Кои се WiFi повиците и за што служат?

WiFi повици

Пред некое време решив да го сменам стариот стан во центарот на најважниот град Астуриас, за куќа со градина во мал град во Астуриа, далеку од скоро сè. Ова има огромен број на предности, но исто така има и некои неповолности како што е недостатокот на покриеност внатре во куќата што ме прави секогаш кога ќе посакам да зборувам на телефон да морам да излегувам да го сторам тоа, нешто што во студените и дождливи денови е навистина непријатно.

За среќа, пред неколку дена се јавив во службата за корисници на мојот оператор на мобилен телефон за да се консултирам со различни аспекти и во кои тие искрено се однесуваа кон мене многу lyубезно, прашувајќи ме дали сè уште ги имам истите проблеми со покриеноста за кои веќе зборуваа неколку пати. Тогаш ми беше препорачано да го користам WiFi повици за кои денес ќе разговараме и ќе научиме многу интересни информации за нив.

Кои се WiFi повиците?

И покрај фактот дека многу луѓе го поврзуваат поимот WiFi повици со повиците што ни ги ставаат на располагање различни апликации за инстант пораки, тие се два тотално различни поими. И дали е тоа WiFi повиците ни овозможуваат, на пример, да примаме повик искористувајќи ја нашата WiFi конекција, дури и ако немаме мобилно покривање.

За жал, во моментот овој вид на повик не е достапен на сите мобилни уреди на пазарот и не сите оператори на мобилни телефони дозволуваат пристап до овој интересен ресурс, што станува од суштинско значење за корисниците кои имаат малку или воопшто немаат покриеност во нашиот дом.

Покрај воспоставувањето повици, преку WiFi мрежата на нашиот дом или работа, и покрај тоа што немаме покриеност, можеме да испраќаме и СМС-пораки. Се разбира, важно е да се разјасни дека и повиците и текстуалните пораки се наплатуваат на ист начин како и секој друг повик. Ако имате стапка со неограничени повици, не треба да се грижите во кое било време, но ако на пример имате бонус од неколку минути, мора да се прилагодите на тој број минути и покрај тоа што користите услуга за повици WiFi.

Ова се мобилните оператори со поддршка за WiFi повици

Како што рековме претходно Не само што е потребно да имаме компатибилен мобилен уред, туку и нашиот оператор на мобилен телефон мора да ни даде поддршка за овој вид повици.. Следно, ќе ги разгледаме главните оператори во нашата земја, за да откриеме дали можеме или не можеме да имаме корист од оваа сè попопуларна услуга.

портокал

Операторот со француско потекло беше еден од првите што им понуди WiFi повици на своите корисници, се додека тие имаат некои од постпејд цените. За жал, бројот на компатибилни терминали е многу мал во моментот и ги наоѓаме само оние iPhone 5c, 5s, 6 или 6s, покрај iPhone 7 кои се на пазарот само неколку дена. Што се однесува до Андроид, само Samsung Galaxy S6, S6 Edge, S7 и S7 Edge купена во портокал ни понуди можност за користење WiFi повици.

На веб-страницата на портокал можеме да најдеме голема количина на информации за оваа услуга, а исто така и мал прирачник за активирање во компатибилни терминали;

WiFi повици

Амена

Зелената компанија е во сопственост на Оранж, и се издвојува по ниските цени на трошоците, користејќи ја покриеноста на францускиот оператор. Во случај на повици преку WiFi, засега Тие се оперативни само за паметни телефони со оперативен систем iOS, од 5в.

Малиот проблем што може да се појави за многу корисници на Амена е дека тие имаат склучено договор за само стапка на мобилен телефон, така што нема да можат да пристапуваат до повици за WiFi на кој било начин.

Movistar

Услугата за повици преку WiFi во Мовистар е достапна преку Апликација Ту де Мовистар, што е достапно за преземање преку Google Play, App Store или официјалната продавница за апликации Windows 10 Mobile.

Оваа услуга е достапна за припејд и постпејд линии, кои можат да го поврзат нашиот телефонски број со најмногу 5 мобилни уреди.

Апликацијата повеќе не е достапна во App Store
ТУ од Мовистар
ТУ од Мовистар
цена: слободен

Туенти

Туенти

Туенти е еден од ретките оператори на мобилни телефони, познат како виртуелен, што им нуди на своите корисници услуга за повици WiFi, преку цените на VozDigital. За да можете да остварувате ваков вид на повици, едноставно инсталирајте ја апликацијата Туенти на нашиот мобилен уред и активирајте ја опцијата за примање повици само преку VozDigital.

Покрај тоа, и од позитивна страна, списокот на компатибилни уреди е доста обемен и доволно е да имате iPhone 4s или кој било повисок, или терминал со Android 4.0 или повисок и процесор од 1Ghz или повисок и 512 MB RAM меморија. Можете да проверите ТУКА комплетната листа на уреди компатибилни со повиците на Tuenti WiFi.

Иднината на повикување на WiFi

Како што видовте, повеќето големи оператори на мобилни телефони со присуство во Шпанија почнаа да им нудат на своите корисници услуга за WiFi повици. Некои како портокал ви дозволуваат да го користите без да инсталирате мобилна апликација, што е несомнено благослов. За жал и за разлика од Movistar, само неколку паметни телефони ќе можат да ја користат оваа интересна услуга.

Повиците за WiFi можат да бидат навистина интересни, бидејќи можат да не извлечат од повеќе проблеми или, како во мојот случај, ми дозволуваат да остварувам повици од мојот дом, без замрзнување во зима. Во следните месеци сигурно ќе видиме како Orange или Movistar значително ја подобруваат оваа услуга и како Vodafone исто така почнува да нуди ваков вид на повици, од кои во моментот нема никаква трага во црвената компанија.

Дали некогаш сте користеле WiFi повици што сè повеќе оператори почнуваат да ги нудат?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Јави dijo

    Во Мовистар Шпанија воопшто нема ништо?