Кој е најдобриот бесплатен онлајн антивирус за компјутер што работи?

без антивируси

Вируси, кои стравуваат од непријател на кој било уред со оперативен систем, но со посебно споменување на Виндоус иако ниту еден систем не е ослободен од овие тројанци. Кога купуваме компјутер, размислуваме само за прелистување, играње, преземање содржина или работа, мислиме дека на компјутерот не му требаат програми за заштита за да функционира правилно и на почетокот е така.

Некое време и многу преземања подоцна е кога можеме да започнеме да забележуваме проблеми во компјутерот, сите оние неконтролирани преземања, оние посети на сите видови страници и едноставната навика за користење на pendrives што поминале низ многу други компјутери може да доведат до вашиот компјутер сите класа на малициозни датотеки способни да го намалат вашиот компјутер за да го направат тотално бескорисен. Но, проблемот не е само губење на перформансите нашите датотеки или лични податоци може да ги направиме достапни на трети лица кои би можеле да украдат важни информации од нас. Ајде да видиме кои се најдобрите што можеме да ги најдеме целосно бесплатно.

Дали е подобро да се плати или да се користи бесплатна опција?

Сè се сведува на огромна база на податоци, која компаниите што стојат зад овие програми постојано ја ажурираат со цел да ги задржат сите закани за малициозен софтвер што можат да го прогонуваат нашиот тим. На овој начин, без оглед колку е нов вирусот, нашиот антивирус ќе може да се справи со него.

Но, исто така ефективноста на овие антивируси против малициозен софтвер е важна или влијанието врз перформансите на нашите компјутери, бидејќи некои од овие програми можат многу да го забават нашиот систем поради големата потрошувачка на ресурси што ја прави во позадина. Ние исто така мора да ја земеме предвид леснотијата на користење или колку е интуитивен неговиот интерфејс.

Во оваа смисла бесплатен антивирус се натпреварува под еднакви услови со своите платени колеги, постигнување на истата ефикасност против вирусите и најдобри резултати и перформанси и употребливост.

Разликата ја прават дополнителните и напредните опции што можеме да ги бараме за компании, но за лична употреба нема да забележиме никаква разлика, освен во џебот.

Avast бесплатен антивирус

Почнавме силно со она што се смета за крал на бесплатниот антивирус, тој никогаш не може да изостане од списокот на најдобрите бесплатни антивируси на пазарот. Програма што, според експертите од оваа област, нуди максимум во однос на безбедноста, во висина на другите кои се плаќаат и над многу други опции. Во прилог на ова, тој добива најдобри резултати во однос на употребливоста, поради што е ефективна програма.

Avast

Ако на ова додадеме дека е многу лесно да се справите, конфигурирате и разберете кога ќе се појави предупредување за можна закана и дека сето тоа предизвикува најмало можно влијание врз перформансите на нашиот компјутер. Ова несомнено го прави Avast најдобриот можен антивирус за нашиот компјутер, но за да не стане толку кратко, ќе дадеме повеќе опции затоа што другите може да изгледаат подобри или попривлечни.

AVG бесплатен антивирус

AVG има бесплатна верзија, но и платена. Бесплатната опција има анализа на малициозен софтвер од сите видови, ажурирања во реално време, блокирање на врски, преземања и исто така анализа на перформансите на нашиот тим.

AVG

Нешто е поограничено од неговата платена верзија, но на безбедносно ниво тие се потполно исти, па затоа е тешко да се советува за нејзино плаќање. Ненадминат степен на безбедност според многу експерти, со лесна употреба и конфигурација како најголеми атракции и без тешко да се попречува работата на нашата опрема.

Kaspersky Antivirus Free

Како и во другите, имаме платена верзија и бесплатна верзија, во бесплатната верзија нема да се грижиме за можни загуби во перформансите како резултат на прекумерна потрошувачка на ресурси, бидејќи влијанието е целосно безопасно.

Kaspersky

Оваа програма ни нуди целосна заштита од сите видови малициозен софтвер и има специфични заштитни алатки за нашите најважни информации. Иако не е најдобриот од бесплатниот антивирус што го имаме, неговата платена верзија е меѓу најдобрите можни платени антивируси.

Bitdefender Antivirus Free

Одлична опција за корисниците кои бараат антивирусен скенер што не ги комплицира работите по инсталацијата. Тој е дизајниран да работи целосно во позадина, тоа ќе ни покаже суштински известувања во случај на некаква сомнителна активност. Анализата, откривањето и отстранувањето на малициозен софтвер се врши автоматски.

BitDefender

Скенерот е навистина брз, успева да ги обработи сите датотеки и папки за само неколку минути по стартувањето. Има функции за заштита од измама и анти-фишинг, ги обележува и ве предупредува веднаш штом ги открие за да спречите кражба на податоци. Ако барате добар скенер за позадина без компликации, оваа опција дефинитивно треба да биде меѓу вашите омилени.

Панда слободен антивирус

Националната опција не може да изостане од оваа листа, тоа е шпанска компанија со седиште во Билбао и Мадрид. Покрај тоа, таа се здобива со една од најнаградуваните технологии во секторот.

Популарен е поради неговата лесна употреба, интерфејс и уникатен дизајн. Но главната причина доаѓа од нејзината виртуелна приватна мрежа (VPN). VPN работи со проследување на вашата интернет-врска до безбеден сервер. Сите податоци што влегуваат и излегуваат од вашиот компјутер се во крипта, што спречува тројанци да пристапуваат до вашиот интернет сообраќај. Ова ниво на безбедност е високо препорачливо доколку користиме јавни мрежни мрежи.

Панда

Додека VPN мрежата на панда е бесплатна, но ограничена на 150 MB на ден. Така, тоа ќе ни служи само за навигација и користење на поштата. Ако она што го сакаме е да не заштити од преземања, мора да одиме на нејзината платена верзија.

Зошто да користите кој било од овие наместо Windows Defender?

Виндоус Дефендер во општите компјутери е многу добар производ за основни потреби, ќе открие малициозен софтвер и ќе нè заштити од него како што прават другите програми. Но, не нуди заштита од многу други видови закани како што се ransomware или измама.

Многу бесплатни опции, дури и некои што не се појавуваат на списокот, како што е Avira, ќе нè заштити од сè што нè штити Defender и многу други што не. Значи, подобро е од ништо, се разбира, но не препорачувам да ја оставаме нашата безбедност во ваши раце.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.