Што има ново во iOS 13

iOS 13

Како што е закажано, момците од Купертино официјално го претставија она што ќе биде од главните Вести што ќе дојдат од раката на следната верзија и на iOS и tvOS, watchOS и macOS. Во оваа статија ќе се фокусираме на новостите што доаѓаат со iOS 13.

iPadOS, како што Apple ја нарече верзијата на iOS такаво последната верзија ќе пристигне од септември, ни претставува голем број новини, од кои многу беа побарани од заедницата. Ако сакате да ги знаете сите што има ново во iOS 13 што ја претстави Apple на инаугуративната конференција за WWDC, ве поканувам да прочитате понатаму.

Што има ново во iOS 13

Темен режим

iOS 13

Долги години, ова е уште едно од барањата на корисниците, особено откако Apple го објави првиот iPhone со OLED екран. Овој тип на екран ги осветлува само LED-диодите што покажуваат друга боја освен црна, така што заштедува голема количина на енергија кога апликациите што ги користиме се компатибилни со овој режим, се додека позадината е целосно црна, а не темно сива како некои апликации .

Темен режим ќе бидат достапни во сите природни апликации за iOS како што се пошта, контакти, календар, потсетници, пораки, Apple Music, Podcast ... Многумина се програмери кои повеќе од една година го нудеа овој режим во своите апликации, режим што ќе се активира автоматски во апликацијата кога ќе се активира во текот на системот.

Повлечете за да напишете на тастатурата

Лизгачка тастатура iOS 13

Многумина се корисници на iPhone кои користат тастатура на Google Gboard или други трети страни, што им овозможува лизнете го прстот на екранот за да напишете. Со лансирањето на iOS 13, нема да биде потребно да се инсталира тастатура од трети страни за да може да го стори тоа, ако тоа е главната причина зошто ја инсталиравме.

Подобрувања на перформансите

Со објавувањето на iOS 12, Apple драматично ги подобри перформансите на сите уреди, особено античките. Со iOS 13 се чини дека Apple продолжи да се фокусира на подобрување на оваа изведба и апликациите ќе се отворат за половина од времето.

Сепак, ова подобрување на перформансите се однесува само на уредите што ќе бидат поддржани, каде што и iPhone 5s и iPhone 6 и 6 Plus се изоставени од ажурирањето, како и iPad mini 2 и првата генерација iPad Air.

Пишување по пошта со формат

Еден од недостатоците што секогаш ги наоѓавме во „Пошта“ кога пишувавме е-пошта, беше тоа што не можевме да го форматираме текстот. Тоа ќе се промени со објавувањето на следната верзија на iOS 13, потег насочен кон корисниците навикнете се на користењето на мајчин менаџер за е-пошта iOS

Епл Мапи

Апликацијата Apple Maps, со која Apple продолжува да се обидува да биде алтернатива на Google Maps, продолжува да се подобрува секоја година. Со доаѓањето на iOS 13, плановите на градовите што ги посетуваме ни нуди повеќе детали, што досега, со што се подобрува можноста да препознаеме каде сме и каде сакаме да одиме.

Гугл Стрит Вју доаѓа на „Мапите на Епл“

Мапи на Apple iOS 13

Други новини на мапите на Apple, наоѓаме во можноста за видете ги градовите од пешачки поглед каде сме, исто како и функцијата Уличен приказ на Гугл. Тоа е, засега, како најголемиот број детали за оваа услуга ќе бидат достапни во САД, достигнувајќи го остатокот од светот од 2019 година.

Пријавете се со Apple

Apple сака да го користиме Apple ID за да се регистрираме за услуги за апликации. Преку овој метод, ние ќе го спречиме развивачот и / или услугата да добие податоци од нас, како да се случува кога користиме услуга користејќи Google или Facebook.

Кога ја користите оваа услуга, Apple ќе ни додели посебна сметка за е-пошта за развивачот или услугата да комуницира со нас. На овој начин, ако престанеме да ја користиме услугата ние нема да продолжиме да добиваме рекламирање или информации поврзани со тоа.

HomeKit

iOS 13

HomeKit е платформа на Apple со која можеме да управуваме со нашите уреди од далечина, или преку командите Siri или преку Home апликацијата. Од сите поддржани уреди, оние што имаат најмала корист се безбедносните камери.

Со доаѓањето на iOS 13, Apple тоа ќе ни овозможи да снимаме сè што се случува зад камерите 10 дена и со ограничување од 200 GB, просторот што нема да се одземе од просторот за складирање, доколку оној што го договоривме е поголем.

Камера и фотографии

iOS 13

Со iOS 13, Apple ќе ни овозможи да ги модифицираме која било вредност на фотографиите што ги земаме како осветленост, сатурација, фокус, контраст ... како да сме го фатиле во RAW и да го уредуваме во апликација слична на Фотошоп.

Фото библиотеката жUseе се користи машинско учење да ни ги покаже најдобрите фотографии од секој ден, месец, година, па дури и од посебен настан. Покрај тоа, тоа ќе ни овозможи да го модифицираме погледот што го имаме на албумот, исто како што можеме да направиме во моментот во апликацијата Google Photos.

iOS 13

Покрај тоа, тоа исто така ќе ни овозможи додадете филтри и ротирајте ги видеата директно при уредување, без да мора да користите апликации дизајнирани за ова, како што е iMovie, на пример.

Мемоџис

iOS 13 Memoji

Опции за прилагодување на меморијата што доаѓаат од iPhone X тие се практично бесконечни, бидејќи не само што можеме да додадеме било кој кармин или боја на сенка за очи, туку исто така можеме да ја прилагодиме сликата на забите, дури и ако имаме златен заб или ни недостасува.

Исто така, ни овозможува да го персонализираме нашето лице ако имаме прстен во носот, на јазикот, увото… Бројот на опции за прилагодување на типот на очила за сонце што ги носиме е исто така многу голем. Секој што не сака да создаде пакет емотикони за споделување преку која било апликација е затоа што тој не сака.

CarPlay

CarPlay iOS 13

Откако CarPlay беше официјално претставен, момците во Купертино малку обрнуваа внимание на тоа. Со iOS 13, CarPlay добива големо дотерување што ќе овозможи да се прикажат многу повеќе информации на екранот што до сега, каде што беа прикажани само информациите за една апликација.

AirPods

AirPods iOS 13

Благодарение на технологијата Bluetooth 5.x, ќе можеме поврзете повеќе слушалки со ист уред да слушаме иста музика, ист подкаст ... Исто така, ако користиме AirPods, кога ќе добиеме текстуална порака, iOS 13 автоматски ќе ја чита.

IOS 13 компатибилни уреди

iOS 13 компатибилни уреди

Како што беше планирано, и бидејќи тие се најстарите уреди, Apple ја изостави ажурирањето на iOS 13 за iPhone 5s и iPhone 6, уреди кои не достигнуваат 2 GB RAM меморија отколку ако имате и iPhone 6s и iPhone SE, постари уреди што сè уште можат да се надградат на iOS 13.

 • iPhone Xs
 • iPhone Xs Max
 • iPhone Xr
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Плус
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Плус
 • iPhone 6s
 • IPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPod touch 7-та генерација
 • iPad воздух 2
 • iPad Air 3-та генерација 2019 година
 • iPad Мини 4
 • iPad Мини 5
 • iPad 2017
 • iPad 2018
 • 9.7-инчен iPad Pro
 • 10.5-инчен iPad Pro
 • 11-инчен iPad Pro
 • 12.9-инчен iPad Pro (сите генерации)

Кога ќе се активира бета верзијата iOS 13

Јавната бета верзија на iOS 13 ќе биде достапна од месец јули, веројатно на крајот, исто како и минатата година. Програмерите можат да ја инсталираат првата бета верзија на iOS 13 од сега, како и бета верзија на watchOS, tvOS и macOS.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.