Чувајте ги личните податоци на Windows безбедни со „Таен диск“

Таен диск

Претходно споменавме мал трик што може да го извршиме во која било верзија на Виндоус, чија цел беше направи видлива папка невидлива, но трајно. Постапката беше поддржана од инструкции кои потекнуваат од оперативниот систем, нешто што може да биде комплицирано за некои луѓе кои не ги контролираат основните компјутерски принципи совршено добро. Поради оваа причина, ние сега предложивме користете апликација од трета страна, која има име Таен диск.

Secret Disk е апликација што можете да ја преземете во бесплатна или платена верзија, а првата алтернатива е идеална доколку не ни треба ништо повеќе од чувајте ги нашите податоци безбедни на скриено место во Виндоус. Но, што всушност прави тајниот диск? Она што ќе го споменеме подолу, сигурно ќе ви се допадне.


Виртуелен диск создаден од Secret Disk

Претходно, мора да направиме мала споредба на она што сега би го добиле со она што го правевме претходно; Со користење на команден прозорец и одредени упатства, на многу лесен начин постигнуваме направи папката да стане невидлива околина, нешто што никој нема да може да го открие ако истите наредби не се извршуваат повторно со правилните прекинувачи. Ова може да биде мал проблем за оние кои сакаат да ја направат оваа папка видлива или невидлива, бидејќи секогаш кога ќе треба да се изврши операцијата, ќе биде потребно да се јавите во „командната линија“. Сега, ако користиме таен диск, постапката може да биде ограничена на тоа да мора напишете специфична лозинка што ќе ја дефинираме.

Првото нешто што ќе треба да го направиме е да влеземе официјалната веб-страница на Тајниот диск да ја преземете бесплатната верзија предложена од нејзиниот развивач. Откако ова ќе биде направено, ќе имаме можност за инсталирање на алатката на јазикот што го сакаме, поради фактот што има поддршка за голем број од нив. Откако ќе го стартуваме за прв пат (по инсталацијата), ќе се отвори прозорец многу сличен на оној што ќе го предложиме подолу.

Таен диск 02

Таму од нас ќе биде побарано да поставиме лозинка; Неопходно е да ги пополните полињата и да бидете сигурни дека совршено добро ја напишавме лозинката. Со користење на копчето «ставете лозинка»Beе ја програмираме апликацијата да ја користи, блокира или деблокира местото каде што ќе бидеме домаќини на нашите податоци во Виндоус.

Таен диск 03

Подоцна ќе се појави прозорец за потврда, каде што сме прашани ако во тој момент сакаме да ја деблокираме апликацијата; ова може да биде збунувачко за неколку корисници, бидејќи сè уште не сме ги избрале папката или директориумот што сакаме да ги заштитиме со лозинка кога користите таен диск. Факт е дека оваа апликација создава еден или повеќе виртуелни хард дискови во рамките на нашиот оперативен систем.

Таен диск 04

Од сликата што ја предложивме претходно, можеме да ја избереме врската што вели „конфигурација“, од оваа до дефинирајте неколку аспекти и параметри внатре во алатката, ова не е потребно освен ако не сакате да го прилагодите.

Ако се вратиме на екранот каде што е присутно копчето „отклучи“, Secret Disk ќе побара од нас да избереме „буква од погонот“. Можете да изберете што е по ваш вкус и интерес и секако, мора да ја напишете лозинката што сте ја програмирале на почетокот.

Таен диск 06

Откако ќе ја внесете претходно програмираната лозинка, ќе се отвори директориумот со избраната буква на уредот. Во овој виртуелен простор можете да заштедите која било количина на информации што сакате, сè додека виртуелниот диск е отклучен.

За да го скриете овој виртуелен диск повторно (во нашиот случај користевме буква X), ќе мора повторно да извршите таен диск и да го притиснете копчето «Блокира".

Таен диск 08

Како што можете да му се восхитувате, Secret Disk е одлична алтернатива ако сакаме чувајте ги нашите податоци и лични информации безбедни во виртуелен диск внатре во компјутерот, нешто што никој нема да може да го дешифрира за кратко време. Под претпоставка дека компјутерот е украден, кој го истражува Мојот компјутер нема да го најде нашиот виртуелен хард диск кој е заштитен со лозинка. Во претпоставениот случај да ја стартувате алатката, ако лозинката не е внесена правилно, единицата едноставно ќе остане невидлива и безбедна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.