Што да правам пред да го продадам мојот мобилен телефон Андроид?

избришете ги информациите од уредите со Android

Многу луѓе се внимателни на официјалното лансирање на нови мобилни уреди, кои нудат голем број нови функции и меѓу кои се издвојува резолуцијата на предната камера, нешто што широко се користи од голем број на корисници, бидејќи со тоа, може да се направи добро познатото селфи.

Ова може да биде причина зошто некој е во искушение да го продаде моменталниот мобилен телефон за да мора купи сосема нов. Ако ја извршите оваа задача, препорачуваме да ги следите следниве предлози што ќе ги споменеме подолу, бидејќи тоа ќе зависи од тоа што новиот сопственик на вашиот стар мобилен телефон Андроид може да провери на уредот.

Она што секој сака да ги заштити своите мобилни телефони со Android

Со оглед на тоа што денес повеќето мобилни телефони со Андроид имаат одлична камера, таа станува идеален изговор за да го доловиме најдоброто од нашите животи со помош на едноставна слика; за жал, овие слики можат да бидат донекаде компромитирачки за многумина, и тие мора да се обидат да ги заштитат така што апсолутно никој друг не може да ги види. Постои и аспект на пораки или разговори преку разговор, нешто што на еден или друг начин може да се снима во мал сектор на единицата за внатрешно складирање на уредот.

Препорачуваме да разгледате што треба да направите пред да го продадете вашиот iPhone или iPad

Она што го споменавме е само мал дел од веста, генерирана пред малку, каде извештај обезбеден од продавачот на софтвер Avast Тој спомена дека „фабричкото ресетирање“ на мобилните телефони не е толку ефикасно како што можете да замислите. Во студијата беше споменато дека за студијата биле користени околу 20 мобилни телефони со оперативен систем Андроид, кои би биле купени од eBay. Од овие користени мобилни телефони, беа пронајдени повеќе од 40.000 фотографии, 750 е-пошта со нивните соодветни СМС-пораки и список од приближно 250 контакти.

Шифрирање на нашите информации на мобилниот телефон Андроид

Од она што го спомнавме погоре, безбедноста и приватноста што треба да ги има нашиот мобилен телефон Андроид Треба да биде аспект од големо значење; Една од првите алтернативи што треба да се прифати е во „шифрирање на информации“ во мобилните уреди.

шифрирајте ги информациите за мобилниот телефон Андроид

Поставивме слика од екранот на врвот, каде што се обидуваме да ги покажеме чекорите што треба да се следат за да се изврши оваа операција. Треба само да отидете во поставките на оперативниот систем (Андроид) и потоа да ја изберете опцијата лево што вели «безбедност« На десната страна ќе треба да ја изберете опцијата што вели «шифрирај мобилен телефон« На овој начин, вие би ги заштитувале информациите на вашиот мобилен телефон Андроид, шифрирање што ќе спречи спасување или враќање на информациите што претходно сте ги избришале бидејќи оној што ќе се обиде да го стори тоа, ќе мора да има посебен клуч за отстранување на заклучената брава.

Вратете се на „Фабрички статус“ на мобилни уреди со Android

Ова станува едно од најлесните делови за правење, нешто од што корисниците кои веќе користеле одреден број модели на овие мобилни телефони сигурно ќе го усвојат овој метод и постапка.

шифрирајте ги информациите за мобилниот телефон Андроид 02

Како што покажува горната слика, сè што треба да сториме е да одиме во конфигурацијата на оперативниот систем и подоцна, да ја избереме опцијата што вели на левата страна "Бекап и обновување". Ние мора веднаш да ја избереме опцијата што ќе ни овозможи да го вратиме мобилниот уред во неговата „фабричка состојба“, што значи дека ќе се избришат сите податоци, вклучувајќи ги и ингеренциите што ги користевме за нашата е-пошта или пристап до продавницата на Google.

Зачувајте измислени податоци и избришете ги од вашиот мобилен телефон Андроид

Ова е дополнителна препорака што обично се дава експерти за компјутерска безбедност; Факт е дека по враќањето на нашиот мобилен уред во „Фабрички статус“ (како што предложивме погоре), сопственикот и сопственикот на овој мобилен телефон треба внесете измислени податоци за опремата што се подготвувате да ја продадете. Ова значи дека по фабричката состојба треба да измислиме список за контакти, да додадеме слики од секаков вид (што може да се преземе од Google) и секако, да се поврзе погрешна сметка со услугата Google Play Store.

Откако ја извршивте оваа операција, треба да се вратите на „Фабрички статус“ на мобилниот уред Android. При продажба, доколку новиот сопственик сака да ги поврати овие информации, ќе открие дека тие биле оние што претходно ги сместиле и дека се измислени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.