Што е Litecoin и како да купите Litecoin?

Што е Litecoin

Litecoin е дигитална валута од точка до точка (P2P) кој се базира на отворен софтвер и кој се појави на пазарот во 2011 година како надополнување на Биткоин. Малку по малку станува анонимна крипто валута што ја користат се повеќе и повеќе корисници, главно поради едноставноста со која можат да се генерираат овие типови валути, многу пониска од онаа на Биткоин.

Иако ако зборуваме за дигитални валути или криптовалути веднаш Биткоините ми доаѓаат на ум. Но, не е единствената што е достапна на пазарот, далеку од него, за неколку години, Ethereum стана сериозна алтернатива на BitcoinИако ако се засноваме на вредноста на секоја од овие валути, треба да се стори уште долг пат да биде вистинска алтернатива на Биткоин, валута што стана форма на плаќање во некои од големите компании како што се Мајкрософт, Пареа , Expedia, Dell, PayPal да именуваме неколку примери.

Дали сакаш инвестирајте во Litecoin? Добро добијте 10 долари БЕСПЛАТНО во Litecoin со кликнување овде

Во оваа статија ќе ви покажеме сè што треба да знаете за Litecoin, што е тоа, како работи и каде да го купите.

Што е Litecoin

Што е Litecoin

Litecoin, како и остатокот од дигиталните валути, е анонимна крипто валута која е создадена во 2011 година како алтернатива на Bitcoin, заснована на P2P мрежа, така што во ниту еден момент не е регулирано од кој било орган, како да се случува со официјалните валути на сите земји, па оттука и нејзината вредност варира во зависност од побарувачката. Анонимноста на оваа валута дозволува кријат идентитет во секое време на луѓето што ја вршат трансакцијата, бидејќи таа се извршува преку електронски паричник каде што се чуваат сите наши валути. Проблемот со овие типови монети е ист како и секогаш, бидејќи ако не ограбат, ние немаме начин да знаеме кој ја испразни нашата чанта.

Блокчејн, попознат како блокчејн, на Litecoin е способен да управува со поголем обем на трансакции од Bitcoin. Бидејќи производството на блокови е почесто, мрежата поддржува повеќе трансакции без потреба од континуирано менување на софтверот или во блиска иднина. Така, трговците добиваат побрзи времиња на потврда, одржувајќи ја можноста да чекаат повеќе потврди кога продаваат поскапи предмети.

Разлики помеѓу Litecoin и Bitcoin

Биткоин наспроти Litecoin

Да се ​​биде дериват или вилушка на Биткоин, обете крипто-валути користат ист оперативен систем и главната разлика се наоѓа во бројот на издавање на милиони монети, кој се наоѓа во случајот на Биткоин на 21 милиони, додека максималната граница на Litecoins е 84 милиони, 4 пати повеќе. Другите разлики се наоѓаат во популарноста на обете валути, додека Биткоин е нашироко познат, Litecoin постепено прави лошо на овој пазар за виртуелни валути.

Друга разлика што ја наоѓаме кога станува збор за добивање виртуелни валути. Додека рударството Bitcoin користи алгоритам SH-256, што бара многу голема потрошувачка на процесор, процесот на рударство Litecoin работи преку скрипт за кој е потребна голема количина меморија, оставајќи го настрана процесорот.

Кој го создаде Litecoin

Чали Ли - Креатор на Litecoin

Поранешен вработен во Гугл, Чарли Ли, е тој што стои зад создавањето на Litecoin, со оглед на недостатокот на алтернативи на пазарот за виртуелни валути и кога тие сè уште не станаа заедничка валута за какви било трансакции со валути. Чарли се потпираше на Биткоин, но со намера да претворете ја оваа валута во платежно средство кое е стабилно и не зависеа претерано од размена на куќи, нешто што, како што успеавме да го потврдиме тоа не се случува со Биткоин.

Така што оваа валута не беше под влијание на шпекулациите, методот за нивно добивање е многу поедноставен и поправеден, така што како што се создаваат, процесот не е комплициран или не се намалува бројот на достапни валути. Биткоинот е дизајниран да ракува до 21 милиони монети, додека во Litecoin има 84 милиони монети.

Како можам да добијам Litecoins

Апликација за рударство Litecoins

Litecoin е вилушка на Bitcoin, па софтверот за започнете со рударство Bitcoins е практично исто со мали измени. Како што дискутирав погоре, наградата за рударство на Litecoins е попрофитабилна од Bitcoin. Во моментов за секој нов блок добиваме 25 Litecoins, износ што се намалува за половина на секои 4 години приближно, многу помал износ од оној што го наоѓаме ако се посветиме на рударството Bitcoins.

Litecoin, како и сите други криптовалути, е софтверски проект со отворен извор објавен под лиценцата MIT / X11 што ни овозможува да го извршуваме, модифицираме, копираме софтверот и да го дистрибуираме. Софтверот се издава во транспарентен процес што овозможува независна проверка на бинарните и нивните соодветни изворни кодови. Потребниот софтвер за започнување на рударството на Litecoins се наоѓа во Официјална страница на Litecoin, и е достапен за Windows, Mac и Linux. Можеме да го најдеме и изворниот код

Работата на апликацијата нема никаква мистерија, бидејќи ние само треба преземете ја програмата и тој само ќе започне да си ја работи својата работа, без да мораме да интервенираме во кое било време. Самата апликација ни овозможува пристап до паричникот каде што се зачувани сите Litecoins што ги добиваме и од каде што можеме да ги испраќаме или примаме овие виртуелни валути, како и да ги консултираме сите трансакции што сме ги извршиле досега.

Друг начин да ги минирате Litecoins без да инвестирате во компјутер, го наоѓаме Шеритон, систем за рударство во облак Со кои исто така можеме да ги минираме Bitcoins и Ethereum. Scheriton ни овозможува да ја утврдиме количината на GHz што сакаме да ја доделиме на рударството, така што ќе можеме да купиме повеќе енергија за побрзо да ги добиеме нашите Litecoins или други виртуелни валути.

Предности и недостатоци на Litecoin

Предности и недостатоци на Litecoin

Предностите што ни ги нуди Litecoin се практично истите што можеме да ги најдеме со остатокот од виртуелните валути, како што се безбедноста и анонимноста при извршување на кој било вид на трансакција, отсуство на провизии од трансакциите се вршат од корисник на корисник без интервенција на кое било регулаторно тело и брзина, бидејќи трансферите на ваков вид валута се одвиваат веднаш.

Главниот проблем со кој се соочува оваа валута денес е тоа што не е толку популарна како што може да биде денес Биткоин, валута што скоро сите ја знаат. За среќа, благодарение на популарноста на оваа валута, останатите алтернативи достапни на пазарот се повеќе се користат од корисниците, иако во моментот тие не се на ниво на Биткоин, валута што веќе ја започнаа некои големи компании да се користи.употреба како начин на плаќање.

Како да купите Litecoins

Како да купите litecoins

Ако немаме намера да започнеме со рударство на Litecoins, но сакаме да влеземе во светот на анонимни виртуелни валути, можеме да избереме да купете litecoins преку Coinbase, најдобрата услуга во моментов ни овозможува да извршиме секаков вид на трансакција со ваков вид валута. Coinbase ни нуди апликација за консултација со нашата сметка во секое време и за iOS и за Android, апликација што ни нуди детални информации за можните флуктуации на валутата.

Дали сакате да инвестирате во Litecoin?

Кликнете ТУКА за да купите Litecoin

За да можеме да ја купиме оваа виртуелна валута, прво мора да ја додадеме нашата кредитна картичка или да го направиме тоа преку нашата банкарска сметка.

Coinbase: Купете Bitcoin и ETH (врска на AppStore)
Coinbase: Купете Bitcoin и ETHслободен
Coinbase: Купете Bitcoin и ETH
Coinbase: Купете Bitcoin и ETH
Развивач: Coinbase Андроид
цена: слободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.