Шега: Поставете го синиот екран како зачувувач на екранот во Виндоус

шега со син екран

Денес „синиот екран“ или „црниот екран на смртта“ е толку модерен затоа што се појавија пред неколку недели, можеби треба да се справиме со шегата што ќе ви предложиме да ја играте во овој момент со малку внимание.

Ова е трик што се потпира на одредени библиотеки што ќе мора да ги инсталирате на компјутерот, кои можат да бидат ваши или на некој пријател на кој сакаш да играш шега, место каде што ќе се појави овој „син екран“, симулирајќи на таков начин што оперативниот систем не успеал и затоа, тој ќе се рестартира за кратко време.

Претходно мора да сугерираме дека треба да бидете покрај компјутерот каде што ќе ја развивате оваа шега, затоа што нервозата кај нејзините корисници може предизвикајте ги неочекувано да се обидат да го исклучат компјутерот и затоа, може сериозно да му наштети. Она што ќе го споменеме во овој напис, се три алтернативи што би можеле да ги користите за да го добиете овој „син екран“, при што треба да донесете одредени мерки, така што вашиот оперативен систем подоцна да не претставува никаков вид на проблеми.

Препорачани минимални барања за користење на овој трик

Очигледно првото нешто што ќе ни треба е компјутер со оперативен систем Виндоус, затоа што библиотеките што ќе ги понудиме сега ќе треба да бидат инсталирани во каде што се сместени „скринсејверите“.

Вториот услов што не смееме да пропуштиме да го споменеме е компатибилноста; развивачот на секоја од овие алтернативи спомена дека можат се користи до Windows 7, оставајќи го настрана Виндоус 8 и затоа најновата надградба.

Третиот услов зборува наместо резолуцијата на екранот; ја тестиравме секоја од овие библиотеки и таа е презентирана мал проблем на целосните HD екрани, односно 1980 × 1200 px. Во овој поглед, добра резолуција компатибилна со овие трикови не треба да надминува 1200 px во хоризонтална насока.

Ако ги имаме земено предвид овие аспекти, тогаш не треба да имаме проблеми при развивање на малиот трик.

1. Сино-екран на SysInternals

Првата библиотека што ќе се обидеме да ја користиме е токму оваа, која можете да ја користите преземете од следниот линк. Датотеката тежи само 64 kB и е во формат Zip.

Виндоус плав екран шега 01

Неговата содржина ќе треба да ја декомпресираме само на кое било место на хард дискот на компјутерот; датотеката што ќе ја извлечеме ќе има формат .scr, што е типично за скринсејверите. За да можеме да го извршуваме или инсталираме, треба само да го кликнеме со десното копче на глувчето, а потоа да избереме «инсталирате»Од контекстуалните опции прикажани таму. Потоа треба да одиме во мајчината функција на Windows за да можеме да го активираме заштитниот екран и да извршиме преглед.

2. Заштитник на екранот Bluescreen

Заштитник на екранот Bluescreen Тоа е уште една одлична алтернатива, која е многу слична на онаа што ја предложивме погоре; За ова треба да одиме само на веб-страницата за преземање, избирајќи го серверот што сметаме дека е најзгоден. Исто така, ќе добиеме компресирана датотека во Zip формат иn чиј ентериер е библиотеката во формат .scr, на кој можеме да го инсталираме следејќи го истиот метод што го предложивме погоре.

Виндоус плав екран шега 02

Откако ќе се инсталира библиотеката за заштита на екранот Bluescreen, ќе можеме да извршиме мал тест со алатката што ќе го активира чуварот на екранот во Windows.

3. BSOD скринсејвер

Опциите споменати погоре се основни, бидејќи „синиот екран“ што ќе го добиеме ќе има дизајн на грешка што генерално се прикажува кога Windows не успее. Во прилог на ова, претходните алтернативи тие можат да пропаднат во зависност од видот на Windows што го имаме, тоа е, ако ние ќе ги извршуваме на Windows 7 ultimate или Enterprice, можеби може да има неколку проблеми со приказот кога работи.

Оваа трета алтернатива што ја предлагаме за момент е една од најсигурните и најцелосните што може да постои; за преземање мора да отидете на врската на официјалната веб-страница за чување на екранот BSOD, постапувајќи како што беше предложено во претходните методи. Разликата е врамена во извршувањето, затоа што оваа алтернатива веќе има класичен инсталерот.

Виндоус плав екран шега 03

Откако ќе заврши инсталацијата на зачувувачот на екранот BSOD, можеме да одиме на соодветната функција во Windows за да ја активираме. Така можете да го видите овој чувар на екранот во целосна работа препорачуваме активирање на „прегледот“, што ќе предизвика целиот екран да добие сина нијанса и соодветните пораки за грешки што обично се појавуваат со „синиот екран“.

Разликата е означена во претпоставеното извршување на инсталерот на Linux и подоцна, обновување на Windows XP, сите од нив се многу забавни слики и анимации што даваат изглед на неуспех во компјутерот.

Препорачуваме да ги користите овие алатки со големо внимание, како корисник без трага (кој не сте го предупредиле дека е шега) Можете одеднаш да го исклучите вашиот компјутер, да го форматирате и подоцна да ги инсталирате апсолутно сите програми со кои работите секојдневно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.