte: Астарот

 48.   муфпр dijo

  Некој да ми помогне. Имам windows xp professional ue service pack 2 и не носи „чистач на простор на дискот“, што можам да направам за да преземам или што?

 49.   муфпр dijo

  Ми треба помош наскоро Исчезнав простор во моето дико и ми треба брзо простор, помош?

 50.   Море .... dijo

  Здраво, ова што несакајќи го објаснувате е добро. Јас го сторив тоа пред да ве видам овде, проблемот е што порано го испраќам да го форматирам мојот компјутер; Испратив свинско месо, ќерка ми не знаеше што отвори и беше црно, кој и да го донесе тоа го донесе со чуден ре систем всушност кога ја поврзав кулата немав пристап до Интернет ова лице дојде и го стори тоа со ќелија телефон, го оставив инсталираниот хром од Таму што се поврзувам, се обидувам да влезам на Интернет (оној со е) и ми кажува дека нема влез, не знам што направи не го инсталирав месенџер, или ares или некои програми што веќе ги имав, секогаш кога ќе се обидам да ја преземам. Ми ја одбива можноста да обвинувам проблеми во tooblar и месинџерот ми дава неколку броеви во GB и MB, мојот е помал од оној на преземањето ... Не знам дали проблемот оди таму, сè друго работи освен она што најмногу ми се допаѓа Заинтересирано ... добро, би го ценел ако ми подадеш рака ... те молам, благодарам ...

 51.   kevin dijo

  ова многу добро благодарам што ми послужи сега имам простор 985.562.251.455 повторно сум сирбио

 52.   Omar dijo

  ВНИМАВАЕ! КОГА БРИШЕТЕ ПРОСТОР ОД ДИСКОТ БРИШЕТЕ СЛИКА КОИ НЕМА BEАТ ДА ГО ОБНОВААТ. АКО САКАТЕ да ја направите вашата машина побрза или да имате повеќе место, избришете ги програмите што не ви служат многу или што не ме правите. ПРОБЛЕМИ СО ВАШИОТ КОМПЈУТЕР ИЛИ ПРОСТОРОВ. CCLEANER »ИМА ПОВЕЕ И СПЕЦИФИЧНИ ПРОГРАМИ ЗА ФУНКЦИЈА Q ОСТВЕРЕНИ И КОЛКУ ПРОСТОРОТ МОЕ ДА ОБНОВИТЕ БЕЗ ОШТЕТУВА YЕ НА ВАШИОТ ОПРЕМА

  П.С: ОД БРИШЕЕ НА ПРОСТОРОТ НА ДИСКОТО СО „ПРОСТОРСКИОТ ослободител на дискот“, секако дека можете да добиете повеќе простор и разумно, можете да инсталирате повеќе работи, но како што одат седмиците, ќе сфатите дека вашиот компјутер ќе биде особено кога ќе стартувате на Интернет или Мозила или Хром) ЗА ДА НЕ ГО ПРЕПОРАЧАМ АКО САКАТЕ ВАШАТА МАШИНА да НЕМА ПРОБЛЕМИ, НЕ ОДРУВАЈТЕ ГО ОВА, АКО НЕ ЗНАЕТЕ КОИ ПОСЛЕДИЦИ МОAYЕ ДА ГИ ИМАТЕ во иднината.

 53.   брајан dijo

  Здраво, јас го немам тоа ако ги имам додатоците, но не и другиот, зошто?

 54.   Израел dijo

  о боже благодарам за препораката што веќе бев луд со мојот хард диск

 55.   ветакс dijo

  Ми требаше долго време да извршам, но овој побрз имаше премногу непотребни програми

 56.   ПоЛЛ dijo

  во мојот компјутер доаѓа xvr graxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 57.   Нина dijo

  Не ми успеа ... Многу сум загрижен дека беше 768 MB и сега пишува 760 MB T_T

 58.   Нина dijo

  сега кога сфатив дека РАБОТА ЗА МЕНЕ да xDDD

 59.   Јоланда dijo

  Ги следев сите чекори и ми рече дека ќе ослободам 1 GB, но потоа гледам на расположливиот капацитет и сè уште имам помалку !!! Што се случи?

 60.   luis enrique dijo

  ВИ БЛАГОДАРАМ ЗА СЕ ... Имате многу добри информации… МОЕ БОГ да го благослови вашиот мозок и ќе… БОГ, ЈЕХОВА, автор на автори и може да ви даде многу живот и здравје.

 61.   Jorge dijo

  здраво, патем, таа алатка излегува и во Windows 7 и Vista, многу е веројатно дека ќе излезе: започнете ги сите програми, додатоци, системски алатки и ayi што се појавува

 62.   ксабинатор dijo

  Па, на тој начин знаеме многу, но има и други што сте пропуштиле да ги прегледате, постои папка наречена „темп“ каде многу пати луѓето преземаат датотеки или кога извршуваат програма се генерираат голем број привремени датотеки, кои многу пати не се бришат, во Виндоус 7 адресата ќе биде оваа: D: Корисници (корисничко име) AppDataLocalTemp
  Во Windows xp: C: / документи и поставување / (корисничко име) / локални поставки / темп
  Тие исто така можат да избришат голем број привремени датотеки, да одат на мојот компјутер или компјутер и да го отворат главниот хард диск, обично тоа е "C:" и таму бараат датотека .tmp во xp со притискање на F3 или пребарување, тие ќе видете го бројот на привремени датотеки што можат да ги избришат, некои нема да можат, бидејќи се генерирани во сесијата, се надевам дека ова ќе заземе многу простор! Салу2 од Венецуела!

 63.   октавио dijo

  МО CЕ ДА ОДЕТЕ И НА ГРЕШКАТА КОЈА СЕ ПОЈАВУВА ВО СТАРТ ОД КОЈА СЕ ПОВИКУВА ИЗВЕШТАТЕ ТАБЕЛА ЗА ПИШУВАOMЕ НА НЕШТО BEЕ СЕ ПОДАРУВА ДА СЕ ПИШИ СЛЕДНО:
  % TEMP%
  FЕ ОТВОРИТЕ ПАРКА ЗА ВАС КАДЕ СИ ГИ ПОВИКАТ СИТЕ ВАШИ НЕОСНОВНИ ДОСТАТОЦИ. ОТСТРАНЕТЕ ГИ ОД ОВОЈ ПАРКА И ТОГАШ ОТСТРАНЕТЕ ГИ ОД РЕЦИЦИЛИРА STЕ КАРИЛНИЦИ Се надевам дека ќе ви служи

 64.   Тито dijo

  здраво гентуза. Сакав да ви кажам дека не знам како да елиминирам прототип, се вика боја, станува збор за правење цртежи, но зафаќа многу простор. Имам 200 мегабити меморија на дискот Ц:

 65.   Сифридо Монтанер dijo

  помогни ми сега! Не можам да го вклучам компјутерот или да играм МакБаскет, испраќам поздрав до моето семејство од Јујуј! Здраво!

 66.   Даниел dijo

  Се ослободувам 1.5 gb

 67.   Barby dijo

  Здраво, благодарам многу за објаснувањето, беше многу едноставно и без вртења, се ослободувам како 5 GB.
  Многу добра постапка

 68.   тинии dijo

  Ви благодарам многу, многу ми помогна затоа што ми требаше простор на мојот хард диск и не знаев што да правам! Вие многу ми помогнавте!

 69.   сц dijo

  Имам 7 професионалци и сакам да ослободам простор на мојот компјутер на уредот c и не знам како да го направам тоа

бул (точно)