Шпанската продавница „Мајкрософт“ веќе не продава никаков „Лумиа“

Мобилниот дел од продавницата на Мајкрософт стана место за посета повеќе од често, поради големото движење што го рефлектира. Од една страна, ги наоѓаме ценовните варијации на терминалите како што се Acer Jade Primo или HP Elite x3, модел кој ја намали својата цена во последните неколку недели, но сепак е прескап за она што ни го нуди. Но, исто така, во последните неколку месеци тоа беше вест и од страна на ал изглед и исчезнување на продажбата на модели произведени од самата компанија. Во последното движење, можеме да провериме во „Мајкрософт продавница“ веќе нема терминал од опсегот „Лумиа“, палета произведена од „Мајкрософт“.

Ако ја посетиме Windows Store, можеме да видиме како со посета на делот Windows Phone На располагање е само Acer Jade Primo, кој случајно нема залиха и HP Elite x3. Нема трага од ниту еден Lumia 550, 640 или 950. Microsoft, како и обично, не објави никаква изјава за да ја оправда оваа елиминација, елиминација што ќе предизвика бран гласини поврзани со можно наскоро лансирање на Surface Phone или Повлекувањето на компанијата со седиште во Редмонд од пазарот на мобилни телефони, повлекување што би било многу лошо за корисниците.

На „Мајкрософт“ му недостасува посебниот допир што „Епл“ го нуди во своите уреди и софтверски производи. Во моментов iOS и macOS ни покажуваат интеграција што ни овозможува да ги користиме двата оперативни системи на едноставен и секако компатибилен начин. Мајкрософт се обидуваше од промоцијата на Виндоус Телефон, но не сосема излезе со формулата. Иако е точно дека продажбата на компјутери продолжува да опаѓа, можејќи да управувате со истите информации од компјутер и паметен телефон со Виндоус 10, како што е случајот со екосистемот на Епл, е идеја што многу корисници би ја ценеле и што сигурно дозволувала Виндоус 10 Мобиле брзо добива удел на пазарот, удел што според последните бројки едвај надминува половина поен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.