Хроника: Новата подружница на Alphabet посветена на сајбер безбедноста

Хроника

Алфабет вчера објави раѓање на нова подружница. Тоа е проект кој е основан многу одамна, во февруари 2016 година за да биде специфичен. По ова време, тој престанува да биде експериментален проект и станува компанија. Ова е Хроника, новата подружница за сајбер безбедност на Alphabet.

Целта на оваа нова компанија е да им помогне на компаниите да ги пронајдат и запрат сајбер нападите пред да настане штета. Хроника е поделена на два дела. Од една страна, постои платформа за анализа на разузнавање и безбедност, а од друга страна, VirusTotal.

Улогата на првиот дел е да им помогне на компаниите подобро да управуваат со своите податоци. Исто така, подобро да ги разберат сопствените податоци и со тоа да донесат подобри одлуки. Додека VirusTotal е a разузнавачка служба за малициозен софтвер. Купена е од Гугл во 2012 година и ќе продолжи да функционира како што е сега, како веб-страница што овозможува бесплатна анализа на веб-страници и датотеки.

Како што коментира Извршниот директор на Хроника, Спепене Гилет, идејата на оваа нова подружница е да ги елиминира слепите точки на безбедноста. Значи, тие сакаат компаниите да имаат А. многу појасна идеја за безбедноста и како правилно да се заштитите. Тие имаат намера да ја олеснат и побрзо брзината и влијанието на безбедносната опрема. Покрај тоа што може да открие сигнали пред да биде предоцна.

Во многу наврати, безбедносните тимови треба да истражат напади во рамките на системите за информатичка технологија на компанијата. Но, обемот на податоци е огромен. Затоа, во многу прилики не успеат да откријат потенцијални закани. Ова е нешто што Хроника сака да го промени.

За да го направите ова, компанијата ќе користи машинско учење и напредни можности за пребарување. Така, на овој начин можете да им помогнете на компаниите на поефикасен начин. Покрај тоа, Хроника ќе нуди и услуги за облак.

 

Оваа услуга моментално ја тестираат некои компании од Fortune 500. Но, во моментов не е познато кога „Хроника“ официјално ќе се појави на пазарот. Она што не е откриено е како тоа ќе се интегрира во деловната структура на Alphabet.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)