Мајкрософт ја чисти Microsoft Store, бришејќи ги сите апликации што го користат името на Windows

За некое време да бидат дел, главните мобилни и десктоп екосистеми ги фокусираат сите свои апликации на исто место како што е продавница за Апликации, бидејќи секоја компанија го именува различно. Во обид да се спречи корисниците да се чувствуваат измамени од која било од достапните апликации, компанијата со седиште во Редмонд започна со чистење.

Многумина се програмери кои го користат зборот Виндоус за да ги именуваат своите апликации, име што е може да доведе во заблуда некои корисници. За да се избегне ова, Мајкрософт започна да испраќа е-пошта до сите развивачи во кои ги повикува да го отстранат зборот Виндоус од нивните апликации или во спротивно ќе бидат повлечени.

Од датумот, многумина се креатори на апликации кои го отстраниле овој збор од името и описот. Сепак, не сторија тоа што ја принуди компанијата со седиште во Редмонд да започне со чистење на Мајкрософт продавницата, отстранување на сите апликации што го содржат името Виндоус во името.

Виндоус традиционално секогаш бил оперативен систем кој најмногу го користеле пријатели на странци кога се обидувале да пристапат до корисничките податоци и отсекогаш го користеле зборот Виндоус и во описот и во името на апликацијата за да им се даде доверба на корисниците.

Епл и Гугл го прават истото

Другите две компании кои исто така имаат продавници за апликации, како што се Гугл и Епл, исто така постапуваат на ист начин да ја заштитат својата интелектуална сопственост следејќи ја истата политика. Во барањата што програмерите треба да ги исполнат за да можат да ги поставуваат своите апликации во овие продавници, се открива дека во ниту еден момент нивното име не се појавува во името или во описот, така не се однесуваат на нив, или создавајте лажни асоцијации со производите или услугите што ги нудат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.