Што е блог?

Што е блог?, Така ме праша еден пријател пред некој ден и иако се обидов да објаснам што е блог Мислам дека не бев во можност да го објаснам доволно јасно. Затоа, му реков дека ќе објавам статија во која ќе објаснам што е блог со зборови што секој може да ги разбере.

Се вели тоа она што некој не знае да го објасни добро е затоа што тој не го знае тоа, но мислам дека оваа изјава е донекаде релативна. Кој може јасно да дефинира што е живот? А сепак можеме да разликуваме што има живот од она што не, барем скоро секогаш.

Размислувајќи за ова, мислам најдобар начин да разбереме што е блог е да видиме што е блог, а што не е блог. За да ги разликуваме, ќе видиме кои се, според мое мислење, двата диференцирачки елементи на блогот и, конечно, обемна компилација од дефиниции за тоа што е блог Реализирано од Виктор (Блог сериозно).

Како пример, ќе земам две страници рецепти за готвење, еден е блог, мојот блог за рецепти, а другото не е блог. Сега гледаме зошто.

Што е блог?

Рецепти на Јави

Рецепти на Јави тоа е блог на рецепти и образложението Она што го разликува како блог е тоа што блогот секогаш мора да има а последователно објавување на објави (новости, написи, објава и сл.) за да знае кој знае да го посети блогот кој запис беше објавен пред, а кој потоа.

Го зедов и овој блог како пример, бидејќи неговиот заглавие (горниот дел од страницата) има карактеристични елементи на веб-страници кои не се блогови, како што е и графичкото мени што дава пристап до различни делови на страницата (во овој случај препорачани јадења).

Што не е блог?

Кујна и дом

Кујната и почетната страница е а добар пример за веб-страница, исто така, од рецепти, што не е блог. Можете да го видите тоа во извесна смисла насловот на Рецепти на Јави Тој е многу сличен на корицата на оваа страница, со сликите што овозможуваат пристап до различните делови.

Едниот е блог, а другиот не е затоа што на еден му недостасува диференцирачкиот елемент што го има секој блог, секвенцијална презентација (по хронолошки редослед) на записите (рецепти).

Колку и да изгледате тешко, рецептите (записите) нема да ги најдете на насловната страна, распоредени хронолошки, и затоа му недостасува основниот елемент неопходен за да биде блог.

Дали е овој блог или не?

Рецепти на Јави

Може да има случаи во кои и покрај горенаведеното се сомневате дали страницата е блог или не. Ова обично се случува кога ќе наидете на страница што не е блог на насловната страница, но која подоцна има инсталирано блог внатре. Добар пример е гастрономски портал Chefuri.com тоа како што покажува и неговото име тоа е портал (тоа е да се каже не е блог), но внатре можете да најдете одлично рецепт блог како интегриран дел од тој портал.

Истиот овој портал (веб-страница со пристап до неколку делови со диференцирана содржина и структури) може да нè извлече друго прашање што може да се појави при утврдување дали страницата е блог или не.

En Chefuri.com можеме да најдеме и а форум за рецепти што содржи секвенцијално објавување на објави (исто како блоговите), но не е блог. Разликата помеѓу двете лежи во а втор елемент на разликување, а тоа е кој ја носи тежината на објавувањето на записите (рецепти, написи, итн.) На блогови записите се напишани од едно или повеќе лица (блогери), но во ограничен број. Во форумите, записите можат да бидат објавени од многу корисници кои можат слободно да се регистрираат на форумот, публикацијата не зависи од едно или две лица, корисниците, а не сопствениците на блогови, објавуваат најголем дел од написите.

Секако постојат блогови за масовно колаборативно објавување, но тие се исклучоци и во никој случај нема да имаат кориснички број еднаков на оној на форумите што може да достигне илјадници регистрирани.

Па сега знаете, кога ќе најдете некоја страница и ќе видите дека има последователно објавување (едно по друго по обратен хронолошки редослед), дека го водат едно или две лица и дека стандардно не е дозволена регистрација како корисник. не треба да се сомневате дека сте пред блог.

Како и да е, ако сакате да имате поформални и точни дефиниции за тоа што е блог, одете на Блог на Виктор (Сериозен блог) и прочитајте што е блог за WeblogsSL, за што е блог Блогија па дури и дефиниција за тоа што е блог на Википедија. Одличен напис од Виктор што не треба да пропуштите. Поздрав од лозје.

П.С: Патем, и во случај да сè уште не сте чуле за тоа, ова е блог


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лусија dijo

  Многу добро појаснување !!

 2.   Без страв dijo

  Мислам дека, според мое мислење, го заборавивте најважниот фактор за дефинирање на блогот, и затоа го разликувате од веб-страница.
  Зборувам за повратни информации, елемент што се појавува во блоговите, во секој од нивните објави и написи, а кој не е даден, обично на веб-страница.
  Мислам дека со коментарите ја отворате потребата за размена што ја имаме ние блогерите.
  Затоа, не разбирам луѓе кои имаат блог и имаат затворени коментари, без овој фидбек, тие го претвораат својот блог во статична мрежа.

 3.   Готвач dijo

  Како прво, ви благодарам што ја зедовте мојата веб-страница како пример за илустрација на статијата.

  Во основа, мојот блог е додаток на мрежата, уште еден дел каде ставаме статии и други работи што не се вклопуваат на насловната страница на порталот. Дури и да е така, сфаќам дека како што посетите на мрежата се секогаш стабилни, така и оние на блогот секогаш растат. Иако не сум многу задоволен од бројот на претплатници: Д. Пред неколку години имав билтен кој го регистрираа околу 3000 корисници и сега блогот не достигнува ниту 100 ...

  Сега „конкуренцијата“ веќе не прави портали, директно создава блогови што може да се направат за дури часови. И тие добиваат голема важност за кратко време поради тоа колку е агилен системот за блогирање. Со неколку редови можете да направите запис за која било тема што се позиционира многу добро. Тоа е затоа што добивате многу повеќе врски со блог отколку не.

  Сумирајќи, сега е подобро да имате фарма за блогови од многу теми, кои се поврзани едни со други. И колку повеќе билети имате, толку подобро. Отколку да имате портал со делови.

  Па, тоа е мое мислење денес.

 4.   Готвач dijo

  Патем, за евиденција, јас не сум против блогирање, напротив, јас го гледам како голем напредок затоа што значително го поедноставува поседувањето веб-страница. : Д.

 5.   Оцет убиец dijo

  @Sin Fear, се согласувам дека тој е основен елемент, како и многу други, но не се разликува од блогот, иако е карактеристичен. Постојат видео страници како Јутјуб на кои можете да оставате коментари и не е блог.

  @ Chefwww занемарува дека јас веќе знам дека сакаш блогови, она што треба да го имаш на ум е дека денес блогот е најдобриот начин за објавување ако сакате да се согласувате со Google, па ако сакате да допрете до голема публика најдобриот блог .

  Поздрав од оцет до сите.

 6.   лизебе dijo

  Многу добро твоето појаснување за тоа што е блог, како и да е, ги разгледав и линковите, а особено оној од (Блог сериозно), многу добро.

  Патем, сакав да ви се заблагодарам што имате музика на мојот блог денес благодарение на лесните објаснувања што ни ги дадовте.

  Јас го инсталирав Ивун и сум воодушевен.

  Ви благодарам многу на Хавиер, што им го олесни тоа на оние што немаат големо познавање на компјутер.

  Besos

 7.   комоловес dijo

  Тоа е добро објаснето, и ставете ги големите разлики помеѓу блогот и веб-страницата што не е. На кратко, и кога ќе ме праша, ќе одговорам, тоа е веб-страница, на која објавувам статии. (во многу кратко резиме)
  Но, мислам дека сè уште го имате написот малку збунет, мислејќи дека може да го прочита лице кое не знае за што зборуваме. Можете да го направите тестот за да видите дали вашиот пријател по овој опис е јасен Што е блог? Тоа е непобитен доказ дека станува збор за супер напис.
  Поздрав колега.

 8.   Оцет убиец dijo

  @Lisebe застанав покрај твојот блог и имаш извонреден вкус со музиката што ја ставаш на твојот блог.

  @komoloves ќе треба да го направам тестот

 9.   Оцет убиец dijo

  @Cheffwww блогот за кој коментирате има, да речеме, прифатлив сообраќај, но ништо претерано, односно, тие можат да имаат 5.000-7.000 уникатни дневни посети и во тој опсег на посети придобивката е дискретна. Не е потребно да се плаќа премногу за да се задржи таксата за трансфер, но тоа е друга работа да се направи или не.

  Верувам дека блогот може да биде профитабилен како веб-страница, но секогаш ако го изедначиме по бројот на посети и теми.

 10.   рецепти dijo

  Мојата веб-страница не е блог, но можете да ја користите како пример кога и да посакате 🙂 Прво не е блог затоа што не ги прикажува рецептите привремено, но има предност да може да ги најде рецептите за многу повеќе уреден начин, според нивните категории и преку сопствен пребарувач, кој пребарува директно во базата на податоци.

  Во однос на профитабилноста, мислам дека има многу врска со фактот дека лојалноста на блогот кон читателите многу повеќе, и дека сообраќајот е многу помалку профитабилен во плаќањето по кликнување, но може да биде многу профитабилно ако наплаќаме за илјада прикази .

 11.   Оцет убиец dijo

  @ Рецепти благодарам за вашиот придонес а

 12.   аргумент dijo

  Здраво,

  Не разјаснувам многу што е блог, извинете.

 13.   мојот кампер и јас dijo

  здраво Сакам да создадам блог