Што е паметен часовник

Во последниве години видовме како нов вид на уреди стана нешто што е сè почесто за многу корисници. Ако го преведеме поимот паметен часовник директно на англиски, ќе го добиеме зборот паметен часовник, термин што не го дефинира целосно, бидејќи паметните имаат навистина малку.

Паметните часовници, откако првпат се појавија на пазарот со Pebble, станаа уреди што ги повторуваат известувањата што ги добиваме на нашиот паметен телефон. Но, со текот на годините, бројот на функции што ги нудат се зголеми. Ако сакате да ги решите сите сомнежи во врска со овој тип на уреди, ќе објасниме подолу што е паметен часовник.

Првите модели кои се појавија на пазарот, понудија многу малку функции во споредба со сегашните, па затоа нишата јавност беше многу мала и беше невозможна мисија да се види некој на улица за кој било од овие модели. Реплицирањето на известувањата за паметни телефони и кажувањето на времето беа главните функции дека тие ни понудија, повеќе од доволна функција за да размислиме за нивното купување, бидејќи се избегнуваше да се троши цело време гледајќи во паметниот телефон за да се види дали тој звук е од нашиот паметен телефон или од околината.

Карактеристики на паметниот часовник

Apple Watch Series 4 Real

Apple Watch Series 4 LTE

Но, како што минуваа годините, паметните часовници прифатија многу технологија и денес, можеме да откриеме дека повеќето модели не само што ги бројат чекорите од денот на ден, туку исто така ни го покажуваат срцевиот ритам (предупредувајќи нè ако е многу висок) , изврши електрокардиограмs, тие ја детектираат висината, како и падот на корисниците и ги известуваат службите за итни случаи доколку корисникот не се движи, тие интегрираат GPS и исто така, во зависност од моделот, ни овозможуваат да остваруваме телефонски повици.

Но, не само што ни овозможува да ја квантифицираме нашата секојдневна активност, бидејќи исто така ни овозможува да ја пуштаме нашата омилена музика, односно користење на слушалки со Bluetooth, управување со нашата автоматизација во домот, испраќање текстуални пораки, одговарање на повици, консултации со нашата е-пошта ... или дури и игра, иако логично искуството што ни го нуди во оваа смисла обично остава многу да се посакува.

Сите паметни часовници, како такви, имаат на располагање, директно од уредот или преку паметниот телефон на кој е поврзан можност за инсталирање апликации од трети страни, со цел да ги прошириме функциите што ни ги нудат, од кои некои необјасниво не се достапни природно. Покрај тоа, тој исто така ни нуди голем број на часовници, за да го прилагодиме изгледот на нашиот уред, со цел да можеме да се прилагодиме на нашите вкусови.

Овие страници за гледање овозможуваат и додавање компликации. Компликациите се мали додатоци што можеме да ги додадеме на страните на часовникот и кои ни покажуваат информации од други апликации, како што се времето, назначувањето на следната агенда, нивото на загадување на животната средина ...

Компатибилност со паметни часовници

Samsung Gear S3

За разлика од светот на паметните телефони, каде што можеме да најдеме уреди со iOS и Android, во светот на паметните часовници, на располагање имаме голем број модели, модели управувани од различни оперативни системи. Ако зборуваме за оперативните системи на двата големи, iOS и Android, на пазарот имаме на располагање паметни часовници управувани од watchOS (iOS) и wearOS (Android).

Компатибилноста што ја нуди iOS со watchOS и Android со wearOS нема да ја најдеме ако преминуваме платформи, па ако сакате да го извлечете максимумот од вашиот уред, најдоброто нешто што можете да направите е да изберете модел што ви одговара. Во случај на iPhone, тоа е Apple Watch, додека во случај на кој било терминал со Android е кој било модел управуван од wearOS.

Ако не ни пречи да ги искористиме сите функции што овие уреди можат да ни ги понудат, затоа што она што повеќето не го нарекуваат естетикаПокрај тоа што добиваме известувања, ако сме корисници на iPhone, можеме да поврземе кој било уред управуван од Wear OS, благодарение на апликацијата достапна во App Store. Сепак, можеме само купи Apple Watch ако имаме iPhone, бидејќи Apple не ни нуди никаква апликација во Play Store за да можеме да ја користиме во овој екосистем.

Покрај watchOS и wearOS, можеме да најдеме и уреди управувани од Tizen, комерцијален оперативен систем на корејскиот бренд Samsung. За неколку години, Самсунг целосно го напушти носењето iOS, претходно Android Wear, во сите свои паметни рачни часовници, со што управува Tizen, оперативен систем кој не само што нуди помала потрошувачка на батерија, туку и перформансите се далеку супериорни во споредба со wearOS.

Во рамките на паметните часовници, ние исто така треба да го споменеме широкиот спектар на модели што производителот Fitbit ни ги става на располагање, производител кој излезе на пазарот продавајќи нараквици со квантитативни вредности, но кои со текот на времето, и по купувањето на Pebble, знаеше како да се прилагоди на новото време.

Квантифицирање нараквици

Xiaomi My Band 3

Не можеме да престанеме да зборуваме за квантизерни ленти, некои исто така ги нарекуваат паметни часовници, иако нивната функција е главно фокусирана запишете ја целата дневна активност што ја работиме, дали одење, трчање, возење велосипед ... И јас велам дека може да се наречат и паметни часовници, бидејќи некои модели исто така ни овозможуваат да добиваме известувања, иако тие не ни дозволуваат да одговориме на нив или да примаме повици, како да можеме да сториме со паметни часовници управувани од Tizen, watchOS и wearOS.

Квантификаторите, немате продавница за апликации поседуваат да инсталираат апликации од трети страни, така што бројот на функции што ни ги нуди е ограничен единствено и исклучиво на понудените од производителот.

Персонализација во паметни часовници

Fitbit Versa

Сите паметни часовници на пазарот се достапни во разни бои во кутии и со широк спектар на ремени, за да можете да ги комбинирате со нашата секојдневна облека, без разлика дали станува збор за костум и вратоврска за да присуствувате на некој настан или да одите на работа, со облека за информации или со спортска облека. Во оваа смисла, производителот со најмногу достапни опции за нас е Apple.

Apple Watch ни нуди голем број на ремени од сите видови, материјали и бои, па ако сте моден манијак и сакате да бидете секогаш комбинирани, Apple Watch е уредот што ви треба, сè додека имате iPhone, како што споменав претходно. Вториот производител што исто така ни го става на располагање голем број на ремени е Samsung со опсегот Gear S / Watch, како и Fitbit со својата палета на паметни часовници.

Ако зборуваме за прилагодување квантификатори, нараквиците Xiaomi Mi Band се оние што ни нудат поголем број на ремени за да го персонализираме уредот и на тој начин да можеме прилагодете го на облеката што ја носиме секој ден или на пригодата.

Каде да купите паметен часовник?

целосен список на надградливи паметни часовници со Android 8.0

Сите производители ја ставаат на располагање на корисниците можноста за купување на нивните производи директно на нивната веб-страница, веб-страница на која скоро никогаш, ако не и никогаш, ќе најдеме понуди. Сите спротивното од она што се случува на Амазон. Еве неколку врски каде што можете да ги купите цените на главните паметни часовници и уреди за квантификација на Амазон.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.