Apple сака да го заврши iTunes LP форматот до 2019 година

Логото на iTunes LP

Форматот iTunes LP е нешто што сигурно многу корисници не го знаат. Родена е во 2009 година со намера да обезбеди дигитални албуми на iTunes со дополнителна интерактивна содржина. Со ова „Епл“ сакаше корисниците да имаат повеќе стимулации дигитално да го купуваат дискот и не оди во продавница. Но, се чини дека на овој формат му се сметаат деновите.

Од скоро девет години по неговото лансирање, компанијата од Купертино веќе би размислувала да стави крај на овој формат. Всушност, тие дури и не сакаат да чекаат да заврши оваа година за таа да стане реалност. За тоа што сме Пред последните денови на форматот iTunes LP.

Мора да се каже дека нема успех во овие скоро 9 години. Бидејќи за сето ова време само 400 албуми го искористија овој формат. Значи, не навлезе меѓу уметниците и дискографските куќи во кое било време. Плус, овие денови, порастот на стримингот има уште помалку смисла.

iTunes ЛП

Покрај тоа, постојат и некои други причини кои не придонеле многу. Бидејќи, иако звучи прилично чудно, iTunes LP никогаш не бил оптимизиран за iOS уреди. Нешто чудна одлука од страна на компанијата. Бидејќи овие типови уреди се оние кои во моментов се успешни. Но и тоа исто така помогна во тоа што го немаше очекуваниот успех.

Иако компанијата презеде некои од нејзините карактеристики и ги има имплементирано во Apple Music. На пример, имаме функција на читање текст на секоја песна. Така барем тие успеаја да извлечат нешто позитивно од овој проект.

 

Apple од 1 април ќе престане да поддржува содржини во iTunes LP формат. Во текот на остатокот од годината, компанијата ќе го деактивира од албумите што го користат. Така, овој процес ќе потрае. За оние корисници кои сè уште се претплатени на овој формат, може да се преземе преку iTunes Match.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)