Што е тоа виртуелен приватен сервер?

VPS

Познато е како VPS (Виртуелен приватен сервер или виртуелен приватен сервер) на виртуелна партиција во рамките на физички сервер каде работат една или повеќе виртуелни машини. Виртуелизацијата на која се однесува овој термин се состои од поделба на гореспоменатиот физички сервер на еден или повеќе логички посветени сервери или VPS, кои и покрај споделувањето на истиот хардвер, се одделени едни од други. Секој VPS има свој оперативен систем, кој вклучува корисници, IP адреси, меморија, процеси и сè што е дел од системот.

Да го објасниме тоа на поедноставен начин, ако можеме да пресечеме физички сервер на парчиња, секое парче ќе биде VPS. Добрата работа кај овој вид виртуелни машини е што ако делот што го допревме е 10% од ресурсите на физичкиот сервер, ќе имаме сигурни 10% од ресурсите и, во прилики кога ќе ни треба повеќе за специфични моменти, исто така можеме ги искористат ресурсите на другите VPS, сè додека не се користат во моментот, потребна ни е вашата поддршка.

VPS, сè е предност

VPN

Покрај горенаведената предност, постои и друга причина зошто VPS е интересен: ние ќе платиме само за она што треба да го користиме. На пример, ако имаме физички сервер со X-GB RAM меморија и треба да ја прошириме нашата опрема со процесор или хард диск, нормално е да ја исклучите машината, да ја инсталирате новата компонента и повторно да ја вклучите . Ако има потреба проширете го нашиот тим базиран на VPS, можеме да го сториме тоа без да мора да го запре тоа, што ќе ни заштеди време, работа и ќе биде продуктивно за нас. Благодарение на ова, ќе можеме да го ангажираме само она што ни треба во секое време, што исто така гарантира дека ќе имаме поголема контрола врз трошењето.

Разлики помеѓу посветени, споделени и VPS-сервери

Посветен сервер

Посветен сервер е машина наредена за веб-услугата што понудени на клиент според ексклузивен договор за изнајмување. Секој клиент ги користи перформансите на серверот што го договориле без да зависи од ресурсите од други сервери или надворешни клиенти. Општо, посветен сервер е хостиран во центарот за податоци на компанијата што ни ја нуди услугата. Овој план е најдобра опција за клиенти кои имаат професионална веб-страница кои треба да ги искористат максималните перформанси на машината до која имаат целосен пристап поради тоа како нивниот проект е испланиран на интернет.

Заеднички сервери

Заеднички сервер

Заедничките сервери се исто така машини наредени за веб-услуга, но, како што можеме да претпоставиме од нивното име, тие се разликуваат од наменските сервери во тие споделени се користат од повеќе клиенти. Клиентите кои работат на ист споделен сервер исто така ја споделуваат употребата и перформансите на серверот, па затоа е и поевтин. Во однос на второто, споделените и посветени сервери може да се споредат со изнајмување стан: ако имаме пари да платиме за тоа, најдобро е да се соочиме со трошоците и да живееме сами. Ако немаме доволно пари, најдобро е да најдеме еден или повеќе цимери. Заеднички план може да биде добра идеја кога започнуваме веб-проект.

VPS сервер

VPS-серверот е партиција во рамките на серверот што е тотално независно од другите партиции на системот. Може да има повеќе или помалку ресурси во зависност од вкупните карактеристики на машината и она што сакаме да го платиме. Клиент со VPS-сервер може да ужива во ексклузивни карактеристики, перформанси и моќ без да ги споделува, но ако другите клиенти на истата машина не ја користат својата партиција, ние исто така можеме да искористиме дел од нивните ресурси.

Тешкиот дел: наоѓање на добар снабдувач

VPS-сервери

Имајќи јасна убава теорија, доаѓа најтешкото: најдете добар снабдувач. Истиот проблем ќе го имаме практично во секоја услуга што тие ќе ни ја понудат, како што е телефонијата. Да кажам малку претерана случај, да замислиме дека договоривме интернет-услуга со компанија наречена Интерфацинет. Како и сите компании, Интерфацинет сака да постигне големи придобивки, поради што е потребно повеќе клиенти, сè додека не достигне точка каде што не може да го исполни ветувањето. Излезе дека Интерфацинет постигнал договор за снабдување милиони и милиони корисници, но нејзината платформа не поддржува толку сообраќај. Што е единственото што може да се случи? Па што брзината и квалитетот на нашата врска ќе бидат многу нестабилни и може да доживееме испади и испади. Со оваа панорама, Intrafacinet не би била добра опција ако сакаме да уживаме во добра услуга на Интернет. Друг поедноставен пример е „прекумерна резервација“ на летови. Ако авион има 100 места, 110 се продадени и сите присуствуваме, ќе има 10 патници кои нема да можат да се качат на тој авион.

За да избегнете проблеми при ангажирање VPS, првото нешто што треба да го проверите е дека неговата инфраструктура ќе осигури дека секогаш можеме да уживаме во најдобрата услуга, како во повеќе дискретен VPS, како и во кој било друг поголем. Исто така, треба да понуди можност за проширување во секое време во случај да се зголемат вашите потреби. Како телефонски оператор да нуди 100% светско покривање: без оглед каде одевме и што правевме, секогаш ќе имавме покриеност и нашите повици ќе понудеа одличен квалитет на звук, додека има и други оператори кои ни ветуваат Месечина, но потоа не. можеме да се јавиме од нашата куќа.

интернет на нештата

Друга точка што треба да се процени за плановите на VPS е да бидете сигурни дека тие се управуваат. Што значи тоа? Па што тоа е хостинг кој управува со сè. Ако сме корисници кои немаат доволно знаење за да го направат тоа, управувањето со VPS можеби не е многу добра идеја. И дури и да бевме способни, да бидеме искрени: има нешто подобро од тоа да дозволиме некој друг да ја прави валканата работа за нас?

Јасно е дека сите овие предности мора да се земат предвид во кој било проект што сакаме да го преземеме: тест пред употреба. Во кој било електронски уред имаме гаранција што нè уверува дека ќе вратиме 100% од нашата исплата доколку не сме задоволни и ќе ја вратиме во првите 15 дена по нејзиното купување. Нормалното нешто кај услугите како што е VPS е да се изврши плаќањето без да се знае каква е услугата, што може да предизвика непријатно изненадување кога е предоцна.

Она што треба да го направите е да бидете сигурни дека не плаќате за нешто што не ги исполнува вашите очекувања, затоа бидете внимателни и погледнете ги фините отпечатоци на компаниите хостинг пред да ангажирате услуги кои не можат да ги исполнат вашите очекувања.

Ако барате VPS за вашиот проект, еве еден Промо-код Professionalhosting од Couponshost, за да го тестираме тој хостинг пред да платиме за тоа. Се разбира, има многу повеќе опции на пазарот, така што само треба да ја барате онаа што ги исполнува барањата што му се потребни на вашиот проект и се прилагодува на буџетот со кој управувате.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.