Chrome нема да дозволи инсталирање на екстензии од надвор од веб-продавницата на Chrome

хром

Екстензиите се едни од најдобрите пронајдоци што ги добиле прелистувачите во последниве години, иако момците од Microsoft не сфатија сè додека не беше предоцна и Хром му го изеде здравицата. Иако е вистина дека Chrome не беше првиот прелистувач што воведе ваков тип додатоци во прелистувачите, тој е оној кој секогаш го користел максимумот.

И велам дека тој максимално го искористи, бидејќи денес има повеќе од 60% удел на пазарот, Делумно благодарение на добрата работа што ни ја нуди, интеграцијата со Gmail и остатокот од услугите на Google и, исто така, затоа што прелистувачот ни прави достапни повеќе екстензии за да го персонализираме начинот на пребарување на Интернет.

До денес, ако сакаме инсталирајте екстензија во Google Chrome, можеме да го сториме тоа слободно директно од веб-продавницата на Chrome или од надвор од неа, преку складишта на кои некои програмери ни ги ставаат на располагање GitHub, неодамна купен од Microsoft. Гугл сака корисниците кои го користат неговиот прелистувач да бидат заштитени постојано и, патем, да спречат апликации од трети страни кои се одговорни за инсталирање на малициозни екстензии на нашиот компјутер, да не ја прикриваат наставката во прелистувачот.

Оваа промена ќе пристигне пред крајот на годината, кога ќе биде објавена верзијата број 71 на Google Chrome. Од тој момент, ако сакаме да инсталираме екстензија од надвор од продавницата Chrome, таа директно ќе ја отвори продавницата за проширувања, каде што треба да се најде наставката. Ако не, немаме друг избор освен да бараме валидна алтернатива што ги извршува истите функции како онаа што сме намерале да ја инсталираме и сигурно ќе ја најдеме.

Исто така, веројатно е дека некој развивач, или самиот Google, дозволете ни да го оневозможиме ова ограничување, но нема да знаеме сè додека не излезе финалната верзија на Google Chrome 71, за која има уште нешто помалку од 6 месеци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.