Chrome 64 ќе ви овозможи да ги исклучите звуците на видеа што автоматски се репродуцираат

Преземете Chrome 64 beta

Вистината е дека знаејќи што Google ни подготви со следната верзија на Chrome - број 64 - со нетрпение очекуваме да го добиеме нашиот раце. И тоа е дека од Маунтин Вју тие работат со месеци за да можат да му понудат на корисникот а опција за 'исклучување на звук' од видео-репродукција додека прелистувате на интернет страниците.

И нема ништо повознемирувачко од тоа да имате отворени различни јазичиња и се случува да сте сконцентрирани на читање на текст и аудио-записот на видеото што се репродуцира во друг таб одеднаш да ве нападне. Исто така, друга непријатна ситуација е да уживате на YouTube канал и тоа аудиото од друго видео се преклопува на содржината во преден план.

Исклучи звук на бета видеа од Chrome 64

Па, иако сè уште е во бета фаза, Chrome 64 има функција што ќе ја обожавате ако сте од оние кои мразат некои од горенаведените ситуации. Очигледно, вие ќе бидете тој што ќе одлучи дали сакате автоматски да се репродуцираат повеќе видеа или не од која било веб-страница што ја посетувате. Но, како можете да го конфигурирате? Па, на многу едноставен начин.

Опцијата ќе биде лоцирана во еден од деловите на прелистувачот што најмногу го користиме. Точно, лентата за адреси. Но, на прв поглед нема да има ништо ново. Како што коментираат од SlashGear, опцијата ќе биде достапна во зелена икона за катанец (во случај на страници со применет сертификат SSL или веб-страници под „https“), додека на веб-страниците на кои им недостасува овој сертификат (веб-страница под „http“) опцијата ќе биде достапна со кликнување на иконата «јас».

Притискање на двете икони Beе се прикаже мени во кое, пребарувајќи ги опциите, ќе се појави едно што се однесува на звукот на таа веб-страница. Ако го оневозможиме аудиото на таа веб-страница, нашата опција ќе биде регистрирана и ќе се применува во следните посети. Ако сакате да ја испробате оваа опција, можете да го направите со преземање бета верзија Хром 64.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.