Chrome може да интегрира блокатор на реклами во сите свои верзии

Веќе некое време, се повеќе и повеќе корисници, уморни од страдање од инвазивното рекламирање што се прикажува на многу веб-страници и блогови, прибегнуваат кон употреба на блокатори на реклами. Сепак, не сите веб-страници покажуваат ваков тип на рекламирање, но се подеднакво погодени од овој вид на екстензии или услуги, без корисниците да земат предвид дека благодарение на тоа можат да уживаат во целата нејзина содржина без каков било вид на претплата, модел на деловна активност што е станува сè позастапена на пазарот, барем кај големите медиуми.

Пред две години, Apple им ја отвори вратата на развивачите на овие видови апликации понудете блокатори на реклами преку Safari во својата верзија за iOS. Но, се чини дека не е единствениот што го зеде предвид овој проблем, бидејќи идните планови на Google вклучуваат интеграција на блокатор на реклами во Chrome, во сите негови верзии за мобилни и работна површина.

Ако не можете да го победите вашиот непријател, придружете му се

Како што можеме да прочитаме во Волстрит журнал, повикувајќи се на извори поврзани со плановите на Google за Chrome, компанијата за пребарувачи има намера додадете автоматско блокирање на реклами, одлука што првично влијае директно на неговиот деловен модел, но таа ќе ја донесе оваа одлука со цел да го подобри корисничкото искуство. Очигледно, операцијата нема да биде иста како што можеме да најдеме во други слични услуги.

Огласите блокирани по дифолт ќе бидат оние вклучени во Коалицијата за подобри реклами, каде што се вклучени видео реклами што автоматски се репродуцираат со звук, среќните скокачки прозорци (скокачки прозорци) и тип на реклами предисторијална, оние што покажуваат a одбројување пред автоматско прикажување содржина. Рекламите на Google не се во ниту еден момент од типовите што ги спомнав, па затоа не би биле вклучени во блокот.

Оваа мерка е насочена кон оние рекламни компании од трети страни кои нудат ваков вид реклами, што иако е вистина можат да бидат многу поефикасни од традиционалните транспаренти, издолжете ги периодите на вчитување на веб-страниците, консумирајте голема количина на податоци и предизвикувајте непријатност кај корисниците.

Работата на блокаторот на Google е едноставна: ако не е во согласност со правилата, го блокирам, период. Јасно е дека Google ќе има корист на долг рок ако конечно го ослободи овој блокатор, бидејќи постепено ќе заврши со рекламни агенции од трети страни кои ги користат овие техники, а потенцијалните рекламни ќе завршат со користење на Google. Никој не нуди ништо за ништо и Гугл е првиот што го стори тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   код_ dijo

    Добро е што тие сакаат да го елиминираат рекламирањето на Интернет, но да ја кажам вистината, се надевам дека тие го елиминираат само инвазивното рекламирање, како што се скокачки прозорци и скрипти, кои освен што трошат ресурси, нервираат бидејќи повеќето имаат звуци или се едноставно лажно рекламирање, јас сум не велејќи дека нема рекламирање, бидејќи ако не е за тоа, како се одржува веб-страница? Да, има многу начини да се добијат пари, но тоа е најзгодно за компаниите и веб-страниците.