Што е и како работи ховербордот

hoverboard

Ховербордот стана еден од најпопуларните производи на пазарот ширум светот. Тоа е категорија која не е на пазарот премногу долго, но успеа да добие голема легија следбеници ширум светот. Иако има многу потрошувачи кои не знаат многу добро што е тоа или корисноста на овој производ.

Зошто Следно ќе разговараме за тоа што се ховерборди и за што служат. Бидејќи станува збор за производ што го гледаме со голема фреквенција на пазарот и не чини дека неговата популарност ќе помине во скоро време. Така, имаме повеќе информации за нив. Подготвени сте да дознаете повеќе?

Што е ховерборд

hoverboard

Тоа е главното прашање што го поставуваат многу потрошувачи, бидејќи многумина навистина не знаат од што се состои овој производ. Најверојатно, претходно сме виделе фотографија, видео или сме го виделе во продавница, но не ни е јасно за нејзината корисност или работење.

Може да се каже дека ховербордот е еволуција на лизгалки или лизгалки. Станува збор за електрично возило, кое можеме да го видиме како еволуција на класичните лизгалки и сегвеј. Всушност, во смисла на работа, многу личи на сегвеј, иако тие земаат елементи од двата примери што ги споменавме. Тоа е превозно средство, дизајнирано да се користи главно во градот. Барем, во секој случај, на кратки растојанија.

Ховербордот е составен од платформа, каде што имаме простор во кој треба да ги ставаме нозете. Од двете страни на платформата, имаме две тркала, со променлива големина (најчесто е помеѓу 6 и 8 инчи). Лицето што го користи мора да стои постојано додека го користи. Може да достигне брзина до 10 километри на час, иако тоа зависи од моќноста на моторот на секој модел.

Шансите се дека сте слушнале за ховерборд претходно. Но, тоа не е единственото име по кое се познати овие видови производи. Постојат и други апоени, кои можеби сте ги слушнале во некоја прилика, како што се overkart, самоурамнотежен скутер или електричен скејтборд. Тие не се толку чести како терминот ховерборд, но ако некогаш сте наишле на овие зборови, знајте што значат.

Амазон

Како што споменавме, станаа многу популарна опција за движење низ градот. Тоа е прилично удобно превозно средство, агилно е и е еколошко. Бидејќи тие се 100% електрични, така што ништо нема да биде контаминирано со нивната употреба. Тие исто така имаат предност да бидат мали по големина, што ги прави лесни за транспорт.

Благодарение на нивната популарност, многу производители лансираа додатоци за овие уреди, како што е седиштето благодарение на што ги трансформираме во ховерборд картинг, на таков начин што седиме како да е електричен автомобил, со забава што претпоставува.

Како работи ховерборд

Што се однесува до дизајнот, ховербордите обично не се разликуваат многу од еден до друг модел, можеби големината на тркалата е различна, положбата на светлата или бојата се. Но, дизајнот останува прилично униформен. Составен е од платформа со два празни места во кои може да се постават стапалата, покрај тоа што има две тркала на страните на платформата, како што можете да видите на фотографијата. Тие обично имаат по два мотори, на секоја страна од платформата.

Ховербордите се напојуваат со батерии, кои обично се со литиум. Батерија што можеме лесно да ја наполниме дома со полначот што тие обично го носат. Во нив имаме и низа сензори, како што се жироскопи. Тие се одговорни за откривање на тежината на лицето кое го користи во тој момент, за да одржуваат рамнотежа во секое време. Тоа е најважниот аспект, бидејќи лицето кое го користи ќе мора постојано да стои.

Амазон

За да го управувате ховербордот, како што сакате да одите во одредена насока, корисникот ќе мора да направи движење што го означува тоа, со нозете. Движења како што се притискање напред, на страните да се свртат или наназад, така што возилото ќе се движи во насоката што ја сакаме. Тоа е клучен дел од овие типови производи, иако особено на почетокот, тешко е да се возат. Тоа е прашање на пракса.

Споредба на моделот ховерборд

Откако ќе дознаеме повеќе за тоа што е ховерборд, покрај неговото работење, Подолу претставуваме неколку модели што се моментално достапни на пазарот. На овој начин, можеме да ги видиме разликите помеѓу овие модели, што ќе ви помогне подобро да ги разберете различните видови ховерборд што ги имаме во моментов. Исто така, може да најдете оној што ви е интересен.

Хибој TW01-0006

Хибој TW01-0006 Започнуваме со овој модел, кој припаѓа на една од најпопуларните и највисоко рангирани брендови во овој сегмент. Станува збор за а ховерборд со тркала со големина од 6,5 инчи, што е најмало и најчесто на пазарот. Тие се отпорни тркала, кои добро се прилепуваат на асфалтот и спречуваат лизгање, нешто што несомнено му дава голема сигурност на уредот. Најдовме два мотори од 250 W, на секое од тркалата.

Овој ховерборд достигнува максимална брзина од 12 км / ч, додека ни дава опсег од 20 км. Првото полнење треба да се изврши преку ноќ, околу осум часа, но штом ова е направено, секој пат кога ќе истече, околу 2-3 часа обично се доволни за целосно полнење. Максималната тежина што ја поддржува е 100 килограми, што е нешто што мора да го земеме предвид кога ние или некој друг ќе се качиме на тоа.

Имаме LED предни светла, кои овозможуваат ховербордот да се гледа ноќе или во ситуации со слаба видливост, како што е магла. Исто така, вреди да се спомене присуството на гумени браници, кои ќе ги ублажат можните удари, спречувајќи оштетување на ховербордот. Квалитетен модел, кој поради својата големина е идеален за целото семејство, особено децата, бидејќи може да биде полесно и полесно да се справи.

Ако сте заинтересирани за овој модел, во моментов Достапен е по цена од 185,97 евра на Амазон, 38% попуст на неговата оригинална цена. Не се пронајдени производиМожете да го купите тука »/].

SmartGyro X2 Бело 

SmartGyro X2 Бело

Уште една од најпознатите брендови во сегментот ховерборд, и модел кој е еден од најпродаваните и кој има најдобри оценки од потрошувачи и експерти. Како и претходниот уред, има тркала со големина од 6,5 инчи. Тоа се тркала кои се издвојуваат по својата отпорност, и по совршено прилепување на асфалтот, овозможувајќи безбедно возење во секое време со него.

Брзината што можеме да ја постигнеме со овој ховерборд е помеѓу 10 и 12 км / ч, зависи од ситуацијата. Тоа е вообичаена брзина кај овој вид на производи, што ни овозможува удобно движење во градот. Има капацитет на батерија од 4.000 mAh, што ни нуди домет до 20 километри. За полнење обично трае околу три часа. Покрај тоа, секогаш можеме да го следиме неговиот статус, бидејќи има индикатор за батерија на самиот ховерборд.

Максималната тежина што ја поддржува овој модел е 120 килограми, што е нешто што секогаш мора да го имаме предвид. Има предни LED фарови, кои ќе ни овозможат да го видиме во секакви ситуации. Во овој специфичен ховерборд потребно е да се потенцира присуството на Bluetooth. Willе ни овозможи да го синхронизираме со нашиот паметен телефон и да можеме да играме музика на ховербордот, благодарение на неговите звучници. Многу забавна опција во овој поглед.

Е можно еден од најдобрите ховерборд што сме моментално достапни на пазарот. Можеме да го најдеме по цена од 189 евра на Амазон, што е добра цена, ако ги земеме предвид неговите добри спецификации. Ако ве интересира овој ховерборд, можете SmartGyro X2 UL Бело -...купете го на овој линк »/].

Hiboy TW01S-UL

Hiboy TW01S-UL

Третиот модел што ви го претставуваме припаѓа на истата марка како и првиот на списокот. Една од најпознатите брендови на ховерборд на пазарот. Повторно, Станува збор за ховерборд кој има тркала од 6,5 инчи. Ова го прави помал по големина, што значи дека неговото возење може да го вршат и деца, кои нема да имаат проблеми при ракување со него.

Максималната брзина што може да се постигне со неговата употреба е 12 км на час, што е нешто повисоко од другите модели во истиот опсег. Додека автономијата е околу 20 км. Полнењето обично трае околу три часа за полнење, никогаш нема да останеме без батерија, бидејќи имаме индикатор, благодарение на што е многу лесно да се има контрола над неговиот статус во секое време. Имаме два мотори со моќност од 250W, кои му помагаат на овој уред да ја достигне својата максимална брзина, тие се наоѓаат на тркалата од истиот.

Максималната тежина што ја поддржува овој ховерборд е 100 кг. Тоа е поедноставен модел, веројатно наједноставен од трите, но е добра опција да се разгледа, особено ако е за малите да го користат. Овој ховерборд Достапен е по цена од 179,99 евра. Не се пронајдени производиМожете да го купите на овој линк »/].


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.