Што е Google Drive

Google диск

Ако зборуваме за Dropbox, сигурно знаете дека зборувам услуга за складирање облак. Dropbox беше една од првите услуги за складирање облак што стана популарна, не само кај корисниците, туку и кај компаниите, благодарение на разноврсноста што ни нуди да ги чуваме сите наши податоци зачувани во облакот и достапни од кој било уред.

Но, како што минуваа годините, Dropbox запаѓа во неискористеност, главно поради лансирањето на нови платформи за складирање на облак преку големите играчи во индустријата. Гугл, Мајкрософт, Епл, Мега се некои од компаниите што ни го овозможуваат овој вид на услуга, повеќето од нив со скоро исти цени. Но, Што е Google Drive?

Што е Google Drive

Гугл диск ја виде светлината за прв пат во 2012 година и оттогаш и просторот за складирање што го нуди и бројот на функции експоненцијално се зголемија за да станат една од најдобрите алтернативи достапни денес на пазарот, сè додека сте исто така корисници на неговата услуга за е-пошта Gmail, бидејќи и двете услуги се поврзани, само како „Фотографии на Google“.

Google Drive, како што сугерира името, е услуга за складирање облак на Google. Ако сме корисници на Gmail, Google автоматски ни овозможува 15 GB слободен простор преку Google Drive, така што не треба да се регистрираме за оваа услуга ако веќе имаме сметка на Gmail. Google Drive е достапен за сите платформи достапни на пазарот, без разлика дали се за десктоп или мобилни уреди, така што пристапот до нашите податоци во облакот нема да претставува проблем во кое било време.

За што служи Google Drive?

За што служи Google Drive?

Goole Drive, како и повеќето услуги за складирање облак, ни овозможува да ги носиме секогаш со нас, наместо на паметниот телефон, сите документи што можеме да ги имаме треба да се консултирате или уредувате во одреден моментсè додека се среќаваме надвор од канцеларијата. Покрај тоа, Google Drive ни овозможува низа апликации за создавање на текстуални документи, табеларни пресметки и презентации, иако форматот што го користи не е компатибилен со други апликации како што се Office of Microsoft и iWork на Apple, па затоа не е секогаш идеја да се користи овој вид апликација за креирање документи што мора правилно да ги форматираме пред да ги презентираме.

Друга предност што ни ја нуди Google Drive, ја наоѓаме во соработка, тоа веќе им овозможува на повеќе корисници да работат на ист документ заедно, идеална карактеристика за корисниците кои генерално работат далечински, а не лично во канцеларија.

Како да го користите Google Drive

Ако имаме сметка на Gmail, имаме на располагање, потполно бесплатно, 15 GB простор за складирање во Google Drive, простор што се споделува со Google Photos и исто така е достапен бесплатно за сите корисници на Gmail. За да добиеме пристап до нашата услуга за складирање облак, ние мора да ја посетите диск.google.com и кликнете на Мојата единица.

Ако претходно сме зачувале некој вид на содржина, таа ќе се прикаже во оваа папка. Во спротивно, нема да се прикажуваат датотеки. Во левата колона, можеме да ги видиме и двете просторот што го окупиравме, како оној што сè уште го имаме слободен.

Користете го Google Drive од вашиот компјутер

Користете го Google Drive од вашиот компјутер

За да започнете со поставување документи на нашиот облак, имаме неколку начини. Првиот е преку апликацијата што Google ни ја дава достапна за компјутерите. При инсталирање на оваа апликација, таа ќе не праша кои директориуми сакаме да ги синхронизираме во облакот. Втората опција е со влечење на папките или документите што сакаме да ги зачуваме директно во прелистувачот со отворено јазиче Google Drive.

Користете го Google Drive од вашиот паметен телефон

Поставете фотографии на Google Drive

Ако сакаме испратете датотека на нашата услуга за складирање Google Преку нашиот паметен телефон, прво мора да ја имаме инсталирано апликацијата. Следно, ние мора да ги избереме датотеките, сликите / ите или видеата што сакаме да ги поставиме и да кликнеме на опцијата Сподели, потоа избираме Google Drive и потоа папката во која сакаме да ја зачуваме.

Карактеристики на Google Drive

Карактеристики на Google Drive

Како што поминаа годините, бројот на функции што Google ги интегрираше во Google Drive е зголемен, сè додека во моментов не понудиме голем број од нив и меѓу кои можеме да ги истакнеме:

 • Создавање на текстуални документи.
 • Создавање табеларни пресметки.
 • Создавање презентации.
 • Создавање на обрасци за спроведување на истражувања.
 • Дизајнирајте графикони и графикони за да додадете подоцна на претходно креираните документи
 • Скенирање документ.
 • Интеграција со „Фотографии на Google“.
 • Зачувува секаков вид датотека, без оглед на форматот.
 • Паметно пребарување, бидејќи може да препознава предмети во скенирани слики и текстови.
 • Консултација на претходните верзии на истиот документ.
 • Google Drive ни дозволува да споделуваме датотеки со други луѓе, датотеки на кои можеме да поставиме различни дозволи, од читање до уредување.

Како да преземете Google Drive

Како да преземете Google Drive

Како што дискутирав погоре, Google Drive е достапен за сите мобилни и десктоп платформи, иако функциите што ги нудат мобилните и десктоп апликациите се различни. Додека апликацијата за мобилни уреди ни овозможува пристап и уредување, во зависност од случајот, до нашите документи, десктоп верзијата е онаа што ни треба во секое време за да ги синхронизираме датотеките што сакаме да ги имаме секогаш при рака.

La Апликација за работна површина на Google Drive се користи само за датотеки за синхронизација, бидејќи за пристап до зачуваната содржина, можеме да го сториме тоа преку Интернет, или директно со пристап до директориумите каде што сме ги зачувале датотеките што се синхронизираат секој пат кога се уредуваат.

Google диск
Google диск
Развивач: Google LLC
цена: слободен
Google Drive - меморија (AppStore Link)
Google Drive - меморијаслободен

Колку чини Google Drive

Колку чини Google Drive

Сите корисници на Gmail 15 GB е комплетно бесплатно простор за користење како што сакате, простор што се споделува со „Фотографии на Google“ и се одзема ако ги прикачиме сите слики и видеа што ги правиме со нашиот паметен телефон во оригинална резолуција. „Фотографии на Google“ исто така ни нуди можност да ги чуваме сите наши фотографии и видеа бесплатно без да ви го одземаме просторот за складирање сè додека прифатиме дека услугата ги компресира сликите и видеата со мала загуба на квалитетот.

Во моментов, Google Drive ни нуди, покрај бесплатните 15 GB, уште три опции за складирање по различни цени и да се прилагоди на сите потреби и на приватните корисници и на компаниите.

 • 100 GB за 1,99 евра месечно.
 • 1 ТБ (1000 GB) за 9,99 евра месечно
 • 10 ТБ (10.000 GB) за 99,99 евра месечно

Ова цени тие можат да се променат, како простори за складирање, па најдобра опција да се знае тековни цени на Google Drive е да одите директно на вашата веб-страница.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.