Анализа на метална опрема цврста V: Фантомската болка

метална опрема v 1 mvj

Пиштоли на патриотите Тоа беше целосно разделување со најлегендарните ликови од Metal Gear Solid што знаевме од тој незаборавен напад во Мозови во сенка во стариот PlayStation. Точно, и покрај повторените предупредувања на неговиот творец, кој секогаш уверуваше со секој Metal Gear смена што ќе беше последна, ова Фантомската болка да, тоа е вистинско збогум со распадот и последователниот горчлив марш на Hideo Kojima de Konami.

Но, ова не е вежба за носталгија, туку веселба за испорака што се вметнува во играта повеќе од кога било, и што е спротивно на она што се случи со ексклузивната Пиштоли на патриотите, Metal Gear Solid V: Фантомската болка Таа не ги дискриминира платформите и е достапна и за конзолите од сегашната и од минатите генерации.

Фантомската болка стои пред играчот со презентација на која не бевме навикнати во Metal Gear Solid традиционална работна површина: ќе имаме огромно сценарио за истражување и во кое ќе бидат распределени и главните мисии што ја развиваат заплетот - околу 50 -, како и споредните задачи. Се разбира, нема да недостасуваат коџимади, непогрешливиот белег на неговиот творец, додека суштината на тактичката шпионажа - која останува непроменета - се додаваат повеќе барања за надминување на целите, како вистинска Змија: проучување на непријателски позиции, обележување клучни локации или одлучување дали да напаѓаме дење или ноќе, ќе бидат одлуки кои со секоја игра ќе станат чиста рутина.

метална опрема v 2 mvj

Покрај тоа, одредени мисии може да се повторат повторно, но параметрите на овие ќе станат сè поискусни, принудувајќи го играчот да донесе креативни одлуки за нивно решавање. На овој начин, развојот веќе не е толку линеарен и можеме да инвестираме време и ресурси во подобрување на Мајка база, нашата база на операции. И покрај фактот дека мапирањето е великодушно по големина, понекогаш ќе наидеме на сектори кои се навистина неплодни и вистината е дека тие се судираат, бидејќи тие не даваат чувство само на празнина, туку и на нецелосност.

метална опрема v 3 mvj

Оние кои се навикнати на сагата Metal Gear Solid Имаат во предвид дека секоја игра е опремена со долги кинематографски секвенци кои ја раскажуваат приказната, секогаш со толку истакната улога во сагата и што многумина лошо го критикуваа. Овој пат, Metal Gear Solid V: Фантомска болка Нема толку обемна снимка, всушност повеќето од климатските сцени се дистрибуираат помеѓу прологот -Нули на земјата- и крајната игра што ја зазема оваа анализа. И бидете внимателни, ви препорачувам да не ја губите содржината на некои касети, бидејќи тие даваат навистина клучни податоци. Конечно, од овој аспект, морам да кажам дека заплетот не го достигнува епското ниво на другите поглавја, како на пр Јадат змии o Пиштоли на патриотите: Во Фантомската болка Се чини дека повеќе напор е вложено во искуството што може да се игра.

метална опрема v 4 mvj

На техничко ниво, Фокс мотор се истакнува со детали како светлосни ефекти, ја движи играта со 60 слики во секунда и работи со резолуција од 1080p на системите од најновата генерација. Во однос на верзијата за ветерани PlayStation 3 y Xbox 360Покрај очигледните визуелни разлики, портата работи со 30 fps - со падови на моменти со најголемо полигонално оптоварување - и со максимална резолуција од 720p. Но, да не се лажеме дека и покрај годините на овие конзоли, резултатот постигнат во нив го прави Metal Gear Solid V: Фантомска болка доста техничко чудо за хардверот на една мината генерација. Во делот за звук, најкрицкавото нешто е гласот на Кифер Сатерленд виткање до Змија од отров, кога бевме навикнати на карактеристичниот тон на Дејвид Хајтер.

метална опрема v 5 mvj

Накратко, Metal Gear Solid V: Фантомот Болката е поглавје во сагата што нуди најдлабоко и најбогато искуство со игри, иако од другата страна на медалот, постојат одредени неинспирирани мисии, не толку возбудлив наратив и приказна без незаборавната епопеја на другите рати, и овие точки , да се биде Metal Gear Solid, тие мора да бидат земени во предвид, особено ако сте цврст fanубител на работата на Којима. Оваа Фантомската болка, повеќе од продолжение на Пиштоли на патриотите, треба да се толкува како еволуција на она што било Шетач по мир за веќе заборавените PSP de Sony, а сепак, таа е една од најатрактивните видео игри што можете да ја играте во 2015 година.

ЗАБЕЛЕШКА 9


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.