Ние го анализираме Honor 7, еден од најдобрите high-end

Чест-7-8

Honor веќе ни покажа претходно кога ги пуштивме во продажба Honor 4x и Honor 6 Plus дека квалитетен уред не мора да има забрана цена. Уште еднаш азиската компанија ја покажува оваа максима со лансирање на она што треба да биде неговиот предводник, Honor 7.

Honor 7 ги комбинира сите карактеристики на врвната палета и врвната естетика со многу конкурентна цена од 340 €. По оваа анализа, можеме да тврдиме дека Honor 7 е една од најдобрите опции за вредност за парите во опсегот на врвни уреди. Конструкцијата на Honor 7 е изработена во единечна структура со метална конструкција и полирани алуминиумски рамки, додадени на неговите завршувања што даваат квалитет го прават овој навистина убав терминал со елегантна естетика.

Дизајн и мерења

Терминалот е робустен и иако не е еден од најтенките на пазарот со дебелина од 8.5 мм, тој сепак е многу лесен, што го прави пријатно да комуницирате со него. И покрај нејзините високи 143.2 мм и ширина 71.9 мм, значителна мерка, изненадени сме што неговата тежина изнесува само благи 157гр.

Преглед-чест-7-6

На десната страна на уредот ги наоѓаме двојното копче за контрола на јачината на звукот и копчето за напојување, локација на која се навикнати и Honor и Huawei. Во овој случај Вреди да се забележи грубост во копчето за напојување што ќе ни овозможи да го разликуваме од другите многу лесно, предност во завршувањето.

На дното ги гледаме звучникот, микрофонот и микро USB конекцијата, ништо извонредно, едноставно и ефикасно.

На левата страна ќе го најдеме абприлагодливо копче за лансирање напредни апликации или функции. На пример, со долго притискање можеме да ја конфигурираме камерата да се активира, или со двојно притискање на фенерчето, како што реков, тој е целосно прилагодлив и го прави овој терминал малку повеќе ваш и личен, што го цениме.

На истата страна го наоѓаме просторот за две нано SIM-картички или една нано-SIM-картичка плус микро SD. Уште еднаш можеме да ја избереме конфигурацијата што ја сакаме, двоен SIM или единечен SIM плус дополнителен простор.

Преглед-чест-7-5

5.2-инчен екран на Honor 7

Сите ќе се согласите дека екранот е еден од најважните елементи во паметниот телефон и во многу наврати донесуваме одлука да набавиме терминал околу оваа одлика. Во овој случај Honor 7 монтира 5.2-инчен екран со Full HD резолуција и 424 точки на инч. Благодарение на својот IPS панел, уредот има многу добар агол на гледање, како и живописни бои, накратко, многу добар и остар квалитет на сликата дури и во средини со многу директна светлина. Просторот на екранот е многу користен во терминалот и благодарение на минималните странични рамки не расте во ширина.

Хардверот на Honor 7 не разочарува

Преглед-чест-7-1

Внатре во Honor 7 го наоѓаме процесорот HiSilicon Kirin 935 8-јадрен процесор Домаќин на Huawei. Овој веќе некое време нуди многу добри резултати, бидејќи четири од овие осум Cortex-A53 јадра работат со 1.5 Ghz, а другите четири достигнуваат извонредни 2.2 Ghz, многу погодно за движење на апликации во мултитаскинг. И што сакаш да ти кажам ако додадеме 3GB RAM меморија што го има инсталирано уредот, тој ќе лета.

Чипот внатре со мисија да ја премести најдобрата графика во Mali T628MP4, и иако другите претходни врвни терминали имаа подобри графички процесори, Honor 7 не заостанува и Тој е способен да ги придвижи сите игри што ги тестиравме особено, без да претрпи загуби на рамки или грчи.

Постојат две конфигурации за Honor 7: едната со 16 GB внатрешна меморија и другата со 64 GB, за многумина верзијата од 16 GB ќе падне на кратко, но за среќа, благодарение на неговиот капацитет за проширување преку microSD, можеме да дадеме до 64 GB повеќе од меморијата.

La 3.100 mAh батерија му дава на целиот овој хардвер повеќе од доволна автономија, бидејќи му дава конвенционална употреба, илиќе трае повеќе од ден и половина. Ако ставите многу трска во него и играте со него, тој ќе биде победнички на крајот на денот. Ако сте и претпазливи, телефонот може да се наполни 100% за нешто повеќе од еден час, бидејќи неговиот систем овозможува брзо полнење.

Софтверот течно реагира

На Honor 7 е инсталиран слојот оперативен систем EMUI 3.1, слој на кој се користат и Honor и Huawei. За слоевите на софтверот има и бранители и омаловажувачи, така што нема да влегуваме во дискусии, само за да истакнеме дека се чини дека не го забавува системот, како што се случува во другите терминали. Искуството со користење на паметниот телефон забележува добра белешка и реагира течно.

Честа 7 во моментов работи со Android 5.0 Lollipop, и по потврдата дека ќе има ажурирање на 6.0 Marshamallow, Останува само да се чека трпеливо, но не долго откако гласините велат дека во февруари веќе би можеле да го имаме ажурирањето на ОТА.

Биометриски сензор со дополнителни функции

Сензорот за отпечатоци работи спектакуларно, овозможувајќи телефонот да се отклучи на едноставен и ергономски начин,u локацијата на задниот дел од терминалот ја прави оваа функција брза и интуитивна, и иако не монтира сензор за поместување, момците од Honor го опремија биометрискиот сензор со дополнителни функции како што се одговарање на повици, одложување на алармот или пукање на блендата, многу корисно за селфи. Ах, во случај да се прашувате, сензорот е 360º, па затоа е многу лесно да се активира од која било позиција и тоа ќе ни овозможи да продолжиме да комуницираме со него кога ќе го користиме телефонот во пејзаж.

Камера што ќе одговара

Чест-7-11

Одлична камера за снимање слики во секакви ситуации. Нема друг начин да се дефинира, бидејќи неговиот објектив Sony IMX230 со сензор од 20 мегапиксели нуди одлични перформанси. Двојната ЛЕР ќе дејствува како блиц многу ефикасно и фокусот е изненадувачки брз бидејќи користи технологија што прави мерења на два вида светлина. Како да не е доволно, сафирскиот кристален капак ќе спречи гребење.

La Предна камера од 8 мегапиксели Тие се повеќе од доволни за loversубителите на селфи или реализирање квалитетни видео повици, изненадува вградувањето на предниот LED блиц што ќе го искористиме во овие последни споменати ситуации.

Заклучоците се дека Honor 7 е одличен терминал со многу добри карактеристики на кој нема на што да му завидува на другите високи. И има конкурентна цена од 340 €, направете го тоа многу привлечна опција.

Добрите

 • Добра вредност за парите
 • Прилагодливо физичко копче
 • Добар дизајн и завршни работи

Contras

 • Ниска внатрешна меморија
Чест 7
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
a 340
 • 80%

 • Чест 7
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 70%
 • Камера
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 75%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.