„Епл“ би можел да објави набавка на „Шазам“ денес

Spotify

Apple не се карактеризира со информирање за набавките на компаниите што ги прави секоја година, и дека тие се голем број, тој само ја потврдува својата аквизиција без да ги објасни причините што довеле до тоа. Проблемот е што медиумите почнаа да шпекулираат која може да биде можната цел на оваа набавка, крај што понекогаш го остава Apple на лошо место.

Последната компанија што може да стане дел од Apple е Shazam, апликацијата со која во секое време можеме да знаеме која е песната што звучи околу нас и која стана задолжителна за многу корисници.

Како што коментирав погоре, време е за шпекулации за можниот интерес што може да го има Apple за Shazam. Во моментов, личниот асистент на iOS, Сири, е способен да препознава песни во стилот на Шазам, но процесот трае подолго време, освен што треба да го побарате вербално, наместо да го направите тоа со притискање на екранот, многу побрз и поагилен процес. Исто така, кога ќе ја натераме да започне да слуша, или треба многу време да ја препознаеме песната или не ја прави правилно.

Сè укажува на тоа дека Apple би можел да се обиде да го подобри системот за препознавање песна што Сири го нуди моментално и патем, секогаш кога ќе ги покаже резултатите од песната, дадете приоритет на опциите за репродукција преку Apple Music, Музички сервис на Apple, наместо Spotify или други услуги како што е случај денес.

Но, исто така е веројатно дека „Епл“ сака да добие „Вештачка интелигенција“ способна да го спроведе овој процес во апликацијата, систем што работи многу години и го користат милиони луѓе секој ден. Се надевам, ако веста е конечно потврдена, Apple не ја повлекува апликацијата од пазарот и продолжува да биде достапна и за Android и тоа за возврат продолжува да се ажурира, бидејќи ако погледнеме наназад, можеме да видиме како другите апликации што ги купи Apple, престанаа да добиваат ажурирања.

Иако е вистина тоа Shazam не е единствената апликација што ни овозможува да препознаваме музика на нашето опкружување, ако стана најкористено поради точноста на поимите што ни ги нуди заедно со нејзината брзина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.