Што е РЦС и што ни нуди

Што е РЦС

Пред пристигнувањето на апликациите за пораки преку Интернет, СМС беше единствениот начин да се испраќаат текстуални пораки до други телефонски броеви, СМС-пораки кои чинеле и дека не биле баш ефтини. Наскоро, пристигна и ММС, СМС-пораки што може да ги придружуваме со слики чија цена беше навредлива.

Со доаѓањето на WhatsApp, операторите видоа дека важен дел од нивниот приход пропаѓа. Како одминуваа годините, а паметните телефони ги заменуваа телефоните, употребата на СМС беше намалена практично на нула. Единствената алтернатива што ја пронајдоа операторите е лансирање платформа за пораки чија работа беше иста како и WhatsApp.

Се подразбира дека оваа апликација остана незабележана на пазарот и бргу беше прекината од операторите. Како одминуваа годините, пристигнуваа повеќе апликации за пораки како Telegram, Line, Viber, WeChat, Signal, Messenger, Skype ... Операторите фрлија во пешкир и немаа интерес да понудат алтернатива што е поврзана со апликација.

Потекло на РЦС

Основачи на протоколот RCS

Дури во 2016 година (WhatsApp беше лансиран во 2009 година за iOS и во 2010 година за Android, иако тие не станаа популарни дури во 2012 година) кога, според MWC, главните телефонски оператори објавија договор со Google и неколку производители на паметни телефони за спроведување на стандард RЈас Cмумуникација Service (RCS) и дека бил повикан станете наследник на СМС (Услуга за кратки пораки).

Бидејќи е природен наследник на СМС, овој нов протокол имаше мисија да работи преку природна апликација за испраќање поракиЗатоа, не би било потребно да се инсталира специфична апликација од трета страна, затоа, пораките може да се испраќаат до кој било телефонски број без примачот да има потреба од одредена апликација, како што се WhatsApp, Telegram, Viber ...

Да се ​​биде богат сервис за комуникација (бесплатен превод на Rich Communication Service) покрај испраќање текст, тоа исто така ќе ни овозможи испрати датотеки од секаков вид, било да се тоа слики, видеа, аудио или било каков вид датотека. Бидејќи не им е потребна специфична апликација, сите терминали треба да бидат компатибилни со оваа услуга, затоа беше потребно операторите и производителите на терминали да се согласат да се вклучат во овој нов проект бидејќи тие ќе треба да понудат поддршка за RCS во вашата родна земја апликации за пораки за управување со вашите текстуални пораки.

Мајкрософт и Гугл Тие исто така беа дел од неопходниот договор за да може да се понуди оваа нова технологија, таа е втора од очигледни причини бидејќи сите паметни телефони што стигнуваат на пазарот со Андроид се под нивниот чадор. Google исто така ќе биде одговорен за лансирање апликација за пораки за целиот екосистем на Android што може да го искористи овој нов протокол доколку неговиот производител не го стори тоа природно. Apple никогаш не ја поддржал оваа нова услуга и во моментот се чини дека во моментов сè уште нема намера да го стори тоа.

Како работи РЦС

Лого на иконата на апликацијата „Пораки на Google“

Поддршката за РЦС од производителите започна кратко време по објавувањето на договорот од страна на главните засегнати страни. Операторите исто така започнаа да го усвојуваат овој нов протокол, но никој не следеше претходно обележана рута и кратко време открија дека некои функции се компатибилни со некои оператори и производители на паметни телефони, но не и со други оператори.

За среќа, сè се смени кога Гугл го зеде бикот за рогови и вети дека ќе лансира апликација за Андроид, апликација што секој корисник може да ја инсталира на својот уред, без оглед на производителот, со цел да се искористат богатите текстуални пораки. Оваа апликација, постави низа правила дека и производителите на паметни телефони и операторите морале да се усогласат и дека корисникот немал проблеми со некомпатибилност.

Во март 2020 година, Google ја ажурираше апликацијата Messages достапна во Play Store, за да ја даде поддршка за РЦС. За да се искористи овој нов протокол, беше потребно гигантот за пребарување претходно да постигне договор со главните оператори, договор што веќе е формализиран барем помеѓу трите најголеми во Шпанија како што се Мовистар, Оранж и Водафон.

Пораки
Пораки
Развивач: Google LLC
цена: слободен

За да можете да го користите овој протокол, потребно е двата терминали, и испраќачот и приемникот, се компатибилни со овој протоколВо спротивно, приемникот ќе добие нормална текстуална порака без никаков вид мултимедијална содржина, порака што ќе има цена за испраќачот, според договорот што го има воспоставено со неговиот оператор. Протоколот RCS е потполно бесплатен за разлика од традиционалните СМС-пораки.

И апликацијата Google Messages, како и онаа што ја нудат различни производители, автоматски откриваат кои од нашите контакти веќе имаат поддршка за RCS. Од каде знаеме? Многу лесно. Кога ја испраќаме пораката, треба да кликнеме на копчето за испраќање, кое се наоѓа на десната страна од полето за текст. Ако не се појави легенда под таа стрелка, примателот на нашата порака ќе ја добие целата мултимедијална порака.

Што е РЦС

Доколку примателот на пораката не ја активира оваа функција, или преку нивниот оператор или преку производителот на нивниот паметен телефон, SMSе се појави СМС ако испраќаме само текст.

Што е РЦС

или ММС ако испраќаме кој било вид мултимедијална датотека.

Тоа нуди

Што е РЦС

Преку овој нов протокол можеме да испратиме секаков вид датотека, било да се тоа слики, видеа, аудио датотеки, GIF-слики, налепници, емотикони, да создаваме групи, да ја споделуваме локацијата, да споделуваме контакти од агендата ... сето ова со максимална граница од 10 MB. Во врска со видео повиците, се разгледа и таа можност, но во моментот не е достапна.

Како што можеме да видиме, овој протокол ни ги нуди истите предности како и секоја апликација за инстант пораки. Покрај тоа, исто така компјутери и таблети се достапни, така ќе можеме да разговараме со нашите пријатели и семејство како да го правиме тоа директно од нашиот паметен телефон.

Како да овозможите или оневозможите пораки на RCS

Што е РЦС

Веднаш штом ќе ја инсталирате верзијата со Android достапна на Play Store, протоколот RCS ќе биде готов за да можеме да го користиме, бидејќи е активиран природно. Ако сакаме да го оневозможиме, мора да ги извршиме следниве чекори:

 • Ние пристапуваме до апликацијата Пораки.
 • Кликнете на трите точки лоцирани вертикално во горниот десен агол на апликацијата и кликнете на подесувања.
 • Во рамките на подесувања, пристапуваме до менито Функции за разговор.
 • Во рамките на ова мени, ако нашиот оператор поддржува RCS, ќе се прикаже зборот Статус Поврзано. Ако не, тоа значи дека нашиот телефонски оператор сè уште не нуди поддршка или треба да ги повикате за да го активираат.
 • За да го деактивираме, треба само да го исклучиме прекинувачот со името Овозможете карактеристики на разговор.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Робин dijo

  Па, јас сè уште користам СМС. Тие се вклучени „неограничени“ во повеќето понуди за спојување на главните оператори (портокал + 1 месец). Не гледам предности на Wsapp и дали има недостатоци.