CCleaner: Како да ја вратите работната брзина во Виндоус

Пириформ CCleaner 01

Piriform CCleaner е одлична алатка што можеби ја користиме во овој момент ако нашиот персонален компјутер Виндоус има бавно однесување.

Претходно на многу лесен начин ги објаснивме огромните придобивки што CCleaner може да ни ги понуди, иако во моментот Tryе се обидеме детално да го детализираме секој од модулите што се дел на оваа алатка. Првото нешто што ќе го споменеме во овој момент е дека ќе добиеме подобра работна брзина во секоја од апликациите инсталирани во Виндоус, па дури и во самиот оперативен систем.

Модулите што се дел од CCleaner

Може да се насочите кон официјалната веб-страница на CCleaner да преземете бесплатна или платена верзија; првата алтернатива што ќе понуди ограничени функции и исто така недостаток на поддршка од нејзините развивачи. Како и да е, може да ви помогне да ги оптимизирате Windows и исто така, работата со секоја ваша алатка и инсталирана апликација; модулите што се дел од оваа апликација се следниве:

 1. Почист.
 2. Регистрација.
 3. Алатка
 4. Опции.

Секој од овие модели ќе го најдете во левата странична лента, избирајќи кој било од нив за да започнете со работа веднаш. Вреди да се спомене дека во горниот дел (како транспарент) ќе биде прикажан најважниот од вашиот оперативен систем, односно верзијата на Виндоус, архитектурата и на процесорот и на оперативниот систем, видот на процесорот што сте ги интегрирале во компјутерот, RAM меморијата и графичкиот чип.

Оваа информација може да биде многу корисна за нас во овој момент, бидејќи ако имаме одлични хардверски услови, а компјутерот работи премногу бавно, употребата на CCleaner е уште пооправдана, така што помогнете ни да го исчистиме сето тоа ѓубре што се гради подолго време.

1. Limpieza

Со избирање на оваа опција, ќе се прикажат неколку дополнителни функции надесно; Примарно се присутни две јазичиња, од кои едниот се однесува на Виндоус, а другиот наместо Програмите што ги инсталиравме во оперативниот систем.

Пириформ CCleaner 02

За кој било од двата случаи ќе имаме можност да избереме две дополнителни опции што се прикажани на прозорецот десно, од кои едната е «анализира»И другиот, оној на«работи почисто« Willе треба да го избереме првото копче за да се изврши анализата на компјутерот и конкретно, во областа што ја избравме преку соодветниот таб. CCleaner ќе не извести за просторот што ќе можеме да го обновиме со чистење, а потоа да го извршиме „чистачот“.

2 Регистрација

Ова е област од која многу корисници стравуваат, бидејќи лошото управување со регистарот на Windows може да предизвика оперативниот систем да престане да работи правилно. CCleaner е многу внимателен кога работи во оваа област, сугерирајќи го тоа ајде да направиме резервна копија токму тогаш и таму така што нема да се изгубат никакви информации во случај на неуспех на процесот. Од тука ќе имаме можност да креираме речена резервна копија, која ќе биде зачувана каде било на хард дискот што го сакаме.

Пириформ CCleaner 03

Само ќе треба да го избереме копчето што вели «барај неволја»Така што сите оние записи што немаат точна низа, ќе почнат да се појавуваат. Ако сакаме Windows да биде оптимизиран со CCleaner, мора да продолжиме со следното копче, односно со она што вели «поправка избрана".

3. Алатки

Оваа област е можеби една од најцелосните што би можеле да ја најдеме, бидејќи тука модулот е поделен на четири дополнителни категории, а тоа се:

 • Деинсталирајте ги програмите. Оттука ќе имаме можност да бараме алатка или апликација што претходно сме ја инсталирале со цел да ја деинсталираме во еден чекор.
 • поведување. Сите оние апликации што се извршуваат на почетокот и кои во одреден момент ги анализираме со «msconfig»Alsoе се појави и во оваа област. Само ќе треба да избереме кој било од нив и да нарачаме да не започне со Виндоус.
 • Враќање на системот. Ако создадовме повеќе точки за враќање на Виндоус, секој од нив ќе се појави тука. Само ќе треба да го избереме оној што сакаме да го користиме за да се вратиме на тој датум.
 • Избришете го погонот. Во оваа област, ќе се појават сите дискови што ги поврзавме со компјутерот, што значи дека ќе бидат прикажани и хард дисковите и USB флеш-уредите. Оттука можеме да извршиме длабоко чистење на целиот „неискористен“ простор или на целиот хард диск или партиција што сме ги избрале.

Пириформ CCleaner 05

Последната опција што ја споменавме погоре е една од најкористените од оние кои се подготвуваат да ги продадат своите персонални компјутери, бидејќи има и дополнителна опција каде што имаме можност за пребришување на податоци со најмногу 35 додавања, што значи дека информациите што сме ги регистрирале во одреден момент на хард дискот никогаш не можат да се обноват.

5. Опции

Оваа област може да се искористи за преглед на конфигурацијата на Windows, како и колачињата што биле хостирани на компјутерот. Со некои од овие функции треба да се постапува со големо внимание или со прилично обемно знаење; Пред да започнеме со обработка на кој било вид на промени со CCleaner, треба да извршиме a целосна резервна копија на целиот оперативен систем, Па, ако нешто не успее, можеме едноставно да го вратиме системот на конвенционален начин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.