Што да правам ако ми го украдат мобилниот

Кражба на паметни телефони

Што да правам ако ми го украдат мобилниот? Никој не сака да се најде во ваков тип на ситуација и јасно е дека што и да направиме на почетокот може да ги подобри шансите за наоѓање или враќање на украдениот уред. Во секој случај веќе предупредивме дека ова не е едноставна задача и за жал во повеќето случаи е тешко да се повратат, не треба да престануваме да се обидуваме.

Па да влеземе во ситуацијата. Замислете дека штотуку купивме или само што ни е даден сосема нов iPhone XS, iPhone XR, Galaxy S9, Galaxy Note, Google Pixel или кој било друг мобилен уред од висока класа и во надзор ни го крадат. Па, во овие моменти треба да се обидеме да останеме смирени и да ги следиме чекорите што ги покажавме по скокот.

Во моментов, кражбата на мобилни уреди опадна значително благодарение на безбедносните мерки што ги преземаат производителите за да спречат да се користи без лозинка на легитимниот сопственик, па во повеќето случаи станува убава тежина во хартија. Точно е и дека деловите што ги имаат овие уреди (екран, шасија, копчиња, сензори и сл.) Можат да се користат или препродаваат за други уреди и „бизнисот со кражба на мобилни телефони“ продолжува да работи и денес поради оваа причина, иако ние се надевам дека никој не ги купува овие уреди за делови што не можеме да ги лажеме за тоа и тоа е нешто што продолжува да се случува. Во секој случај, тоа е уште една пречка за оние кои размислуваат да украдат паметен телефон или таблет.

Изгубен паметен телефон

Известете ги властите за кражбата што е можно поскоро

Пред да направите нешто лудо, важно е да ја пријавите кражбата на уредот бидејќи ако некаде повторно се појави и властите го лоцираат со извештајот во ваши раце, ќе имате помалку проблеми кога станува збор за враќање кај вас. И тоа е дека не секој ја чува кутијата со уредите и иако е точно со фактура од вашиот оператор, навистина може да знаете дали уредот е ваш или не, вСо жалбата во рака го олеснуваме процесот бидејќи описот на украдениот уред обично се бара како додаток на марката, моделот итн.

Значи, првото нешто што треба да направиме е да одиме во полициска станица и да ја пријавиме кражбата на паметниот телефон, за да го натераме нашиот оператор да го блокира целосно. Од друга страна, можеме да се јавиме или да одиме кај операторот да блокираме нашиот телефонски број и дека не може да остварува повици и тогаш можеме да продолжиме да се обидуваме да го вратиме терминалот.

Најдете го мојот iPhone

Што да направите ако вашиот iPhone е украден

Во овој случај, ќе претпоставиме дека уредот што штотуку ни е украден е нашиот нов iPhone. Да, лутината е важна и затоа мора да дишеме неколку секунди пред да донесеме каква било погрешна одлука. Во многу случаи тие ви кажуваат целосно да го блокирате уредот и да го повикате вашиот оператор да го блокира уредот користејќи IMEI, но Пред ова можеме да ја користиме одличната алатка на Apple 'Пронајди го мојот iPhone'.

Неодамна објавивме уште една долга статија за Блусенс, покажувајќи ги опциите „Пронајди го мојот iPhone“ и како да се користи. Денес нема да бидеме толку експлицитни затоа советот е тој одете директно преку овој напис за да ја видиме количината на опции што ни ги нуди оваа услуга на Apple. Во секој случај, првото нешто е да се знаат опциите што ги имаме на располагање и првото е да го активирате изгубениот режим со започнување на сесијата во icloud.com/ најде:

 1. Отвораме Пронајди го мојот iPhone и го избираме уредот за да ја видиме неговата локација на мапата. Ако уредот е во близина, ќе можете да пушти звук така што вие или некој близок може брзо да го пронајдете.
 2. Активирањето на режимот „Изгубени“ е следниот чекор. Со режимот Изгубени, можеме да го заклучиме уредот од далечина со код (имајте во предвид дека овој код е неопходен за повторно активирање на iPhone доколку го вратиме), да прикажеме лична порака со вашиот телефонски број на заклучениот екран на изгубениот уред и да го лоцираме уред
 3. Ако додадовте кредитни, дебитни или при-пејд картички на Apple Pay, можноста за плаќањето со Apple Pay користејќи го уредот е суспендирано кога ќе го ставите уредот во режим на Изгубени.
 4. Ја пријавуваме кражбата на уредот во полиција, ако претходно не сме го сториле тоа. Полицијата може да побара сериски број на уредот.
 5. Бришењето на содржината на уредот може да биде уште еден важен чекор, но бидете внимателни со брзањето. За да спречите некој да пристапува до податоците на вашиот изгубен уред, можете далечински да ги избришете, но со бришење на содржината на уредот, сите ваши информации (вклучувајќи кредитни, дебитни или при-пејд картички за Apple Pay) се отстрануваат и нема да можете да го најдете користејќи го „Најди го мојот iPhone“ така нема да можете да го лоцирате.
 6. Ако го отстраните уредот од вашата сметка откако ќе ја избришете нејзината содржина, Активирачкото заклучување ќе биде оневозможено. Ова им овозможува на другите луѓе да го активираат и користат вашиот уред.
 7. Информирајте го вашиот мобилен оператор дека вашиот уред е изгубен или украден за да може да ја деактивираат вашата сметка за да спречат повици, текстови да се испраќаат и да не се користат податоци. Уредот може да биде покриен со планот на вашиот мобилен оператор.

Откако ќе ги извршиме овие чекори, можеме само да почекаме да доживееме среќа и да го најдеме нашиот iPhone. Овие чекори може да се изведат со сите модели на iPhone и исто така со Mac кои исто така ја имаат опцијата за локација. Очигледно кога уредите се исклучени нема опција да ги лоцираме, па следниот метод што треба да се спроведе во безбедноста на уредите на Apple и на сите компании е дека од кодот се бара да може да го исклучува терминалот, како и за да го вклучиВкупно, скоро никогаш не го исклучуваме уредот за да не биде проблем да го активираме.

Апликација за лоцирање телефон

Што да направите ако вашиот Android е украден

Чекорите се всушност слични и овие уреди имаат и слична опција како и на Apple. Методот работи преку апликација наречена „Пронајди го мојот уред“ и може да се преземе од продавницата на Google Play. Оваа апликација се активира од самата почетна конфигурација и е лесна за употреба. Од друга страна, постојат и други апликации од трети страни на Google Play, но тие не се баш исти. Оставиме официјално тука:

Најдете го мојот уред
Најдете го мојот уред
Развивач: Google LLC
цена: слободен

Очигледно и како со уредите на Apple, постојат низа услови за да може да се лоцира терминалот исто така, некои верзии на Android во постарите модели можеби немаат опции за активирање на оваа локација:

 • Паметниот телефон треба да биде вклучен
 • Имајте сесија на сметка на Google
 • Бидете поврзани со Wi-Fi или мобилна мрежа за податоци
 • Бидете видливи на Google Play и активирајте ја локацијата
 • Пронајдете го активиран мојот уред

Откако ги видовме предусловите, треба да преземеме други чекори за да можеме да се обидеме да го најдеме уредот ако некогаш е украден или дури и ако го изгубиме. Претходните чекори се како што следува:

 1. Отворете ја апликацијата Поставки за вашиот уред
 2. Допрете ја Локацијата и безбедноста. (Ако „Локација и безбедност“ не се појави, допрете на Google> Безбедност)
 3. Допрете Пронајди го мојот уред
 4. Активирајте ги опциите Лоцирајте го овој уред од далечина и Дозволете далечинско бришење и заклучување

Изгубен паметен телефон

Сега го имаме уредот подготвен да го лоцираме. Ако од која било причина овие опции се оневозможени за време на кражбата, нема да имаме можност да ја вратиме опремата, така Важно е да го имате овој активен од самиот почеток кога го стартуваме нашиот уред со Android. Сега можеме да продолжиме со процесот на обид да ја вратиме од апликацијата што ја споменавме погоре и можеме да одиме кај операторот да го блокира уредот користејќи IMEI. Ова исто така може да се направи по некое време и ако видиме дека е невозможно да се врати терминалот откако е блокиран IMEI, тогаш е тешко повторно да се активира опремата за да работи повторно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.