Што се привремени досиеја и за што служат?

Една од најинтересните функции што ОС е да се создаде познатото привремени датотеки, што може добро да ги спаси нашите животи со неколку документи или работни места во неколку наврати.

Првото нешто во врска со ова е да можете да препознаете што е ваше карактерБидејќи датотеки се создадени од програми или самиот оперативен систем, како што споменавме погоре, овие имаат тенденција на истекување, бидејќи нивното име може да покаже по што тие автоматски се бришат од компјутерот.

Привремените датотеки се особено корисни кога програмата не може да одвои доволно меморија за своите задачи, како што е случајот со програмите за уредување видео.

Сега да продолжиме да препознаваме кои се позитивни поени привремени досиеја. Замислете дека работите со документ и среде него се појавува техничка несовршеност што практично ќе го изгубите, за среќа, создадена е привремена датотека што ќе ви послужи како основа да не ги изгубите сите информации, бидејќи се значителни како нешто слично на копија.

El проблем со привремени датотеки креирано од некои програми е дека со текот на времето тие обично не се бришат самостојно, зафаќајќи простор во тврдиот диск, па затоа вреди да се знае каде треба да го сторат тоа рачно.

Конечно, можеме да кажеме дека има некои програми што создаваат привремени датотеки и потоа не ги бришат. Во „Мајкрософт Виндоус“, привремените датотеки што ги оставаат програмите се акумулираат со текот на времето и можат да заземат голема количина простор на дискот, па затоа се препорачува да се бришат од време на време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.