„Епл“ продаде 600.000 HomePods во првиот квартал од годинава

HomePod

Apple е една од многуте фирми што влегоа на пазарот за паметни домашни звучници. Американската фирма го лансираше HomePod во својот случај. Уред со кој може да се натпреварува со производите на други брендови како што се Гугл и Амазон. Иако во моментот конкуренцијата е сè уште напред, барем по бројките за продажба од првиот квартал.

Од Apple продаде 600.000 единици од своите HomePods. Благодарение на ова, брендот има удел на пазарот од 6%. Бројка која воопшто не е лоша со оглед на тоа што уредот се продава само во САД, Австралија и Велика Британија.

Иако во исто време е многу далеку од уделот на пазарот што го имаат другите фирми како Амазон и Гугл. Во нивните случаи, уделот на пазарот е 43,6% и 26,5%, соодветно.. Значи, „Епл“ сè уште е далеку од своите двајца главни конкуренти.

Продажбата на HomePod не е лоша, иако се чини дека Apple ги намали очекувањата за продажба. Ентузијазмот за уредот се вели дека малку се намалил. Нешто слично на она што се случи на пазарот по лансирањето на звучникот на брендот.

Бидејќи неговиот прием беше многу позитивен, во најголем дел благодарение на одличниот квалитет на звукот. Но, Многубројните ограничувања на Siri значат дека HomePod не напредувал побрзо на пазарот. Проблем што може да го ограничи успехот на звучникот на Apple на пазарот.

Затоа, клучот за компанијата е да се зголеми бројот на функции што Siri може да ги спроведе на овој HomePod. Бидејќи ако не, тие најверојатно ќе видат дека конкуренцијата расте понатаму. Seeе видиме дали има некои промени на вашиот уред во наредните месеци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.