TouchID на Apple е потрошен

Допир

Apple воведе во 2013 година iPhone 5s заедно со неговиот веќе популарен сензор за отпечатоци «Допир«, Но, во овој дел Apple не еволуираше колку што очекувавме; Точно е дека TouchID е многу безбеден систем и тоа беше демонстрирано неколку пати, исто така е точно дека во 2014 година им беше издаден на развивачите со отворање на нова безбедносна функционалност во iOS, и точно е дека минатата година Apple ја покажа моќноста на TouchID со својата функција „лесен дофат“ што ни овозможува пристап со еден прст до областите на екранот каде без него не можевме да ги достигнеме нашите нови iPhone 6 и 6 Plus, но тоа не е доволно, систем со толку многу доблести мора да се исцеди, и Apple сè уште мора да го стори тоа.

Кои функции можат да ги има TouchID за да извлече максимум од него? Willе претставам неколку идеи:

Пребарај го мојот iPhone

Кога ќе го изгубиме нашиот iPhone или ќе биде украден, мора да се ограничиме да се молиме да можеме да го најдеме од веб-страницата iCloud и во најлош случај да ја избришеме содржината на iPhone (сè додека крадецот не го прикаже Контролниот центар од екран на заклучување и ставете го режимот на авион, доколку е потребно ви посакувам среќа да го пронајдете) и да го изгубите засекогаш или што е исто, кажете му збогум на парите што ве чинеа многу да ги соберете. Па не, Apple може да стори нешто во врска со ова, начин да го стисне TouchID и во тој процес да помогне да се намали кражбата на iPhone или дури и да се заврши ова е следново:

Кога некој ќе ни го украде телефонот, откако ќе го означиме како изгубен, TouchID ги регистрира отпечатоците од прстите што го притискаат копчето за почеток (што е едно од ретките копчиња што ги има, крадецот ќе го притисне да или да) и ќе ги испрати по пошта до три опции или до „Епл“ и дека тие се одговорни за контакт со вас или полицијата за да го идентификуваат сопственикот на наведениот отпечаток (наводно секоја земја води евиденција за отпечатоците од прсти на сите нејзини жители), или дека овој отпечаток од прст до вас стигнува по пошта можете да им го презентирате на властите и да им кажете „погледнете, имам отпечаток од прст на крадецот“ или дека е испратен директно до властите со известување за кражба (под услов претходно да е означено како изгубено од iCloud). Било која од овие 3 опции завршува со тоа што властите имаат биометриски докази за виновникот или можниот виновник и затоа совршено знаат за кого станува збор. И најдоброто нешто е што тоа не би ја нарушило ничија приватност, бидејќи отпечатоците од прсти се нешто што постојано го оставаме насекаде. Она што не сум сигурен е дали работата на TouchID ќе го дозволи тоа, бидејќи сликата од отпечатокот не е зафатена, но операцијата има повеќе врска со броевите ...

Двојна проверка

Apple веќе поднесе патент за опис што опишува како да се користи комбинација од отпечаток од прст и шема што треба да се внесе истовремено за да се зголеми безбедноста на вашите податоци.

1

Верувам дека денес Apple веќе е способен да им овозможи на корисниците систем од овие карактеристики, освен ако не бара ротирачки TouchID ...

Мулти-корисник

Apple може да овозможи управување со корисникот на iPhone и особено iPads, така што секој корисник има пристап само до своите податоци и истиот уред може да се споделува. Начинот на препознавање на корисникот кој го користи уредот или ќе може да се направи преку TouchID, овозможувајќи му на уредот да знае без компликации или различни кодови (дека повеќе кодови, поголем ризик за безбедноста) кој сака да го користи уредот и да се само-конфигурира за него или за неа. Функција што би била идеална особено на iPad-и и која би била одлична за семејства и парови.

 

Како што можете да видите, постојат многу употреби што може да ги има систем како TouchID, тоа е само прашање на користење фантазија, напор (мислам дека на Apple не му недостасуваат пари за да ангажира уште неколку програмери) и намера. А, дали имате идеи што се применуваат на TouchID? Оставете ги во коментарите за да видат дали некои невообичаени идеи доаѓаат од тука


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   капки dijo

    Apple воведе двоен допир за лесно достигнување, но дали е толку тешко да се сфати дека има допир дома, сега сите различни ОСНОВНИ дејства веќе може да се извршат на едноставен начин како што се случува кај андроид уредите ???? На пример, едноставна допрете за да се вратите назад. Тоа е наједноставната акција што може да биде и ефективна кога се движите од едно на друго место во рамките на која било апликација, и, ПОСВЕНИ !!! Apple и неговите корисници се чини дека сè уште не го сфатија тоа и тие сакаат да ја ставаат задната стрелка во горниот лев агол, што е најдобро место ако сакате да го користите iPhone со една рака. Што играте и не сакате случајно да го притиснете копчето што ве вади од апликацијата затоа што може да ја заебе играта? Тоа се случува само на андроид, бидејќи тие се исто така малку невешт и не го земаат предвид корисникот што сака да игра. Во Apple се чини дека ова може да биде една од причините зошто двајцата не допираат лево и десно од централното копче. Но, со копчето за дома со допир има повеќе можности за употреба на кои сите овие ОСНОВНИ дејства можат да се поврзат брзо и ефикасно како што се прават со андроид допир и со предност да не случајно го притиснете допирот што ве вади од апликацијата . Но, во Apple тие сакаат да работат повеќе за да стигнат до страниците, тоа е добра филозофија и да ја активираат мулти-продажбата со два притисоци, кога во реалноста ќе чини многу помалку напор да се додели такво дејство на едноставниот гест за одржување на палец на домот Половина секунда. На кратко, не разбирам зошто Apple не ги сфаќа наједноставните и секојдневните работи за управување со нивните уреди.

бул (точно)