Што да направите ако Windows не започне

Windows лого

Кога нашата опрема престана да работи без очигледна причина, во зависност од употребата што ја користиме во нашата опрема, светот веројатно ќе падне врз нас, особено ако главната употреба што ја користиме е да студираме или да работиме. Причините зошто нашата опрема може да престане да работи се разновидни и не сите имаат брз лек.

Но, пред да стигнеме до оваа критична точка, што може да ни остави часови или денови без да можеме да работиме, требаше да извршиме а резервна копија на нашиот тим, или во облакот на Microsoft, во Google Drive или која било друга платформа, со цел да продолжиме да работиме од друг уред, ако нашиот тим мора да посети техничка услуга.

Причините зошто нашата опрема може да престане да работи Тие се разновидни, од проблеми со некоја хардверска компонента на нашата опрема, до последното ажурирање на системот или мала апликација што ја инсталиравме и ја уништи нашата опрема.

Компјутерот се рестартира автоматски или се исклучува по неколку минути

процесор-заден

И процесорите и најактуелните табли, интегрираат безбедносен систем кој е одговорен за автоматско исклучување или рестартирање на компјутерот кога детектира дека температурата на нашата опрема се зголемува брзо и не успева да ја растера топлината што се создава.

Причината за овој проблем е термичката паста што се става во процесорот, термалната паста која е одговорна за дисипирање, во комбинација со вентилаторите, топлината генерирана од процесорот на нашиот компјутер. Во овие случаи, ако не сме занаетчии, треба да одиме во техничка служба, така што тие ќе го расклопат процесорот и ќе ја заменат термичката паста што се распадна.

Компјутерот постојано виси веднаш по стартувањето

Проблем, поврзан со претходниот, откривме според тоа што опремата започнува без проблеми, но при првата промена, опремата замрзнува и престанува да работи. Проблемот што обично ги предизвикува овие несреќи, го наоѓаме во RAM меморијата. Да Модулот за RAM меморија не работи правилно, сè што зависи од тоа престанува да го прави тоа.

Решението за овој проблем е заменете ја физичката меморија на вашиот компјутер. Не мешајте ја физичката меморија со просторот за складирање (тврд диск). RAM меморијата не складира податоци, туку гарантира дека компјутерот ги вчитува апликациите потребни за да се искористат. Хард дискот ги зачувува апликациите и податоците на нашата опрема.

Отстранете ги оптичките дискови, USB-уредите и мемориските картички

1 ТБ Пендрив

Во последниве години, видовме како повеќето компјутери, особено лаптопите, ги напуштија ДВД / Blu-ray плеерите, така што единствениот метод за повторно инсталирање на оперативниот систем е да се користи USB порт или читач на картички.

Ако нашиот компјутер престана да работи, без очигледна причина, првото нешто што треба да направиме е исклучете кој било USB-уред, мемориска картичка или оптички диск (ако уредот има еден) така што BIOS-от, кога не открива друга единица, продолжи да започнува со читање на тврдиот диск.

Иако системот автоматски открива дали е пронајден оперативен систем во некој од овие дискови за да започне да го стартува компјутерот, и ако не, оди во следната опција што е поставена, веројатно е дека користениот диск има некои датотеки за подигнување што го спречуваат компјутерот да го направи следниот чекор.

Изменете ги дисковите за подигнување

Ако немаме поврзан надворешен погон или оптички диск на компјутерот, мора да пристапиме до BIOS-от за да провериме кој е почетниот редослед на нашиот тим. Повеќето компјутери доаѓаат од фабриката за воспоставување на тврдиот диск како прв начин за стартување на компјутерот. Ако сакаме да инсталираме нова верзија на ОС, мора да ги измениме единиците за подигнување така што првата е пристаништето или единицата каде што е инсталиран.

Ако имаме конфигурирана USB-порта, на која немаме поврзан диск, автоматскиот процес што го спроведува BIOS-от е да скокнеме на следниот достапен: тврдиот диск. Но, ако УСБ-то има дефект, тимот најверојатно нема да го препознае и размислува засекогаш.

Напојување со електрична енергија

Овој проблем ќе го откриеме брзо, бидејќи ако со притискање на копчето за вклучување на нашата опрема, ова нема ефект на компјутерот, она што не успее е напојувањето (под претпоставка дека кабелот што оди на струја и приклучокот се правилно поврзани). Ако сме мајстор и тоа е десктоп компјутер, можеме да купиме ново напојување, со иста моќност и лесно да го замениме.

Ако станува збор за лаптоп и опремата не започнува со батерија, мора да ја поврземе со струјата за да провериме дали батеријата на истата е целосно исцрпена или целосно престана да работи. Ако се вклучи без проблеми кога го поврзуваме полначот, тоа веќе го знаеме батеријата помина во подобар век на траење. Амазон е одлична опција за барање лаптоп батерии.

Тимот свирка неколку пати

Ако нашата опрема е во рок од неколку секунди од притискање на копчето за почеток, причината е затоа што таблата на која се поврзани сите компоненти што се дел од опремата, престана да работи. Ако станува збор за десктоп компјутер, можеме да купиме еден со слични карактеристики и да го замениме без проблеми.

Но, ако станува збор за лаптоп, изразот „јаката чини повеќе од кучето“ се однесува совршено на овој проблем, така што веќе можеме засекогаш заборавете на лаптопот. Фактот дека таблата престана да работи не значи дека нашите податоци се изгубени, бидејќи тие се сосема различни елементи и можеме да го отвориме компјутерот за физички да го отстраниме хард дискот и да го поврземе со друг компјутер за да добиеме пристап до неговите податоци.

Проблеми со софтверот

Иако обично е во малцинство на случаи, веројатно е дека некоја апликација што ја инсталиравме иЈас предизвикувам одреден конфликт во тимот, главно во регистарот, и нема начин како да се започне правилно. Единственото решение, без да мора да ги форматираме и губиме сите зачувани информации (сè додека немаме резервна копија) е да започнеме во безбеден режим.

Safe Mode го стартува компјутерот со строго неопходни апликации за да започне правилно. На овој начин, ако знаеме која апликација може да влијае на нашиот компјутер, можеме да ја елиминираме за да може повторно да работи.

Ако не, од ова мени, можеме да го вратиме системот, да ја вратиме сликата на системот или почеток на поправка, ова е првата опција што треба да ја разгледаме за да ја решиме причината зошто нашиот тим престана да започнува како што започна.

Да се ​​земе предвид

Сите проблеми опишани во оваа статија не се поврзани со Виндоус 10, бидејќи во повеќето од нив, ако не и во сите, тие влијаат на хардверските елементи на уредот или оперативниот систем на матичната плоча (BIOS), затоа тие важат за секој компјутер управуван од Виндоусбез оглед на верзијата на Виндоус што ја извршувате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.