Honor MagicBook 14, лесен и функционален за ден за ден [Преглед]

Во овој бум на телекомуникации Многумина од нас размислуваат да се здобијат со нови компјутери, или за професионално опкружување или барани од еволуцијата на дигиталното образование. Како и секогаш, во „Актуалидад гаџет“ се фокусираме на потребите на корисниците и се соочуваме со кампања за анализа на производи што можат да ги задоволат овие потреби.

Ви ја донесуваме деталната анализа на новиот Honor MagicBook 14, компактен и функционален ултра-книга за работа и студирање. Откријте со нас кои се неговите најистакнати карактеристики. Силните и слабите страни на производот што ветува неверојатна вредност за парите.

Како што обично правиме, во оваа прилика ја придружувавме и анализата на видео со тестови за unboxing и во живо, Во него можете да ги разгледате најистакнатите карактеристики и содржината на кутијата со овој интересен производ. Затоа препорачуваме да го разгледате каналот „Актуелиадад гаџет“ на YouTube и да ја искористите можноста да се претплатите.

Дизајн и материјали: Формула за успех

Како што добро знаете, чест Тоа е подружница на Huawei, брендот што азиската компанија ја користи за да искористи некои дизајни и функционалности и со тоа да понуди поприлагодена вредност на парите, истото се случува со овој MagicBook 14.

Недвосмислено не потсетува на MateBook D14 на Huawei. Изграден е целосно од метални материјали, со сини рамки и логото на Honor, предводено од обвивката. Можеме да го купиме во Mystic Silver, Space Grey и Microsoft Grey 365, а верзијата Silver може да се тестира во оваа пригода.

 • Димензии: X x 214,8 322,5 15,9 mm
 • тежина: 1,38 кг

Овој мат финиш го прави многу отпорен на отпечатоци од прсти, уредот е врвен компактен, тенок и пренесува добри сензации на допир, нешто што е тешко за вас да претпоставите во производ со толку конкурентна цена, каде старите слави на овој сектор продолжуваат да се обложуваат на пластика.

Хардвер: Фокусиран на ефикасност

Започнуваме со срце, процесор Quad-core AMD Ryzen 5 3500U со 12-нанометарска архитектура. Овој процесор е јасно фокусиран на понуда на стандардни перформанси со значителна енергетска ефикасност, еден од главните моменти на овој MagicBook 14.

Во однос на графичката изведба го наоѓаме добро познатото AMD Radeon Vega 8 графика, во теорија врвната класа на AMD. Неговата фреквенција на часовникот е 1200 MHz со 1024 MB DDR4 меморија, така што во принцип нема да ја промашиме енергијата во овие делови, секогаш имајќи предвид дека станува збор за уред фокусиран на автоматизација во канцеларија и потрошувачка на мултимедија.

 • 2x USB-A
 • 1x HDMI
 • 1x 3,5 мм Jackек
 • 1x USB-C
 • Веб-камера Поп-ап на тастатурата

Од своја страна, тестираната единица има а Samsung PCIe 3.0 SSD со капацитет од 256 GB вкупно. На ист начин како и RAM меморијата е 8 GB со DDR4 технологија. Имајќи PCIe 3.0 порта, нема да имаме проблеми да го замениме SSD-уредот ако сакаме да го прошириме просторот за складирање.

Што мислите за MagicBook? Ако ви се допаѓа, сега можете купете по најдобра цена на официјалната веб-страница со кликнување овде.

Што се однесува до поврзаноста, ништо не промашуваме, WiFi 5, Bluetooth 5.0 и безжична врска со Honor и Huawei уредите преку системот Волшебна врска дека веќе сме тестирале и во други уреди на марката и тоа е важна додадена вредност.

Мултимедијално искуство

Започнуваме со два звучници со компактен формат лоцирани на долните страни и кои точно одговараат на перфорациите направени во алуминиумската шасија за чист и ефикасен звук. Овој пат немаме потпис на Харман Кардон или други додадени прилагодувања.

Сепак, звукот нè потсетува многу на моќ и јасност на MateBook D14 на Huawei. Повеќе од доволно за да слушате музика додека работиме, да одржувате повици (со вграден микрофон) или прегледајте мултимедијална содржина. Звучниците одговараат на цената на производот и го испорачуваат она што го ветуваат.

Од своја страна, екранот нуди многу тенка рамка на горните и страничните делови, со 14 инчи вкупно и панел IPS LCD што изгледа добро во која било позиција. Имаме мат антирефлектирачки слој кој многу ни помага на отворено, а Full HD резолуција (1920 x 1080) во сооднос 16: 9 што резултира со а 84% фронтално искористување.

Панелот е цврсто монтиран, TUV сертифициран Рајнланд, бои со идеална сатурација, а тоа е дека панелите што Huawei ги користи во своите производи обично имаат добри карактеристики во овој дел. Во овие времиња, работи помалку од IPS и FullHD во лаптоп, и ова го исполнува.

Извонредни карактеристики

Започнуваме со интегриран читач на отпечатоци, Willе ни овозможи да го стартуваме компјутерот само со едно притискање, без да мора повторно да се идентификуваме, технологија што Honor / Huawei ја спроведе многу добро и која во нашите тестови е поволна.

Платникот е истакнат и квалитетен, подобар од повеќето производи од средна / висока класа на Виндоус. Од своја страна, тастатурата има распоред на ASIN (без), но ISO распоред, така копчињата реагираат со шпанска тастатура иако ова не одговара на клучот што тие го претставуваат.

Уредот нè издржа во однос на автономијата, стандарден ден од приближно 6 часа работа, целиот низ неговиот 65W USB-C полнач што мислам дека е успех. Што се однесува до автономијата, таа ќе нè почитува сè додека работиме или трошиме мултимедијална содржина, работите ќе се променат ако решиме да играме.

Имаме Поп-ап камера лоцирана на тастатурата Тоа ми се чини интересно решение на ниво на дизајн, но тоа ќе ја покаже нашата двојна брада во видео повиците.

Искуство на уредникот

Соочени сме со лаптоп кој во одредени понуди е позициониран како кршење на пазарот за средни опсези за лаптопи, особено ако ги земеме предвид неговите додадени вредности. Имаме градежни материјали, хардвер и софтвер што генерално претставува зголемување на квалитетот и моќта во споредба со алтернативите понудени од други брендови на пазарот.

Без понатаму, во ова време на веб-страницата на Honor можете да го купите кликнете овде.

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Дизајн и "премиум" материјали
 • Идеално за консумирање мултимедијална содржина
 • Додадени вредности во софтвер и хардвер
 • Голема вредност за парите

Contras

 • Тастатура без „“
 • Недостасува USB-C приклучок
 • Разлики во цените на различни продажни места

Мислење на уредникот

МеџикКнига 14
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
540 a 650
 • 80%

 • МеџикКнига 14
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 80%
 • Conectividad
  Уредник: 65%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)