Херои на видео игри претворија негативци

херои до негативци мв

Не сите непријатели на видео игри се родени од прогонувачко и мрачно минато, служејќи им на злото или на нивните сопствени себични причини, бидејќи беа заведени од темната страна: многумина претрпеа метаморфоза како резултат на некоја несреќа што ги обележуваше нивните животи засекогаш.

Одмаздата или лудилото биле многу присутни во одредени биографии, а денес ќе разгледаме приказни за некои злобници кои некогаш важеа за вистински херои, сè до оној момент кога нивните животи беа прободени од суровата судбина што најтемната бездна.

 

Алекс Мерсер

Александар_Мерсер

Главниот јунак на Прототип бил вклучен во заговор каде што вирус мутирал луѓе во страшни мутантни суштества. Поставката избрана за оваа видео игра беше космополитски Newујорк, каде неверојатни вештини и здрави високи дози на гори се одвиваа рака под рака во оваа игра каде нејзиниот главен лик ќе стане антагонист на продолжението каде што новиот херој имаше лична одмазда со Мерсер за убиството на неговото семејство во една од оние неконтролирани цревни празници толку чести во Прототип.

 

Зигфрид

душа-сечило-Зигфрид-рендери-4

Зигфрид првпат се појави во Раб на душата како витез потопен во потрагата по убиецот на неговиот татко. За волја на вистината, тој го познаваше убиецот подобро од кој било, но тие страшни спомени беа закопани длабоко во неговата душа. Бидејќи тој управуваше со проколната меч на Раб на душата, стана Кошмар, кој долго време беше главен антагонист на оваа популарна борбена сага „Намко“.

 

Голем шеф

Голем шеф

Сè уште ја имаме петтата нумерирана рата од најпознатата сага за Hideo Kojima, но многумина се согласуваат во тоа Метална опрема Gear Solid 3 Тоа беше најдоброто од сите поглавја на франшизата, она што нè врати во времето на Студената војна и што за прв пат нè воведе во кожата на Гола змија. Тоа беше интензивна авантура како малку други и подвизите на тој војник го натераа да ја добие титулата Голем шеф со извојување горчлива победа против неговиот сакан ментор. Подоцна, во Metal Gear од 80-тите години, Голем шеф се откри како заговорник и беше поразен од сопствениот клон, Цврста змија.

 

Капетан сино

капетан сино

Прегледно eо Тоа беше прекрасна, оригинална, барана и шарена платформа во која можевме да користиме различни моќ како што е забрзување на минување на слики, негово забавување или користење на зумирање, како да ја контролираме репродукцијата на филм. Главниот јунак на играта, Џо, Имав големо воодушевување од тој дебелиот, сивокос херој со име Капетан сино, кој и покрај фактот дека во првите фази на авантурата се чинеше сојузник, на крајот беше шеф на перверзната организација Adадо.

 

Габриел Белмонт

gabriel_belmont

Последните наслови на митската сага Castlevania беа управувани од Шпанците од Ercива пареа, кој ја преработи таа вампирска приказна и нè запозна со нов херој, Габриел Белмонт, витез на Братството на светлината, потопен во подвигот на поразување на Господарите на темнината, без да ја знае високата цена што ќе треба да ја плати за да го заклучи тоа патување. Како резултат на дамка, Castlevania: Lords of Shadow 2, Габриел се појави пред очите на гејмерот како страшниот господар на вампирите: самиот Дракул.

 

Коди Траверс

коди травери

Дебитираше во славната аркада Конечна борба, каде ја спасил својата девојка Jесика и ја завршил доминацијата на Луда опрема en Метро Сити, помогнат од неговите колеги Дечко y Хагар. Би се вратил внатре Уличен борец алфа 3 носејќи комбинезон во затвор и таа нова облека веќе беше повеќе од осветлувачка трага за новата иднина на Cody: По раскинувањето со партнерот, тој беше опседнат со улични борби, до тој степен што заврши со сопнување на коските во ќелија. Последователно, го видовме во Уличен борец iv и кој знае дали ќе биде дел од списокот на претстојното петто поглавје од оваа франшиза.

 

Побожен август

Побожен август

Побожен август тој беше првиот лик што го контролиравме во култната класика Вечна темнина став Игра Коцка. Неговата приказна започнала во 26 година п.н.е. во античка Персија, каде тој имал намера да врати артефакт за неговиот император. Сепак, таа експедиција имаше трагичен пресврт и ПобоженЗаведен од моќта на древните, тој бил опседнат од суштината на една од овие и станал верен, гнил и труп слуга на одамна заборавен бог.

 

Сефирот

Sephiroth_Crisis_Core

Пред да станете еден од најпознатите иконски и најзапаметени негативци во светот на видео игрите, Сефирот беше примерен и моќен адут на ВОЈНИК, каде што тој достигна високи редови во рамките на неговата организациска шема. Меѓутоа, учењето на вистината за неговото минато го претвори во проблематично жедно за одмазда. Колку од вас сè уште се сеќаваат на судбоносната сцена на смртта Аерис?

 

Под нулата

Под нулата

En Митологии на мортал комбат, Би-Хан Тој беше жртва на триковите на волшебникот Кван Чи за да се добие светиот амајлија од Шинок. Соочен со непосредната катаклизма што тој самиот ја иницираше, тој беше принуден да влезе во Пеколот за да ја врати таа опасна реликвија, успевајќи да го победи Кван чи, да поседува Шинок и Братство на сенкитено душата му беше извалкана со зло. На крајот на првиот турнир Mortal Kombat, бесен Скорпија, заслепен од жед за одмазда - беше убиен од Би-Хан en МК митологии- и изманипулирани од Кван Чи, заврши животот на криоманцерот, кој би бил обновен како Нооб саибот во подземниот свет и ќе се приклучи на редовите на братството со кое некогаш се борел.

 

Скокач / Марио

Jumpампман и Магаре Конг

Во магаре Конг 1981 година, Jumpампман, тој пикселиран херој на играта, столар по трговија и кој подоцна би го знаеле како Марио -и дека ќе ја смени својата професија во професија на водоводџија-, тој имаше легитимна мотивација да се соочи магаре Конг да ја спаси својата девојка. Но, не задоволувајќи се со остварувањето на неговиот подвиг, Марио реши да го заклучи својот кожен ривал, оставајќи а Магаре Конг Помлад во сирачеството и дека ќе стори сé што е можно за да го ослободи својот татко во необично продолжение.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.