Apple престанува да ја користи технологијата Imagination Technologies

Apple ќе престане да ја користи технологијата на Imagination Technologies откако минатата година се шпекулираше за купувањето на Apple. Ова на почетокот не мора да биде лошо за Apple, бидејќи ќе продолжи да се дизајнира и развијте свои графички процесори исто како што правите со вашите процесори. Веста е објавена на веб-страницата на Imagination Technologies и во моментов е реалност и покрај фактот дека производите на Apple ќе продолжат да ги собираат своите компоненти за период од приближно 2 години, што значи дека денес тие се разделени, но акциите ќе бидат исцрпени во следните уреди и по ова време веќе ќе бидат сопствени на Apple.

Компанијата за каснување на јаболка е најголемиот клиент на Imagination Technologies Group Plc, денес има 8,1% од акциите и минатата година беше скоро купена од Епл во текот на месец март; вест што и самиот Apple ја призна во својот ден со почетокот на преговорите што на крајот не се остварија. Ова значи дека Apple ќе треба да вложи напори да не ги крши ИТ патентите, иако според Британците тоа ќе биде тешко.

Додека се одвиваше оваа вест, вредноста на акциите на Imagination Technologies падна на берзата за време на утринската сесија, оставајќи вредности до 70% пониски од објавувањето на оваа пауза. Imagination Technologies обично е присутна на MWC во Барселона и тие никогаш не нудат информации за Apple или неговите клиенти, но оваа година е вистина дека тие го поминаа настанот со малку помалку бучава од претходните години и можно е веќе да знаеле за оваа пауза со американскиот гигант.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.