Што е AirDrop?

AirDrop на iPhone

Сигурно е дека тоа е едно од оние прашања на кои многу од корисниците на Apple би ни одговориле прв пат и без да трепне, но има и луѓе кои не ја знаат оваа технологија на Apple која всушност е достапен на уредите подолго време на потписот.

AirDrop објасни со Википедија е ад-хок услуга од Apple Inc. што е достапна на оперативните системи macOS и iOS, за оние кои не сакаат толку многу технички карактеристики или едноставно сакаат едноставно објаснување за тоа што е AirDrop, можеме да ви кажеме што е тоа е за од едноставен, брз и безбеден начин за пренос на датотеки, документи, веб-врски, фотографии итн. помеѓу iPhone, iPad, iPod Touch и Mac.

Пред некое време веќе ја видовме работата на AirDrop и некои трикови за да им биде полесно на корисниците да споделуваат документи или датотеки помеѓу нивните уреди, денес ќе објасниме директно што е AirDrop, кои уреди се компатибилни и некои од нејзините ограничувања. Очигледно дека оваа технологија е достапна на iOS и macOS уреди во голема мера ги поедноставува задачите за споделување документи, но во нејзините принципи мора да кажеме дека не беше целосно сигурен (со постојани дефекти во пратките итн.), Покрај тоа што беше прилично ограничен, во моментов работи навистина добро и е многу ефикасна функција за корисниците на Apple.

Airdrop

Компатибилност на уредот

Важно е да се знае кои уреди се компатибилни со оваа технологија, иако е точно дека повеќето компјутери се, оперативниот систем исто така ја ограничува функционалноста. Затоа, за да користиме AirDrop помеѓу нашите уреди, мора да знаеме дали се компатибилни. Ова се неопходните барања на компјутерите iPad, iPhone, iPod Touch и Mac потребни за правилно работење.

На уреди iOS бара iOS 7 или понов и имајте:

 • iPhone 5 или подоцна
 • iPad 4 или понов
 • iPad Mini 1-та генерација или подоцна
 • iPod Toch 5-та генерација и подоцна

За корисниците на Mac работата е сосема поинаква и тоа е тоа ти треба Mac од 2012 година наваму со оперативен систем OS X Yosemite или подоцнежен систем за испраќање документи од iOS уред до Mac и обратно. На овој начин можеме да кажеме дека не сите Mac се компатибилни со испраќање податоци преку AirDrop на уреди со iOS, но од Mac на Mac списокот расте многу со сите овие модели:

 • MacBook Pro доцна 2008 или подоцна (освен MacBook Pro 17? Доцна 2008 година)
 • MacBook Air доцна 2010 или подоцна
 • MacBook доцна 2008 или подоцна (освен белиот MacBook доцна 2008)
 • iMac почетокот на 2009 година или подоцна
 • Mac Mini Mid 2010 или подоцна
 • Mac Pro почетокот на 2009 година со картичка AirPort Extreme или Mid 2010

AirDrop за macOS

Работата на AirDrop е безбедна

Airdrop работи навистина брзо меѓу уредите на Apple, но Пред сè, тоа е многу безбеден начин за споделување документи. Мора да биде јасно дека за да испрати датотека, документ, линк или слично со користење на AirDrop, корисникот треба да го прифати нејзиниот прием и ова е нешто многу интересно во однос на безбедноста, бидејќи тие не можат да ни испратат ништо без ние да го прифатиме.

Во случај на испраќање на слика, преглед кој ни покажува што треба да добиеме на нашиот уред, истото се случува и со остатокот од документите што јасно ги објаснуваат деталите за датотеката што ќе ги прифатиме. Брзината на пратките е евидентна и поради оваа причина таа се повеќе се етаблира кај корисниците на Apple.

AirDrop

Проверете ги овие точки пред да започнете да користите AirDrop

Дека и двата уреди се близу еден до друг е важно како преносот се прави преку Bluetooth и Wi-Fi, затоа е важно да го земете предвид ова пред да започнете со споделување датотеки или документи помеѓу уредите. Можеме да кажеме дека опсегот во мрежата Wi-Fi е многу поголем отколку во Bluetooth, но пред испраќањето, извршете ги овие проверки:

 • Проверете дали и вие и примачот имаат вклучено Wi-Fi и Bluetooth. Ако на кое било од двајцата е активирано Интернет-споделувањето, деактивирајте го бидејќи во овие случаи функцијата AirDrop нема да споделува ништо
 • Исто така, треба да провериме дали примателот има конфигуриран AirDrop да го прима само од контакти. Ако е така и ако сте во нивните Контакти, мора да имате адреса за е-пошта или број на мобилен телефон на вашата контактна картичка за да работи AirDrop, ако не, нема да можете да го споделувате документот
 • Ако не сте меѓу неговите контакти, замолете го да ги постави поставките за прием на AirDrop на Сите за да може да ја прима датотеката

AirDrop

Споделете од каде било брзо

Вистината е дека „Епл“ им олеснува на оние корисници кои имаат потреба да споделуваат многу документи во текот на денот или работниот ден и е дека од кое било место можеме да пристапиме до менито за споделување преку AirDrop. Во Safari, во апликација, на фотографија, е-пошта или каде било ќе имаме можност за споделување со друг уред или неколку уреди со кликнување на иконата претставена со квадрат со стрелката нагоре. Важно е да се каже дека можеме да споделуваме со сите корисници кои се појавуваат како активни и тоа се прави едноставно со кликнување на имињата што се појавуваат во скокачкиот прозорец, можеме да споделиме која било датотека.

Вистината е дека можеме само да му честитаме на Apple за сработеното со ова технологија што се зафаќа со текот на годините и дека денес е суштинска опција за многумина. Во овој случај и како што споменавме на почетокот на статијата, тој беше полиран преку различните верзии на оперативните системи и денес е основна и навистина неопходна функција за повеќето корисници кои имаат два или повеќе бренд уреди. Да помислиме дека можеме да пренесеме која било количина фотографии, документи, датотеки или слично преку AirDrop на едноставен и безбеден начин, затоа нашата препорака е да го пробате и да ги користите онолку колку што ви треба.

Испратете датотеки AirDrop

Од друга страна, и како совет за користење на AirDrop, кога сте далеку од дома, канцеларија или „безбедна“ околина, бидете внимателни при прифаќањето на кој било вид датотека или документ што доаѓа од личност што воопшто не ја познавате. Има случаи на испраќање фотографии, документи или слично од луѓе за кои не знаете ништо и ова може да биде проблем, така што во принцип препорачуваме да ја користите опцијата од Поставките на iPhone, iPad, Mac итн., Да добивате од " Само контакти ". Ова може да се конфигурира од Поставки> Општо> AirDrop. На овој начин ќе избегнете да добивате каков било документ од уред на друго лице за кој не знаете ништо и што може да ви донесе проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.