Apple почнува да ја испитува причината зошто батериите на некој iPhone 8 отекуваат

Минатата година многу се пишуваше за проблемите со батериите на Galaxy Note 7, терминал што поради големиот број проблеми што ги покажуваше беше повлечен од пазарот, и единиците што веќе беа продадени, како и единици кои до моментот подготвени се за дистрибуција.

Како што потврди Самсунг неколку месеци подоцна, проблемот беше предизвикан од слабиот квалитет на батериите и недостатокот на контроли за квалитет што можеа да го откријат овој проблем. Оваа година Се чини дека релето е преземено од iPhone 8 на Apple, но во моментот се чини дека во многу помала мера.

Apple не е компанија што е навикната да препознава кога прави работи погрешно, всушност, чини многу да го препознаеме и кога ги прави, тоа е затоа што нема начин да го избегне тоа. Но, овој пат, се чини дека момците од Купертино ги ставија батериите, барем во последниот проблем што го претставуваат некои единици на iPhone 8. Некои единици на iPhone 8 гледаат како За време на процесот на полнење, батеријата на истата отекува целосно деформирајќи ја, како што можеме да видиме на сликата што ја води оваа статија.

Првиот случај беше откриен во Тајван, но во последните денови бројот на случаи се шири низ целиот свет, од Јапонија до Кина, преку Грција и Канада. Бројот на засегнати е многу мал во споредба со бројот на единици што Apple ги продава секоја година, но очигледно не сака да го репродуцира истиот проблем со кој Samsung се соочи минатата година. Компанијата тврди дека работи на откривање на проблемот и зошто избегала од контролата на квалитетот.

Особено е впечатливо тоа случаите се дистрибуираат низ целиот свет, што може да биде поголем проблем, бидејќи не само што може да има голем број неисправни батерии, туку би имало и повеќе, предизвикувајќи бројот на вакви случаи да се зголеми со денови или недели низ целиот свет и е потешко за Apple да ги повлече од пазарот сите уреди на кои може да влијае овој проблем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Алваро Морено Гутиерез dijo

    Со она што ме чинеше моето. Се надевам дека тоа нема да се случи.