Dreamcast, хроника на претскажаната смрт

dreamcastlogo_1

Ерата на Мега диск многумина го паметат како највисока точка на Сега, кој го скршил лицето со голем Н. поради доминацијата на 16-битниот пазар во тие години од 90-тите години, кои многумина од нас живеевме во прво лице и чии спомени ги спасуваме како автентични богатства.

Сепак, кратко потоа, Сега би се заплеткале во непрофитабилни компании, како што е познатото Мега ЦД, гаџетот на 32 X или комерцијално катастрофално Сатурн -што проголта до третина од ресурсите на компанијата-. Сега Се чинеше дека тоне како тежок камен среде длабокото езеро на неуспех, но тогаш Јапонката повторно лебдеше со она што ќе биде уште една од нејзините најсакани конзоли: Dreamcast.

Сега сатурн, претходникот на Dreamcast, беше препорака што требаше да се земе од компанијата сина свињи при развивање на 128-битниот: тие сакаа да спречат новата конзола да биде комплексна машина при програмирање - нешто што направи данок на Сатурн со пристаништа што траат засекогаш да се развиваат или откажување на многу проекти-, обновете ја довербата во плеерот и спречете ја конзолата да се сеќава на претходните 32 бита (правејќи го белиот основен тон на Dreamcast на сите пазари, дури и дизајнирање на стандардна подлога што се оддалечи од онаа на Сатурн, што пак беше подобрување на Мега диск)

конзола за сатурн

Неуспехот на Сатурн Беше одекнувачко: машината продаде само 9 милиони конзоли ширум светот, иако во Јапонија многу се допадна (од тие милиони, 6 одговараат на јапонската земја), но беше различна од 33 милиони собрани од Нинтендо 64 -И забележете дека големиот N ја сметаше оваа конзола за комерцијален неуспех- и што да кажам за повеќе од 100 што ги постигна Sony дебитирајќи со својата прва конзола, PlayStation.

Дизајнот на Dreamcast Се произведуваше на два начина: Сега Америка имаше свој тим тајно работејќи на прототип кој беше познат како Дуралдодека Јапонија се развиваше Катана. Конечно, тоа беше јапонскиот проект кој продолжи по неколку несреќи Сега Америка y 3dfx -кој објавуваше тајни податоци за конзолата со сета радост на светот, нешто што мочаше и доста, за да Сега-.

dreamcast_proto_2

Конечно, Dreamcast Се појави во продажба во Јапонија на крајот на ноември 1998 година, генерирајќи големи очекувања за производ кој издвојува успех. Иако како анегдотска нота, многу Јапонци си заминаа дома со празни раце на набавка на конзоли во продавниците, кои останаа кратки заради проблеми со производството на компонентите на машината. До крајот на 1999 година, конзолата не слета на најважниот пазар, САД и Европа, и се продаваше во Шпанија по препорачана цена од 39.990 пезети - што во моментов би било, без прилагодување, околу 240 евра.

Dreamcast-unboxening-03

Dreamcast Доаѓаше со елегантен бел финиш, четири приклучоци за контролер, модем 56к за онлајн игри и неверојатна контролна подлога што вртеше глави. Машината беше платформа за која беше лесно да се програмира, имаше верзија на Windows CE и беше многу помоќен од старомодните PlayStation y Нинтендо 64, иако конзолата Sony сè уште беше многу популарно.

Сега-соништата

Контролното копче беше еволуција на 3Д подлога de Сатурн што беше лансиран со Ноќи. Имаше два активатори - нешто што ќе биде стандард што се пренесуваше до најактуелните контроли - и дозволуваше поврзување на периферни уреди како што се гаџет за вибрации, микрофон и мемориски картички, меѓу кои и ВМУ на Сега, со вклучен екран и што дозволуваше минимум интеракција со некои излишни додатоци. Непотребно е да се каже, командата на првиот Xbox беше силно инспириран од оној на Dreamcast, конзола која на располагање, покрај другите периферни уреди, имаше и тастатура, глушец и лесен пиштол.

контроли

Форматот избран за конзолата, ГД-РОМ 1,20 GB, направена е со идеја да се отежне пиратската конзола, но сериозните грешки во неговиот дизајн им овозможија на пиратите да фрлаат игри без проблем. Првично, беше доволно да се инсталира модчип на конзолата за да читаме копии, потоа отидовме да размениме и стигнавме до точката каде преземањето на испуканата слика на играта на ЦД беше сè што беше потребно за да може да се извршат нелегални копии Dreamcast. Пиратеријата направи многу штета Dreamcast, уште повеќе кога Сега Тој имаше во предвид да врати дел од инвестициите во конзолата со продажба на софтвер, кој не работеше како што треба. Да ти дадам идеја, митската Shenmue, чија изработка чинеше 70 милиони долари, се продаде во само 1.20 милиони копии ширум светот. Dreamcast не беше машина што продаваше софтвер со добро темпо.

shenmue

Од друга страна, конзолата исто така немаше поддршка од компании како на пр Electronic Arts o Сквер Еникс, додека другите големи компании во секторот не беа вклучени надвор од промовирањето на насловите од втор или трет ред, како што беше случај со Konami, чија поддршка за конзолата Sega се манифестираше во накит од калибар од Тивок опсег. Сепак, Dreamcast имаше моќен каталог полн со разновидност: Sonic Adventure, Soul Calibur, House of the Dead 2, Legacy of Kain: Soul Reaver, Power Stone, Street Fighter III, Quake III, Phantasy Star Online, Rayman 2, Seaman, Grandia, Shenmue, Shenmue II, Resident Evil Code Veronica, Трчач на улицата Метрополис, Радио сет-џет, Вселенски канал 5, Лудо такси, Небо на Аркадија, Самба на Амиго, ракета Чу Чу, тенис Виртуа...

И покрај сè, Сега Livingивеев сон со неа Dreamcast, додека Sony Тој ја избрка од креветот. Соопштението за PlayStation 2, помоќна машина и медиумска моќ на брендот PlayStation беа доволни за интерес во Dreamcast падна. Од тој момент, продажбата падна и погледите на гејмерите беа вперени во PS2.

PS2

Кога конзолата неговатаи беше пуштен во продажба, за скандалозни 69.990 пезети -420 евра-, Сега Тој немаше друг избор освен да ја спушти својата машина, и покрај тоа што имаше богат каталог - нешто што PS2 Немаше во своите почетоци - и поевтина цена, битката беше загубена на неверојатен начин. Не само од споменатите причини, Sony Тој исто така доби ефект на каром со вметнување на ДВД-то во неговата конзола, бидејќи беше најевтиниот плеер во цела Јапонија. Сега се обиде да возврати со играч за неговиот Dreamcast, покажувајќи прототип на E3 2000 кој никогаш не бил објавен.

Пиратеријата повредуваше, софтверот не се продаваше добро, немаше поддршка од некои големи компании за развивачи, Sony ја имаше конзолата на работ на нокаут. На аукција, на залиха имаше повеќе конзоли отколку што беа продадени, така Сега престана да произведува Соништатат За неколку недели, тие објавија дека ќе престанат да произведуваат хардвер за да бидат трети развивачи на софтвер.

Dreamcast Беше пред своето време, се сметаше како лесен систем за програмирање и со онлајн игра, но дури и да напредуваше на пазарот, со сите свои товари, тоа беше машина што можеше да ги направи луѓето бледи PSX y N64, но не можев да се справам со вас на техничко ниво во иднина PS2, Игра Коцка y Xbox (второто се смета на некој начин како еден вид духовен наследник на Dreamcast), покрај феноменот PlayStation собори рекорди повторно со оние над 157 милиони PS2 кои се продаваат низ целиот свет.

Краток, но интензивен, животот на Dreamcast Тоа беше сон кој ги воодушеви fansубителите на Сега веќе ова исто. Без сомнение, тој е еден од најомилените системи на компанијата сини ежи, заедно со Мега диск (o Битие преку езерцето), и веќе колекционерски предмет што не може да недостасува меѓу оние кои ја обожаваат историјата и индустријата за видео игри.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.