Black Shark 2 Pro: Најмоќниот гејмерски смартфон на Xiaomi

Црна ајкула 2 Pro

Xiaomi е една од најактивните брендови во областа на игри телефони. Кинескиот производител ни остави неколку модели, некои од нив се достапни во Шпанија. Компанијата сега го обновува овој асортиман со Black Shark 2 Pro. Тоа е најмоќниот телефон што фирмата ни го остави досега. Всушност, тој го користи Snapdragon 855 Plus како процесор внатре.

Black Shark 2 Pro се претставува како моќен телефон на ова поле. Го следи дизајнот на претходните генерации на брендот, само во повеќе бои, но ни остава доста технички иновации. Значи, тоа е модел повикан да даде многу војна на пазарот.

За разлика од претходните генерации, во овој случај не оставаат со неколку бои. Компанијата го презентира телефонот во: Болт (црно-зелено), Тркачки (сино-црвено), Фламинго (црвено-црно), Замрзнувач Блејд (сиво-сина) и Мит Реј (виолетово-сина). Така што секој ќе може да ја избере бојата што ја сака во овој случај.

Спецификации Црна ајкула 2 Про

Црна ајкула 2 Pro

На техничко ниво, овој Black Shark 2 Pro е многу моќен телефон. Покрај тоа, изненадува е и за брзината на освежување на неговиот екран, со 240 Hz во овој случај, што е највисока стапка што ја наоѓаме денес во телефон. Сите дизајнирани да им дадат најдобро искуство на игри на корисниците што го купуваат. Ова се спецификациите на телефонот:

 • Екран: 6.39 инчен AMOLED со резолуција: 2340 x 1080 пиксели, сооднос: 19.5: 9 и брзина на освежување: 240 Hz
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 855 Plus
 • Графичкиот процесор: Адрено 640
 • RAM меморија: 12 GB
 • Внатрешно складирање: 128/256/512 GB
 • Задна камера: 48 MP + 13 MP со бленда од f / 1.75 и f / 2.2 со зум 2x и LED блиц
 • Предна камера: 20 MP со решетка f / 2.0
 • Conectividad: WiFi со двојна лента, USB-C, Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS, 4G / LTE
 • Otros: Оптички сензор за отпечатоци на екран, NFC, течно ладење 3.0, DC затемнување 3.0
 • Батерија: 4000 mAh со 27W брзо полнење
 • Димензии: 163,61 х ​​75,01 х 8,77 мм.
 • тежина: 205 грама
 • Система operativo: Пита со Android 9 со MIUI

Иако ни остава овој екран со стапка на освежување, во моментов има неколку игри што се поддржани. Значи, овој Black Shark 2 Pro е облог за иднината на кинескиот производител. Но, во исто време тие го прават нивниот капацитет за иновација јасен и дека ни покажуваат нешто поразлично од она што досега го покажаа другите брендови во овој сегмент на пазарот. Добар начин да ја потврдите својата позиција како една од најпопуларните брендови.

Телефонот се подобрува кај претходните генерации. Snapdragon 855 Plus е главно одговорен, што ни дава поголема брзина во овој случај. Покрај тоа, компанијата ни остава врвни спецификации и добра батерија. Суштински аспект кај овие модели, а тој сега има капацитет од 4.000 mAh. Секако, има брзо полнење од 27W, благодарение на што за кратко време можете брзо да ја полните батеријата на овој Black Shark 2 Pro.

Цена и лансирање

Црна ајкула 2 Про бои

Овој телефон е веќе објавен во Кина, минатата недела, но засега немаме новости за лансирањето на овој Black Shark 2 Pro во Европа. Компанијата потврди дека ќе биде лансирана наскоро во Европа, но во моментов немаме конкретен датум во врска со ова. Чекаме новости од компанијата, кои ќе бидат соопштени официјално за неколку недели.

Во однос на цените, познати се само цените на телефоните во Кина. Но, тие ни помагаат да добиеме идеја за тоа колку може да чини овој Black Shark 2 Pro при неговото лансирање во Европа. Телефонот пристигнува во најмалку две верзии, деновиве се регистрирани уште две, но ова се нивните цени:

 • Моделот со 12/128 GB е со цена од 2.999 јуани (390 евра по девизен курс)
 • Верзијата со 12/256 GB е лансирана со цена од 3.499 јуани (456 евра на промена)

Ние ќе бидеме внимателни кон официјалните информации за нивното лансирање во Европа. Што мислите за овој нов телефон од кинеската марка?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.