Што е Фликр и како да преземате фотографии

Преземете слики од Фликр

Сосема сме сигурни дека, во некоја пригода, сте побарале место каде што можете да ги чувате и чувате вашите слики безбедни, без разлика дали се направени сами од себе, или дека ви требаат за кој било проект или работа. Или можеби ви требаше да добиете серија фотографии за која било цел и доволно ви беше да ја пребарувате должината и ширината на Интернет без задоволителен резултат, или за квалитет или за квантитет.

Па, одговорот на овие две прашања е лесен како да кажете збор: Фликр. Зарем не знаете што е по ѓаволите? Па, многу лесно: тоа е веб-страница што ни овозможува поставувајте, чувајте, пребарувајте, прегледувајте, организирате, преземате и дури купувате слики и фотографии, засновани на облакот. Ако сакате да знаете како функционира и, пред сè, како да преземете фотографии од оваа платформа, не пропуштајте ниту еден детал од нашето упатство.

Што е Фликр?

Како што претходно дефиниравме, Фликр не е ништо повеќе од а сајт каде, во зависност од нашите намери, можеме поставете ги нашите фотографии за да ги имате во облакот, од каде било со интернет-врска и напојување ги организира врз основа на критериумите што најмногу нè интересираат, покрај тоа што имаат пристап до a огромна библиотека на слики кои трети лица ги имаат поставено, во можност пребарување и филтрирање врз основа на она што го сакаме.

Почетна страница на Фликр

Ако Фликр стана познат по нешто, тоа е затоа што обезбедете му на аматерскиот фотограф место каде што можат да ја прикажат својата работа, и бидете во можност да ги споделите со светот. Иако можеби нема прилив каков што има Инстаграм, исто така ви овозможува да ги следите корисниците, да филтрирате според Хаштагови и да одберете каков тип на фотографии сакаме да гледаме во нашиот фид.

Без сомнение, уште еден поттик за корисниците да се одлучат за Фликр е просторот на 1Tb бесплатно за складирање на слики и видеа, иако оваа одлика ќе страда а непосредна промена, ограничувајќи се на 1.000 фотографии и видеа на бесплатна сметка. Се разбира, ќе има верзија на про за корисници кои сакаат, при плаќање на 49,99 € годишно, и тоа ќе овозможи, покрај зачувувањето на нашата содржина на неограничен начин, да се ослободиме од рекламите, да добиеме поголема изложеност на други корисници, па дури и можност за поставување видео во резолуција од 5К.

информации Flickr Pro

Иако априори единствената опиплива и употреблива дневна предност на претплатата Pro е неограничен простор, ако она што го барате е да можете да зачувате неколку слики и, пред сè, да барате квалитетни фотографии за преземање или едноставно затоа што сакате да бидете инспирирани од други автори, со бесплатната сметка ќе биде повеќе од доволна.

Како да преземам фотографии од Фликр?

Ако размислувавте што ќе биде Потребна е сметка на Фликр за преземање слики испратени од други корисници, точни сте. Иако тивка, бесплатната сметка ќе биде доволна. Но, тука доаѓа срцето на работата, и мора да знаеме дека за да преземеме фотографија од Фликр, неговиот автор мора да го овластил преземањетодо. Не сите го прават тоа, нивна работа е и сметаат дека кој сака да ја има фотографијата во прифатлив квалитет ќе треба да плати за тоа, па затоа не е невообичаено да најдеме порака дека „сопственикот го оневозможил преземање на слики. "

Копче за преземање на Фликр

Значи, останува само да се тестира дали сопственикот дозволил преземање на неговите фотографии. Да го направите ова, во долен десен агол на сликата мора да ја видиме симбол за преземање во форма на стрела. Само кликнуваме на него и ја избираме големината што ја сакаме. Очигледно, колку е поголема големината, толку е поголем квалитетот на сликата откако ќе се преземе. Во ако преземањето е оневозможеноПри притискање на копчето за преземање, ќе се појави легендата „Погледни ги сите големини“, што ќе ни овозможи да избереме големина во која сакаме да ја гледаме сликата, нормално до 1600 пиксели, иако нема да има опција за преземање.

Но, како и секогаш, можеме да земеме малку нос и да ја извадиме злобата што ја носиме внатре, и во случај да сакате да ја преземете сликата, сними скриншот до најголемата визуелизација до која можеме да пристапиме. Се разбира, овој метод нема да ни даде квалитет каков што ќе најдеме ако ја преземеме сликата директно официјално, но барем тој може да ни направи поправка да се користи фотографија за цели што не бараат многу дефинирање.

Како што видовте, Фликр е непозната, но ефикасна алатка во случај да сакаме пребарување слики со квалитет, па дури и чувајте ги на безбедно место, или за да бидат организирани и безбедни како резервна копија, или да ги изложиме нашите дела на заедницата. Секако, можете да ги преземете фотографиите на други луѓе сè додека авторот го дозволува тоа, иако мора да имате предвид дека тоа е повеќе од препорачано, и поради почит и за да избегнете санкционирање, па дури и забрана за платформа, спомнете го авторот на истото секогаш кога се користи за објавување на други страници или за други цели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Јосетксо Арбуруа dijo

    Сакам да експериментирам малку за да тестирам