Најдобри алтернативи за Shazam

Spotify

Дури и ако не сте musicубител на музика, повеќе од веројатно е дека додека гледате филм или серија или додека трпите среќни паузи за рекламирање, одеднаш дали слушаш песна дека не се сеќавате на неговото име или затоа што едноставно ви се допаѓаше.

Во тој момент, брзо земете го паметниот телефон и кликнете на Shazam. Shazam стана апликација мора да има, што скоро секој има инсталирано на својот уред за ваков тип на ситуација. Но, тоа не е единствената. Еве ние ви покажеме некои од на најдобри алтернативи на Shazam, совршено валидни алтернативи кои ни овозможуваат да ги извршуваме истите функции, па дури и повеќе.

Google пребарувач

Гугл не може да биде изоставен од овој пазар и директно преку пребарувачот на нашиот паметен телефон, или преку лентата Гугл на Андроид или преку апликацијата на iOS, можеме да го извршиме пребарувањето без воопшто да треба да правиме ништо. до кликнете на микрофонот во полето за пребарување и потврдете дека сакаме таа да ја препознае песната.

За запис, зборувам за пребарувачот Google, не од помошникот, бидејќи преку Google Assistant не можеме да препознаваме песни. Кога се обидуваше да го стори тоа, тој одговори дека ако сакаме да идентификуваме што се слуша, треба да ја преземеме апликацијата Shazam. Веројатно, со текот на времето, оваа одлика ќе биде природно интегрирана во волшебникот, бидејќи нема смисла да не се прави тоа.

Siri

Препознајте песни на iPhone со Siri

Пребарувачот Apple, интегриран и во оперативниот систем на мобилни уреди и во Apple TV, Apple Watch и macOS, исто така умее да ги препознава песните тој звук околу нас. Но, процесот е процес не само што е незгоден, туку е и бавен и понекогаш не ја препознава добро песната.

За да можете да пребарувате со Сири, мора да ја повикаме и да и кажеме да ја препознае песната што се слуша, на што тој ќе одговори „Еден момент, дозволете ми да слушам“, време што можеше да се искористи за да се препознае, особено ако станува збор за реклама, чие траење е обично многу кратко.

Звучна глава

Препознајте ги имињата на песните со SoundHound

SoundHound отсекогаш бил директен рецитал на Shazam уште од раѓање. Оваа услуга е достапна за сите мобилни платформи, иако во моментов можеме да зборуваме само за Android и iOS, и Windows Phone и BlackBerry OS исто така ја имаа на располагање оваа апликација за детектирајте го името на песните околу нас.

За разлика од Shazam, SoundHound не само што ни ги нуди сите детали за песните што ги слушаме, туку исто така ни ги покажува и текстовите, линк до видеото на YouTube и како и сите апликации од овој тип, ни нуди линк за слушање на нашата омилена музичка платформа за стриминг.

SoundHound (врска со AppStore)
Звучна главаслободен

MusiXmatch

Идентификувајте ја песната што се репродуцира со MusiXmatch

MusiXmatch, достапен за iOS и Android, е повеќе фокусиран на тоа да ни понуди текстот на песнитеСепак, тоа исто така ни нуди можност да ја препознаеме музиката на песните што не опкружуваат. Откако ќе ја препознае песната, таа ни нуди врска до стриминг музичките услуги каде што е достапна таа песна, за да можеме да ја слушаме директно од почеток без никаков вид на сечење, да ја додадеме во нашата плејлиста, да ја споделиме со нашата пријатели ...

Покрај тоа, MusiXmatch ни овозможува брз пристап до видеата на песните на цел екран и достапни на YouTube, покрај тоа што ја слушаме нашата омилена музика добиена од YouTube, доколку немаме договорна услуга за стриминг музика, креирајте плејлисти што се зачувуваат на Spotify со името MusiXmatch, за да можете лесно да ги најдете сите песни што ги идентификувавте и многу повеќе.

Musixmatch - Стихови на музички плеер
Musixmatch - Стихови на музички плеер
Развивач: Musixmatch
цена: слободен

Snapchat

Snapchat

Иако е тешко да се поверува, некои апликации кои немаат никаква врска со музика, исто така ни нудат можност да можеме директно да препознаваме песни како што е апликацијата Snapchat, апликација што ни овозможува да ја извршуваме оваа функција, допирање на екранот и држење го притиснато. По неколку секунди ќе ни го покаже името на песната заедно со албумот и нејзината корица.

Snapchat
Snapchat
Развивач: Snap Inc
цена: слободен

MusicID

musicID ни овозможува да ги идентификуваме песните

MusicID би можеле да кажеме дека е совршен клон на Shazam, бидејќи не ни нуди дополнителна предност од онаа што ја нуди апликацијата што ја идентификува музиката, како што се услугите MusiXmatch или SoundHound, во кои можеме брзо да пристапиме до видеата на песните заедно со текстот. MusicID Тоа ни го покажува името на песната, заедно со албумот каде можеме да ја најдеме и нејзината слика.

За жал, не ни нуди никаков вид интеграција со главните музички услуги за стриминг, па доколку сме корисници на овој вид платформа, оваа апликација можеби не е најсоодветенбидејќи понекогаш мистериозно се „губи“ регистарот на песни што сте ги препознале. MusicID е достапна само за Android, бидејќи апликацијата iOS е отстранета од App Store и не се вратила.

MusicID
MusicID
Развивач: Gravity Mobile, Inc.
цена: слободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.