Хром е многу бавен, како да го рестартирате

хром

Сите оперативни системи, ниту еден не е зачуван, со текот на времето тие завршуваат неправилно, заради инсталирање и бришење на апликации што ги правиме секојдневно, што нè принудува од време на време да извршиме чиста инсталација од нула, ако сакаме нашиот компјутер да продолжи да работи како што работеше на почетокот . Падот на перформансите влијае и на компјутерите и на мобилните уреди, затоа секогаш е препорачливо да направите чиста инсталација со секое ново ажурирање на ОС

Но, не само оперативни системи. Прелистувачите, особено оние што ни овозможуваат да додаваме екстензии за да ја прилагодиме нивната употреба, исто така, губат перформанси со текот на времето, поради наставките што ги користиме, или затоа што не се оптимизирани за најновата верзија на прелистувачот, бидејќи нивниот број е преголем или затоа што нашиот прелистувач треба да ја исчисти чеша. Хром е еден од најпогодените прелистувачи поради големиот број на екстензии што ни ги нуди, така ако хромот е бавенПотоа, ние ќе ви покажеме како да го рестартирате, за да работи како првиот ден.

Причина зошто Chrome е бавен

Логоа на Google Chrome

Кога оперативниот систем почнува да покажува симптоми на слабост, причината секогаш се наоѓа во регистарот на нашиот компјутер, регистар што таа се модифицира секогаш кога ќе инсталираме апликација на нашиот компјутер, неопходна модификација за апликацијата да биде интегрирана во системот. Но, не сите апликации ги прават промените правилно и понекогаш, се остава врата преку која влегува струја и нашиот тим почнува да настинува.

Истата работа се случува со прелистувачи и екстензии. Екстензиите што ги инсталираме на нашиот компјутер, и покрај тоа што се претежно во продавницата на Chrome, не сите се целосно оптимизирани за прелистувачот. Лошата оптимизација на крајот влијае на перформансите на нашата опрема, особено кога бројот на додатоци инсталирани без оптимизирање е голем.

Не е препорачано пополнете го нашиот прелистувач Chrome со екстензии, бидејќи не само што правиме да трае подолго да се вчита, туку и неговото работење се забавува. Секогаш се претпочита да се користат 2 или 3 додатоци за кои знаеме дека ќе ги користиме отколку да ја пополниме горната лента со „за секој случај“, за секој случај што во повеќето случаи ќе ни донесе само навреденост.

Наједноставно решение

избришете ги апликациите за хром за да не оди бавно

Ако сакаме да ги намалиме нашите загуби и не сакаме да влеземе во опциите за конфигурација на Chrome за да видиме што можеме да допреме за да работи како на почетокот, најбрзото и најкомплицирано решение е да го отстраните Chrome од вашиот компјутер и повторно инсталирајте го. Ова е најдрастичното решение, но не и најдобро решение, бидејќи можеме да избереме да го рестартираме со бришење на сите екстензии и различните елементи за прилагодување што се наоѓаат во нашата инсталирана копија.

Што е вклучено во рестартирање на Chrome

Рестартирајте го Chrome, или поточно вратете ги стандардните поставки на Google Chrome Тоа подразбира низа фактори кои мора да ги земеме предвид ако сакаме да зачуваме некаков вид на специфична конфигурација што ни овозможува, откако ќе се рестартира прелистувачот, да ги имаме при рака истите опции како и пред да се спроведе овој процес. Кога ќе го рестартирате Chrome на стандардните поставки, стандардните вредности детални подолу ќе бидат вратени.

 • Стандарден пребарувач. Народен стандарден пребарувач, и од очигледни причини, е Google. Ако нашиот прелистувач е киднапиран од друг пребарувач, при ресетирање на стандардната конфигурација на Google Chrome, пребарувачот Google ќе биде стандарден повторно.
 • Главната страница и јазичиња. Ако кога ќе го отвориме прелистувачот, имаме конфигурирана страница на Фејсбук или Твитер, кога ќе се рестартираме, почетната страница ќе се врати во пребарувачот, како кога само што го инсталиравме прелистувачот за прв пат.
 • Јазичињата што претходно ги поправивме и тоа ни овозможува брз пристап до веб-страниците што често ги посетуваме без да ги внесуваме во лентата за пребарување или да ги бараме преку обележувачи.
 • Конфигурација на содржината на веб-страниците што ги посетувате. Chrome ни овозможува да ги конфигурираме дозволите на веб-страниците што ги посетуваме, како што е пристапот до нашиот микрофон или среќните скокачки прозорци. Кога го враќате Chrome, сите овие информации ќе бидат изгубени.
 • Колачиња и податоци за веб-страница. Сите зачувани колачиња, тракери и други елементи што ни овозможуваат да комуницираме со веб-страниците што обично ги посетуваме, ќе бидат целосно отстранети од нашиот прелистувач.
 • Надградбите и темите. Сите екстензии што ги инсталиравме ќе бидат деактивирани, но нема да бидат елиминирани. Ако сакаме повторно да ги активираме, мора да пристапиме до опциите Конфигурација> Екстензии.

Што не го рестартира Chrome

Како да го рестартирате Chrome за да не оди бавно

Ако го користиме прелистувачот Chrome со нашата корисничка сметка, најверојатно, сите обележувачи, историја на пребарување, лозинки и додатоци се зачувани во нашата корисничка сметка, и не влијаат на работата на прелистувачот, па затоа, кога ќе го рестартирате компјутерот, сите овие податоци ќе продолжат да бидат достапни, освен наставките, кои ќе продолжат да се деактивираат за да можеме да ги активираме еден по еден кога ќе се изврши процесот на обновување конфигурацијата го заврши стандардниот Google Chrome.

Како да го рестартирате Chrome

Ако сме јасни дека опцијата за отстранување на прелистувачот и повторно инсталирање не е изводлива, тогаш ќе ви ги покажеме сите чекори што треба да ги следите како да го рестартирате хромот.

Како да го рестартирате Chrome

 • На прво место, откако ќе го отвориме прелистувачот, одиме во трите вертикални точки лоцирани во горниот десен агол на прелистувачот, веднаш на крајот од каде што се прикажани сите додатоци што ги инсталиравме во нашиот прелистувач. При притискање, ќе се појави опаѓачко мени каде што треба да избереме Конфигурација

Како да го рестартирате Chrome кога е бавен

 • Следно одиме на дното на екранот, каде што е во пристапот до Напредни поставки. Кога ќе кликнете на Напредна конфигурација, ќе се прикажат нови опции за конфигурација што треба да ги измениме само ако знаеме што правиме. Одиме до крајот на таа страница и кликнете на Поставките за обновување.

Како да го рестартирате Chrome ако е бавен

 • Chrome ќе ни покаже прозорец за потврда во кој сме информирани за процесот што ќе се изврши и што ќе постигнеме со овој процес, како што се ресетирање на почетната страница, пребарувачот и јазичињата поставени главно дополнително до оневозможување на наставките и бришење на сите колачиња и тракери. За да продолжиме со рестартирање на Chrome, треба само да кликнеме на Ресетирање.

Следно, прелистувачот ќе продолжи да ги извршува сите задачи што подразбираат негово враќање, ќе се затвори и повторно ќе се отвори да проверите дали сте ја извршиле постапката правилно и, проодно, да проверите како се уште достапни податоците за обележувачите, историјата и лозинките за да се користат веднаш.

Како да овозможите екстензии во Chrome

Следно, треба само да одиме во трите точки лоцирани во горниот десен дел на екранот за да пристапите до опциите за конфигурација на Chrome. Кликнете на Повеќе алатки, а потоа на Екстензии, за да започнете овозможете ги сите екстензии една по една дека сме поврзани со нашата сметка.

Препорачливо е да се направи овој процес еден по еден за да се провери дали некои од наставките биле причина да се видиме принудени да го рестартираат прелистувачот Chrome. Ако е тоа така, најдобро што можеме да сториме е да го избришеме целосно од нашиот уред и да бараме алтернатива, што сигурно постои.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.