Што има ново во Android 11 Developer Beta и како да го инсталирате

Андроид 11 кал

Имаме Преглед на развивач на Android 11 пред предвиденото, како што обично се случува при скокови со нумерирање, тој е наполнет со нови функции, па се чини дека тие ќе го следат патот прикажан од Андроид 10, нагласувајќи го безбедност и приватност на нашите податоци.

Очигледно Гугл дефинитивно ги напушти буквите како белег на новите верзии на оперативниот систем. Овој прв Преглед на програмер е првенствено наменет за програмерите да започнат да работат на нивните апликации за да ги подготват за новата верзија. Вклучува многу промени и новости тоа ќе го промени начинот на кој го користиме Андроид. Овде ги детализираме нејзините најважни новости и како да ги инсталирате.

Вести за Андроид 11

Поддршка за чување на лични документи

Нешто што многу го бараат и корисниците на Андроид и iOS, во оваа пригода се остварува, иако веќе излегоа апликации што ни дозволуваат донесете ја нашата возачка дозвола. Андроид 11 додава поддршка за безбедно чувајте и вадете документи за лична карта.

Гугл не даде многу детали за тоа, тоа е многу интересен додаток, бидејќи тоа ќе ни овозможи да сториме без никаков вид физички документ. Ова секогаш би било предмет на валидација од страна на државата за да се направи легално.

Мојот DGT1

Снимање на екран

Андроид 11 вклучува алатка за да снима екран на видео, од брзите поставки на завесата за известување. Слична е на алатката што беше воведена во Андроид 10, но сега лесно се активира без да се користи менито за исклучување. Покрај тоа што е овозможено стандардно, нема потреба од команди на АДБ. Нешто што ќе биде многу корисно за креаторите на содржини.

Приватност и безбедност

Со Андроид 11, единствена дозвола е интегрирана за апликации кои бараат пристап не само до локацијата, туку и до микрофонот и камерата, така што корисниците можат да му дадат привремена дозвола до вашите апликации. Google исто така ќе ја подобри поддршката биометриски, кој поддржува три типа автентикатори за да се задоволат потребите на поголем број мобилни уреди. Исто така, ќе им понуди на корисничките опции да каталогизираат повик како спам, или, додадете го корисникот како контакт.

Програмиран мрачен режим

Темниот режим со кратенка конечно пристигна со Android 10, Android 11 додава дополнителен квалитет: сега можете закажете мобилен да носи црно во одредено време. Од поставките на уредот имате можност да изберете дека темниот режим автоматски ќе се вклучува од самрак до зора или рачно да ги поставувате часовите. Ова е нешто што веќе беше достапно во iOS без можност за менување на времето за вкус.

Темен режим на Android 11

Авионски режим го одржува активниот Bluetooth

Суптилна, но важна промена е што сега нема да се ослободиме Bluetooth при активирање на режимот на авион, како што се случува со тековните верзии на Андроид, што за многумина претставува проблем, беше нешто многу барано и тие го додадоа. Авионскиот режим ќе продолжи да го оневозможува Wi-Fi или мобилна мрежа.

Меурчиња и разговори во известувања

Андроид 11 вклучува делови посветени на разговори, за да можеме веднаш да ги најдеме нашите тековни разговори од вашите омилени апликации и меурчињата за разговор ќе бидат интегрирани (веќе користена од Фејсбук Месинџер) Овие го задржуваат пристапот до разговорите дури и ако се користат други апликации. А. лебдечки меур кога ќе добиете нова порака, кога ќе ја допрете, се прикажува лебдечки прозорец од кој можете прегледајте разговор и одговорете. Мора да ги активирате од поставките за известување.

Андроид 11 исто така додава можност за одговарање на известувања за разговори со слики. На овој начин можеме да имаме нормален разговор од панелот за известувања, нешто што ќе ни заштеди време.

Промени во дозволите за апликација

Во скоро сите нови верзии на Android, постои некаква модификација во поставката за дозволи, овој пат ја олеснува можноста за додели дозволи на апликација само кога ни е потребна, така што вратата не е трајно отворена.

Во случај на локацијата, се случува нешто слично, сега можеме да дадеме дозвола само да се направи употреба на нашата локација само кога ја користиме предметната апликација. Нешто што помага, покрај зачувувањето на нашата приватност, да ја зачуваме батеријата на нашите уреди. Опцијата да ја оставите локацијата вклучена засекогаш е сè уште достапна за оној на кој му треба.

Андроид 11

Независно складирање за апликации

Програмерите се целосно неподготвени за ова, но тоа е нешто што сите корисници ќе го ценат, бидејќи апликациите можеа да пристапат исклучиво само на наменската папка и не сè на нашиот уред како што се случуваше до сега. Програмерите можат да продолжат да го одржуваат традиционалниот пристап засега, ова ќе се промени кога ќе излезе финалната верзија на Android 11.

Закачете апликации во менито за споделување

Нешто што копнеев и конечно беше додадено на Андроид 11, е можноста за додавање апликации во менито сподели брзо било кој тип на датотека, на овој начин ќе присилиме ако или ако саканата апликација излезе меѓу првите опции.

Како да инсталирате Android 11 Developer

Оваа верзија не е редовно ажурирање, затоа нема потреба да се регистрирате за да ја добиете. Haveе мора да го инсталираме рачно, и тоа значи губење на целата содржина што ја имаме во меморијата на уредот, за да не се случи ова, ќе продолжиме да правиме резервна копија претходно. Тоа значи Мора да имаме отворен подигнувач и активирано дебагирање преку USB.

Компатибилни уреди

 • Google Pixel 2/2XL
 • Пиксел 3/3 XL
 • Пиксел 3А / 3А XL
 • Пиксел 4/4 XL
 • Претстојни Pixel 4A / XL

Семејство на пиксели

Овозможете дебагирање преку USB

За да започнеме, мора да ги активираме опциите за развивачи, за што ќе се обидеме "Поставки"> "Информации за телефонот" и кликнете неколку пати на „број на компилација“. Откако ова ќе биде готово, сега ќе имаме пристап до опциите за програмери, во „Поставки“> „Систем“ и активирајте USB дебагирање.

Преземете алатки за платформа

Алатки за платформа Тоа е збир на алатки кои ни овозможуваат да го модифицираме нашиот мобилен телефон преку команден прозорец. Itе го преземеме од официјалната страница Алатки за платформа на Google. Ние ќе продолжиме да отпакувајте ја ZIP-датотеката.

Отворете го подигнувачот

Да го отклучите Bootloader-от нашиот терминал треба да го поврземе со компјутерот преку USB, во командниот прозорец извршете ја следнава команда од папката Алатки за платформа:

> adb рестартирање на подигнувачот

> отклучување за брзо трепкање

Користејќи ги копчињата за јачина на звук, треба да ги избереме "Отклучи го подигнувачот" и потврдете со притискање на копчето за вклучување.

Инсталација

Со отклучен подигнувачот и нашиот мобилен телефон веќе поврзан на компјутерот со активиран дебагирање преку УСБ, ги имаме само овие едноставни чекори:

 1. Ослободување од одговорност Андроид 11 Фабрика за програмери Ром што одговара на вашиот терминал и отпакувам el ZIP архива.
 2. Отворете ја отпакуваната папка и копирајте ги сите датотеки во папката Алатки за платформа.
 3. Стартувај flash-all.bat ако сме внатре Windows, или блиц-all.sh ако сме во Linux или Mac.

Андроид 11 Веќе ќе биде инсталиран на вашиот Pixel. Се сеќавам дека сите податоци се бришат.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.