Еден човек беше во можност да го модифицира својот Tesla Model S за да ги искористи крипто-валутите

Тесла Модел С

Несомнено, и покрај фактот дека се чини дека оваа недела сите крипто-валути практично ја губат вредноста, и покрај фактот дека постои време кога се чини дека пазарот се опоравува, вистината е дека сè уште има многу луѓе кои можат да видат во нив добар бонус, вие само треба да мислите дека денес и покрај гореспоменатите падови, Биткоин продолжува да тргува над 11.000 УСД.

Поради ова, не е изненадувачки што сè повеќе луѓе се осмелуваат да направат чекор и да создадат свои тимови со кои ќе рударуваат криптовалути и ќе добијат, или барем така се мисли, добиете дополнителни пари. За жал, исто така е многу точно дека многу високата цена на потребниот хардвер не работи за едноставен компјутер што го имате дома, а големата потрошувачка на електрична енергија е доволна пречка за влез, така што многумина, кога прават броеви, конечно одлучуваат дека не е интересно.

Тесла

Сопственик на Tesla Model S одлучи да го хакира своето возило за да минира криптовалути

Поради ова, сè уште имам тешко време да верувам дека некој можеби ќе може да оди подалеку, толку многу да одлучам дека најдоброто и најинтересното, буквално и како што можете да видите на сликите дистрибуирани од истиот овој пост, беше буквално пробијте го сопствениот Tesla Model S за да започнете со рударство на крипто-валути. Идејата е многу едноставна, користете ги батериите во вашето возило за да не мора да плаќате за големата потрошувачка на електрична енергија на потребната опрема.

Во овој момент има, особено ако мислите дека кога ќе се потроши батеријата на автомобилот, мора да ја наполните, што, на крајот, вклучува уште поголем трошок, треба да земете во предвид детал и тоа не е никој друг отколку во САД Како и во другите делови на светот, сопствениците на Tesla Model S можат надополнете ги батериите на вашето возило бесплатно во Суперполначи дека компанијата на Елон Маск се прошири низ целата земја.

Компјутер Bitcoin

За да ги ископате крипто-валутите, потребен ви е тим со огромна хардверска моќ

Во случај да размислувате за рударство на крипто-валути и прашањето за потрошувачка на електрична енергија или потребниот моќен хардвер ве остави малку збунето, коментирајте со широки удари дека во основа прашањето за рударство на овој вид виртуелна валута е едноставно како корисникот што придонесува повеќе моќ повеќе зафаќа, едноставно како тоа, па за да добиете поголеми придобивки треба да се обложувате многу напорно.

Имајќи го ова на ум, сигурно ќе ви биде многу полесно да разберете зошто денес е потребно да се собере едноставно неверојатна опрема во однос на нејзината способност за обработка на податоци, неверојатно да се нарече на некој начин, бидејќи многу основна опрема претпоставува опремување на специјални чипови и добар грст од моќни графички картички дека мора да работат паралелно и дека секој од нив може да чини илјадници евра.

На трошокот што е неопходен за составување на овој вид опрема мора да се додаде потребната количина за да може да биде трчање 24 часа на ден. Поради ова, не е изненадувачки, како во конкретниот случај на овој корисник кој поседува Tesla Model S, некои може да помислат дека, ако не платите за потрошувачката на енергија добиена од поврзан компјутер со овие карактеристики до мрежата, придобивките се значително зголемени.

Теслас

Иако може да биде интересно како експеримент, не е исплатливо да се користи Tesla Model S за минирање на виртуелни валути

Како би можело да биде поинаку, заедницата и особено специјалистите за рударство на криптовалути, земајќи ги предвид објавените фотографии, се обидоа да знаат дали е навистина интересно да се користи Tesla Model S за рударство на криптовалути. На фотографиите можете да го видите возилото и четири матични плочи поврзани на истата батерија. Секоја табла има не помалку од четири графички картички. Од друга страна, мора да се има на ум дека ниту еден ASIC чип не е видлив со голо око, истите оние што се користат за минирање на Bitcoins, така што системот најверојатно ќе ископа друг вид виртуелна валута како што е Ethereum.

Имајќи го сето ова на ум, според пресметките на експертите, потрошувачката на електрична енергија од рударството 24 часа е еквивалентна на тоа да се вози за 280 километри. Земајќи во предвид дека мора да имате опрема што работи 24 часа и дека цената на Етерерум, во времето на објавувањето на фотографиите, изнесуваше 450 долари, корисникот може да заработи неколку 675 УСД месечно, придобивки многу слични на придобивките од стекнувањето на Tesla Model S во формат на лизинг во САД. Загубите се дека буквално нема да можете да управувате со болидот ниту една минута бидејќи ќе мора тимот да работи 24 часа на ден.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.