Ethereum Што е тоа и како да се купат етери?

ethereum

Етерум не е едноставна алтернатива на самиот Bitcoin, но е платформа која ја користи технологијата на блокчејн (исто така се користи од страна на Bitcoin) не само да понуди друг алтернативен начин на плаќање слично на Биткоин, Етер, но тоа е платформа за развој на софтвер што помага при создавање на системи за криптовалути кои споделуваат ланец блокови, попознат како блокчејн, каде што записите што се внесуваат не можат да се уредуваат или менуваат во кое било време.

Но, ако тоа што ве интересира е да знаете Ако Ethereum е алтернатива на Bitcon, одговорот е не. Алтернативата на Биткоин што ни ја нуди Ethereum се нарекува Етер, платформа освен проектот Етереум од која ќе ви кажеме сè подолу за да знаете како работи и како да се купи Ethereum.

Што е Ethereum?

Што е Етреум

Како што споменав погоре, Ethereum е проект кој комбинира дигитална валута, Етер, како Bitcoin, но ги искористува можностите што ни ги нуди блокчејн, непроменлив запис и дека уште од раѓањето на Ethereum е насочен кон создавање паметни договори. Паметните договори, како општо правило, вклучуваат финансиска операција, тие дејствуваат на транспарентен начин за двете страни и нивното работење е многу слично со програмските кодови Ако тие го сторат тоа. Тоа е, ако ова се случи, мора да го направите ова друго да или да.

Сите овие информации се рефлектираат во блокчејн, непроменлив запис каде што се рефлектираат сите операции, без разлика дали за продажба или купување на монети, паметни договори ... Информациите зачувани во блокчејн платформата се достапни за секого и се достапни на сите компјутери што ја сочинуваат мрежата на Ethereum. Работата на блокчејн на Bitcoins е практично иста, но во него се евидентираат само податоците за трансакцијата, бидејќи можностите што ги нуди оваа технологија не се проширени.

Што е етер?

Крипто валута на етереум

Платформата Ethereum не е валута сама по себе. На Етер е валута на платформата Ethereumи со кои можеме да плаќаме на луѓе за предмети или услуги. Етер е уште една од крипто-валутите достапни на пазарот кои се лансирани да се натпреваруваат со Bitcoins, но за разлика од вторите, етерот е вклучен во платформата која ги користи целосно блокчејните, попозната како блокчејн.

Етер, исто како и Биткоин не е контролирана од ниту едно финансиско тело, така што нејзината вредност или цена не се поврзани со акции, недвижнини или валути. Вредноста на етерот се одредува на отворен пазар според купопродажните операции што постојат во тоа време, така што неговата цена ќе се промени во реално време.

Дали сакаш 10 $ бесплатно кога ќе го купите вашиот EtH? Добро кликнете овде

Додека бројот на Bitcoins е ограничен на 21 милиони, Етерот не е ограничен, па оттука и неговата цена во моментов е многу 10 пати помала од Bitcoins. За време на претпродажбата што се случи пред лансирањето на Ethereum, 72 милиони етер беа создадени за сите корисници кои придонесоа преку платформата Kickstarter во проектот и за фондацијата Ethereum, што, како што ќе видиме, ни нуди други многу поважни функции и вредни. Според условите изготвени за време на претпродажбата во 2014 година, издавањето на Етер е ограничено на 18 милиони годишно.

Дали сакате да инвестирате во Ethereum?

Кликнете ТУКА за да купите етери

Кој го создаде Ethereum?

За разлика од Bitcoins, творецот на Ethereum има име и презиме и не се крие. Виталик Бутерин го започна развојот на Ethereum кон крајот на 2014 година. Со цел да го финансира развојот на проектот, Виталик побара јавно финансирање, собра нешто повеќе од 18 милиони долари. Пред да се фокусира на проектот Ethereum, Виталик пишуваше во различни блогови за Bitcoins, токму тогаш започна да ги развива опциите што може да му ги понуди технологијата што користи Bitcoin и што не се потроши тој момент.

Алтернативата на Bitcoin

Bitcoin

Во моментов на пазарот можеме да најдеме голем број на алтернативи на семоќниот Биткоин, но како што одминува времето, овој број е значително намален оставајќи го Етер, Litecoin и Ripple како алтернативи што најмногу ги користат корисниците. Голем дел од успехот што го има Етер, е благодарение на целиот проект Ethereum што стои зад него, бидејќи да беше само алтернатива, немаше да успее да освои една четвртина од операциите што се спроведуваат низ целиот свет со крипто-валути , каде што Bitcoin е крал со скоро 50% од занаетите.

Како да купите Ethereum?

Купете Ethereum

Следно ќе објасниме како да се купи Ethereum Или подобро, како да купите етери, што е името на криптовалутата.

Да се ​​биде директна конкуренција од Bitcoin, за да може целосно да се вклучи во создавањето на етери потребен ни е моќен компјутер, интернет конекција и потребниот софтвер да може да стане дел од мрежата што ја интегрира и со тоа да започне да се добива ваков вид дигитална валута. Земајќи предвид дека Биткоин започна да работи во 2009 година, апликацијата и различните вилушки што можеме да ги најдеме на пазарот работат со полн капацитет, нешто што во моментов не можеме да го кажеме за Ethereum.

Ние исто така можеме да избереме брза патека и купи Ethereum директно оваа валута преку услуги како Coinbase, услуга што исто така ни овозможува безбедно чување на нашите крипто-валути.

Купете етери

Кликнете ТУКА за да купите етери

Што е блокчејн?

blockchain

Со цел да ги објасниме предностите што ни ги нуди Ethereum, мора да зборуваме за блокчејн, протоколот што се користи за управување со сите записи и операции што се вршат со Етер, истиот протокол што го користат Bitcoins но на кои им дадоа многу поважна алатка која нуди сигурност.

Blockchain е регистар каде што се зачувани сите информации поврзани со крипто-валути. Секоја криптовалута користи различен регистар. Овој запис не може да се уредува или модифицира во кое било време и тоа е исто така видливо за сите, така што секој може да има пристап до него. Заштитата од модификациите што ни ги нуди блокчејн е нејзина главна доблест бидејќи тие можат да се користат за создавање паметни договори.

Паметни договори

паметни договори

Благодарение на Ethereum можете да склучите договори што ако се исполнети напишаните услови, тие ќе бидат исполнети ако или ако автоматски без трето лице да мора да даде зелено светло. Факторот на условување за исполнување на условите може да биде избран од изворите утврдени од двете страни. Банкарскиот систем е еден од најзаинтересираните да може да усвои ваков тип на договори за автоматизирање на договори за депозити и други договори со клиенти, бидејќи со тоа ќе се избегнат можни човечки грешки, покрај тоа што се дозволува автономна работа.

Замислете дека имате портфолио на хартии од вредност во кои сте воспоставиле услов доколку цената на одредена хартија од вредност достигне бројка X тие автоматски се продаваат. Со паметен договор Ethereum ниту едно лице не би морало да интервенира, Никој не мора постојано да е свесен за цената за да продолжи со продажба на акциите кога тие ќе достигнат одредена вредност.

Иако сè изгледа и е многу убаво, мора да се има предвид дека овој вид на договор не може да се модифицира, па откако ќе биде вклучен во регистарот само ако можете да откажете ако е поставен услов што го дозволува тоа. Ниту условите на договорот не можат да се менуваат, бидејќи како што коментирав блокчејн е запис што не може да се уредува или модифицира во кое било време.

Дали има меур од крипто валута?

Како и секој друг вид на средства, крипто-валутите се подложни на меурчиња кои ја надувуваат својата цена далеку над нивната вистинска вредност. Во случај на криптовалути, откривањето на можен меур е многу покомплицирана задача отколку во другите видови на средства од скоро е невозможно да се одреди вистинската вредност на нешто толку етерично како што може да биде крипто-валута. Вредноста на етерот е утврдена со законот за понуда и побарувачка, колку повеќе луѓе купуваат етери, толку повеќе се зголемува неговата цена и обратно, што може да предизвика силно влијание врз неговата сегашна цена од шпекуланти кои купуваат и продаваат криптовалути, мислејќи само на шпекулираат за нејзината цена. Предност што Етер ја има во однос на Биткоин е тоа што нејзината количина не е ограничена на 21 милион единици, туку дека секоја година се ослободуваат 18 милиони етери што ќе помогне во ограничувањето на инфлацијата во вредноста.

Дури и да е така, тешко е да се знае дали навистина се соочуваме со меур или не, бидејќи некои експерти го сметаат тоа за 5-10 години цената на етерот може да биде поголема од 100 пати поголема од сегашната што би индицирало дека сепак има високо патување нагоре.

Ако Ethereum ве убеди и сакате да бидете дел од оваа крипто валута, тука можете да купите етери. Дали сè уште не сте охрабрени купи Ethereum?


3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ВодичEtehereum dijo

  Многу добро,

  Ethereum! Колку е одлична валута, по мој вкус безбедните или со поголема проекција на екосистемот на криптовалутата

  Јас веќе ги купив своите ЕТХ

 2.   Франциско Виlarареал Гвијо dijo

  Јас сум заинтересиран да инвестирам во Ethereum. Колку е минималниот износ за инвестирање и како можам да ја вратам инвестицијата?
  Поздрав Ф. Виilареал

 3.   Франциско Виlarареал Гвијо dijo

  Јас сум заинтересиран да инвестирам во Ethereum. Која е минималната сума за купување етериум и како да се поврати инвестицијата.
  Со почит