Хармонија ОС, Huawei официјално го објавува својот оперативен систем

Huawei

И, тоа е што по ударот што го доби компанијата во врска со ветото наметнато од владата на Доналд Трамп, во САД, кинеската фирма официјално напредува вашиот нов оперативен систем со отворен код за вашите мобилни телефони, телевизии и остатокот од паметните уреди на компанијата.

Хармонија ОС, тој е официјален и затоа оперативен систем со кој компанијата работи подолго време и со кодно име Хонгменг се става на маса. Искористувајќи ја конференцијата за програмери што се одржа во Донггуан, каде што фирмата има огромен и нов кампус, Huawei официјално го објави новиот оперативен систем.

Бои на Huawei P30 Pro

Така, на овој начин, компанијата станува посилна ако е можно благодарение на работата на своите софтверски инженери, бидејќи на сите хардверски инженери ни е јасно дека се многу силни. Мора да се земе предвид дека дури и со веста за вметната вето во САД, IHS Markit неделава објави извештај со кој Huawei е втор најголем производител на телефони во светот. Било која друга компанија би била „уништена“ со вакви вести ...

По објавувањето на компании како „Гугл“ меѓу многу други поради администрацијата на Трамп, кинеската фирма има esубезен рок до 19 август, кој завршува следната недела. На овој начин, сите уреди на Huawei ќе престанат да добиваат ажурирања од секаков вид и паметните телефони пред и потоа ќе бидат изоставени од каква било услуга од големиот G, па затоа ќе бидат напуштени. Тоа е поради тоа Huawei со својот извршен директор Ричард Ју, извршен директор објави дека неговиот оперативен систем ќе биде „потполно различен од Android и iOS“.

Можеме да кажеме дека по сите врева се чинеше дека САД ќе се олабават и ќе и дозволат на кинеската компанија да го продолжи својот вообичаен бизнис со северноамериканските компании, но администрацијата на Трамп сè уште е прилично воздржана да го стори тоа и имаме чувство дека црната листа и онака нема да биде укината. Во секој случај, одлуката е сеуште можна, иако Хуавеи ги следи неговите стапки за да биде поавтономен и доказ за тоа е презентацијата на овој нов Хармони ОС во зори денес.

Хармонија ОС

Harmony OS нема да биде објавен во најголемиот дел

Ова е уште една вест за официјалното претставување на новиот ОС. Се очекува оваа нова верзија на оперативниот систем што конечно ќе заврши директно заменувајќи го сегашниот оперативен систем на сите уреди на кинеската фирма (Андроид) постепено да биде имплементирана на сите компјутери, затоа не очекувајте дека ова ќе се види и не видено иако се чини дека е доста напредно. И скоро сигурно е дека компанијата долго време се подготвуваше за таква ситуација, така што сè беше релативно брзо до лансирањето или официјалното претставување на новиот оперативен систем на компанијата. „Хармони ОС“ ќе биде замена за „Андроид“ и „Хуавеи“ ќе продолжи да инсистира на тоа дека не ги шпионира САД или другите земји.

Самиот Ју предупреди дека неговиот меѓународното лансирање е планирано за почетокот на 2020 година така што се очекува дека за MWC истата година новата опрема веќе ќе го има овој нов ОС. Исто така, се очекува до крајот на оваа година оваа верзија да започне да се гледа во Кина. Самиот извршен директор објави дека е срамота да се трпат овие ограничувања со компаниите бидејќи во спротивно тие би биле сместени со 300 милиони телефони ширум светот и ќе станеле најголемиот дистрибутер на мобилни телефони во оваа година

Она што е јасно е дека со овој маневар Huawei има многу придобивки и ако овој потег оди добро, може да биде уште подобро за фирма што со години работи добро и работи напорно надвор од Кина да се етаблира како водечка марка во Во светски рамки, денес тој е несомнено еден од најсилните и ова може да се надмине ако Хармони ОС работи како што треба иАпликациите од Google и другите компании брзо се прилагодуваат на оперативниот систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.