Андроид за секого; Што е подигнувач?

Google

Сите или скоро сите совршено знаеме за тоа Андроид Тоа е оперативен систем за мобилни телефони и таблети развиен од Google. Во моментов е најкористена во светот во оваа класа уреди и е многу близу до својата нова верзија, гледајќи светло на денот на пазарот. Во моментот тој е веќе достапен за терминалите Nexus, под кодното име Андроид Н. Во последниот Google I / O научивме нови детали за софтверот и исто така знаевме дека многу наскоро тој може да биде официјално достапен.

Со цел да го донесеме Android на светот, ќе започнеме серија написи во кои ќе објасниме неколку клучни концепти на софтверот на Google. Денес Одлучивме да започнеме со објаснување што е подигнувачот, дека сте чуле толку многу пати и дека можеби сè уште не сте јасни за што е тоа или за што служи. Тоа секако не е концепт во јавниот домен и за жал не е лесно да се разбере и разбере.

Ако сакате да дознаете малку повеќе за Android и за подигнувачот, продолжете да читате и подгответе се да се приближите малку до оперативниот систем што го претпочитаат мнозинството корисници на паметни телефони и таблети.

Што е подигнувач?

Објаснето на едноставен начин може да кажеме дека подигнувачот е име што на англиски јазик го прима најосновниот дел од оперативниот систем Андроид, и тоа е дека управувачот е тој што дозволува уредот да започне. Ова е одговорно за вчитување на Linux Kernel и оперативниот систем Android, затоа тој е еден од најосновните делови на софтверот.

Без подигнувач нема Андроид, повеќе од што било затоа што никогаш не би можеле да го започнеме и за сето ова ќе научиме нешто повеќе за овој подигнувач на уреди.

Која е работата на подигнувачот?

Андроид

Како што веќе рековме, подигнувачот е едно од основните делови на секој уред со оперативен систем Андроид. И покрај тоа што многумина од нас може да веруваат секој производител е одговорен за развој на сопствен подигнувач, а не Гугл. И, секој производител на мобилни уреди или таблети треба да развие свој бидејќи мора да работи рака под рака со хардверот на секој уред.

Сега доаѓаат комплицираните делови за да почнат да ги разбираат работите, а тоа е дека штом го вклучиме подигнувачот, тој извршува неколку тестови за да провери каде се и јадрото и обновувањето, два од начините што можеме да ги преземеме при стартување на нашиот уред.

Секој пат кога ќе го притиснеме копчето за напојување на нашиот уред, тој го вчитува Android со избирање на јадрото за да го стартува. И обратно ако притиснеме одредена комбинација на копчиња, подигнувачот ќе го вчита обновувањето, што ќе биде уште еден аспект за кој ќе разговараме длабоко во друга статија бидејќи може да биде навистина интересно.

Зошто производителите го блокираат подигнувачот?

Samsung

Како што веќе споменавме, повеќето производители на пазарот го блокираат подигнувачот така што се чита само оперативниот систем Андроид што го инсталира производителот, со што се спречува корисникот да може да прави модификации на повеќе или помалку едноставен начин на софтвер. Едноставно кажано, подигнувачот се користи од производителите како а неофицијален систем за заклучување ROM.

Така што секој корисник може да инсталира неофицијален ROM на уред, прво мора да го отклучиме подигнувачот, со последователно губење на гаранцијата. Некои компании како Самсунг плаќаат посебен интерес во овој аспект и преку функцијата наречена KNOX Void Warranti брои времиња дека корисникот трепка софтвер без потпис на Самсунг, а со тоа и неофицијален.

Понекогаш е чудно што производителите го блокираат подигнувачот, но со ова во иднина се избегнуваат проблеми и пред сè што корисниците прават промени изложувајќи се на опасности за кои во многу случаи не сме свесни за нивните димензии.

Дали е препорачливо да го отклучите подигнувачот?

Андроид за обновување

Пред да одговорите на прашањето што го дава насловот на овој напис, мора да се стави до знаење дека отклучувањето на подигнувачот нема никаква врска со отклучување на терминалот, на пример, за да можете да користите СИМ-картичка од друга компанија. Обично ова е познато како отклучување на уред, нешто што нема никаква врска со предметот со кој се занимаваме денес.

Ниту, пак, она што е познато како „искоренување“ има врска со подигнувачот, иако како што често се меша од многу корисници.

Враќајќи се на предметното прашање, одговорот може да има неколку читања, и тоа е дека во многу прилики не само што е препорачливо да го отклучите подигнувачот, и покрај фактот дека гаранцијата може да се изгуби, но од суштинско значење е да се изврши за да инсталирате ROM, што можеби ќе ни треба на еден начин или друг.

Се разбира, логичкиот одговор на ова прашање треба да биде решително не и тоа е дека со ова ќе ја изгубиме гаранцијата и иднината на нашиот мобилен уред или таблет ќе биде доведена во прашање. Исто така е вистина и мора да истакнеме дека гаранцијата што ја нудат различните производители во повеќето случаи нема да ни користи од голема корист.

Андроид оперативниот систем е комплексен и полн со дупки дека за мнозинството корисници не се ниту интересни ниту релевантни, но за голем број корисници тие се повеќе од интересни. Вчитувачот е еден од оние ќошиња, што може да биде од голема корист, како што веќе видовме со последователните ризици.

Дали ги знаевте сите информации што ги споделивме денес со вас и кои го опкружуваат таканаречениот подигнувач?. Кажете ни колку знаење имате за Андроид и кои експерименти ги спроведовте со вашиот уред со оперативниот систем Google. За ова можете да го користите просторот резервиран за коментари на овој пост или на една од социјалните мрежи во кои сме присутни и каде со задоволство ќе разговараме со вас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Апарисио dijo

  Имам инсталиран samsung s2 gt-i9100
  Би било многу интересно да пишувате за овие ромови за 1g терминали
  Имав многу проблеми со инсталирањето на gapps